Valenčíkův odhad výsledků komunálních voleb

valenčík radim 11
5.9.2018 15:57
Radim Valenčík, autor řady blogů na našem portálu, přišel v rámci širšího seriálu se zajímavým odhadem výsledků nadcházejících komunálních voleb. Zajímavé nejsou jen výsledky, plusy a ztráty jednotlivých stran, ale zejména stručný komentář k číslům. Valenčík píše:

Uveřejňuji strany v pořadí, v jakém byly uvedeny ve volebním modelu CVVM, vycházím z toho, že nejvíce relevantní pro odhad říjnových výsledků je květnový model CVVM výsledků do Sněmovny (čísla, která jsou uvedena), koriguji o svůj pohled.

Značky označují vývoj očekávaných výsledků: ↔ (nezměnily se), ↑ (vzrosty), ↑↑ (výrazně vzrostly), ↓ (poklesly). ↓↓ (výrazně poklesly)

Pod každou stranou stručně uvádím hlavní důvod svého hodnocení strany.

V komunálních volbách uspěje větší počet stran, odhaduji, že tyto strany získají celkem 1/5, tj. 20 % hlasů (včetně těch, které propadnou), což povede ke zvýšení hlasů stran neuvedených v hodnocení, a tudíž poměrnému snížení výsledku stran, které uvádím a které mají šanci dostat se do Sněmovny.

První je název strany, pak květnový model CVVM výsledků do Sněmovny, pak symbolické označení změny, pak můj čerstvý odhad (v procentech):

ANO 29 ↔ 25

Babiš začal mnohem lépe manévrovat mezi tlakem zdola ze strany veřejnosti a tlakem shora ze strany současné globální moci (která navíc v důsledku degenerace slábne a ztrácí kontrolu nad Trumpem). Může si dokonce maličko polepšit, protože většina ostatních stran se chová téměř sebevražedně a volič nebude mít lehký výběr, koho vlastně zvolit.

ODS 13,5 ↓ 8

Získá určité hlasy navíc od voličů, kteří v této straně vidí jediného protihráče vůči současné vládě, který má nějaký vliv. Přejdou na ni zejména hlasy od TOP 09. Nicméně proces sjednocování národa vůči cizí moci (současné globální moci) na základě vyzrávání společenského vědomí a sebevědomí ji bude srážet dolů, protože se její reprezentace příliš projevuje jako slouha sil, které se již přežily. Nedokáže se vyrovnat s fenoménem "Klaus junior", distancování od něj jí ubere hodně bodů právě tak, jako její nekritický postoj k největším hloupostem Bruselu.

Piráti 11 ↑ 13

Zaznamenají mírný vzestup, protože nedělají vážnější chyby a jsou v současné době alternativou, která ze strany široké veřejnosti není vnímána kontroverzně. Jsou stranou, která "zbyla" i pro voliče vyšších věkových kategorií. Jejich problémem je, že vedení nemá ještě dostatek zkušeností, aby se emancipovalo od vlivu mediálního mainstreamu a posuzoval klíčové otázky s využitím vlastního úsudku.

ČSSD 13 ↓↓ 4,5

Dělá vše pro vlastní likvidaci. Protože jsem členem této strany a traumatizuje mě to, raději se nebudu rozepisovat, resp. fenoménu příčin sebevražedné politiku ČSSD se možná budu věnovat samostatně. Nejcitelnější bude ztráta, kterou utrpí v Praze. Tam, kde kandidáti do voleb této strany budou schopni důvěryhodně zformulovat svoji představu o tom, jak stranu zachránit, tam mohou i poměrně dost zabodovat. To udrží stranu nad 3 %.

KSČM 10,5 ↓ 4,5

V menším a v méně brutální podobě opakuje stejné chyby jako ČSSD a navíc poprvé ve své polistopadové historii se významně ocitla mimo proces sjednocování národa vůči cizí moci (současné globální moci) na základě vyzrávání společenského vědomí a sebevědomí. To může být pro tuto stranu fatální. I pro tuto stranu platí, že tam, kde kandidáti do voleb této strany budou schopni důvěryhodně zformulovat svoji představu o tom, jak stranu zachránit, tam mohou i poměrně dost zabodovat. KSČM se patrně i přes velmi slabý výsledek v celostátním měřítku dostane před ČSSD.

SPD 7,5 ↑↑ 12,5

Jediná strana, která se otevřeně profiluje vůči současné globální moci a která se snaží těžit z procesu sjednocování národa vůči cizí moci (současné globální moci) na základě vyzrávání společenského vědomí a sebevědomí. Má však dost vnitřních problémů, není ještě plně stabilizovaná, sráží ji různé rivality. To ji uškodí více než snaha vyvolat předvolební atmosféru "všichni proti Okamurovi" (mladšímu s využitím jeho staršího bratra). Možná budeme svědky i pokusu o nějaké křeče stínových hráčů působících na českou politiku zaměřené na zastavení vzestupu SPD, ale ty moc výsledek neovlivní. SPD pomohou k výsledku i poměrně dobře vybraní kandidáti do senátních voleb.

KDU-ČSL 5,5 ↔ 5,5

Zaznamená standardní výsledek, tradičně získá ve svých regionech. I na tom, že se v poslední době méně angažuje ve "velké politice".

TOP 09 3 ↔ 2

Nevím, co by mohlo tuto stranu zachránit. Zaznamená jen lokální významnější výsledky, určitý vliv si patrně uchová jen v Praze.

STAN 4,5 ↑ 5

Je ze své podstaty stranou komunálních voleb, proto i přes nepříliš šťastné účinkování ve "velké politice" (kde se svou servilitou vůči impaktům současné globální moci do našich podmínek vyřadila z procesu sjednocování národa vůči cizí moci na základě vyzrávání společenského vědomí a sebevědomí) dosáhne poměrně solidního výsledku.

Celkem 80 % 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Tak jako při minulých a předminulých komunálních volbách se dá očekávat účast kolem 35%, tedy skoro poloviční ve srovnání s parlamentními volbami. Kromě součtu hlasů, dá se říci preferennčních hlasů všech kandidátů všech obcí a případně obvodů, což je vzhledem k rozdílnému charakteru voleb v závislosti na velikosti obce dost nesourodý soubor, se hlavně vyzdvihují počty získaných mandátů, což je také velmi podivná matematika. Mandát v Praze má, podle těchto počtů, stejnou váhu jako v obci se stovkou obyvatel. Podle této statistiky většinou vítězí sdružení nezávislýh kandidátů a také jsou velmi úspěšní STAN a KDU-ČSL.

Nesouhlasím s Radimem Valenčíkem v názoru na úspěch Pirátů a SPD. Především obě strany nemají dost silnou a zkušenou členskou základnu, potažmo kandidáty do komunálních voleb. Ve velkém počtu obcí nejsou schopny kandidátky postavit. Tady se jedná o statisíce, možná přes milión voličů, kteří nemohou z uvedeného důvodu dát těmto stranám hlas. Troufám si předpovědět, že výsledné procento získaných hlasů bude maximálně na dvou třetinách hodnoty z posledních parlamentních voleb.