Ve Francii proběhne debata o Evropě

francie marianne
5.10.2017 00:56
Z opatrnosti, ze závisti anebo s ambicemi, prezident Emmanuel Macron rád útočí na otázky, které jsou tabu. Ve Francii je evropská otázka „excelentní pastí“. Místo, aby se věcem vyhýbal, prezident Francie si vybral cestu čelit událostem.

Nic nedělá napůl. Slovo „federalismus“ v jeho projevech neexistuje. Ale citace Jeana Monneta a Roberta Schumana – „otců Evropy“ – a působivý katalog návrhů, daňových, institučních, kulturních nebo vojenských, říkají mnohé. Mluví o integrované Evropě, která disponuje všemi atributy suverenity, o čemž sní francouzský prezident. Tato odvaha je velký obrat v něm samém. Jelikož už čtvrt století to, co mohlo být předmětem evropské pýchy, bylo zhanobeno politickými projevy. V módě byl euroskepticismus. A eurofilie se stala hanebnou. Přijetí eura byla poslední věc, kterou Francouzi schválili.

Vzdálenost a arogance oblastních institucí a krize všeho druhu přináší také svou zodpovědnost. A Macron měl odvahu vypovědět konstrukci EU, která byla vytvořena „ve stínu národů“. Od Chiracka k Hollandovi se prezidenti zúčastňovali rozhovorů a projevů a tedy bez toho, že by měli ve věci jasno a zkoušeli smířit evropské ambice s obranou národních zájmů. Ať už je to zemědělství, imigrace nebo ekonomika, návrhy byly vždy moc slabé, aby pohnuly Evropou.

A obrana národních zájmů byla také velmi slabá, aby mohla uspokojit Francouze. Až do teď je to proto, že obraz Evropy byl degradován.A že francouzští vládní činitelé se nechovali jako praví Evropané. Podle Macrona je to naopak, když Proevropané přijmou s hrdostí a entusiasmem autentický projekt federativní Evropy, stane se tento kontinent atraktivní pro celý svět. Je to riskantní sázka. Ani tyto debaty nebudou stačit, aby přesvědčily všechny evropské země, ani aby změnily názor Francouzů.

Ale "Macronův balíček"“ si zaslouží, aby znovu otevřel debatu o Evropě. Bude kritizován, a ne jenom Jeanem – Luckem Mélenchonem a Marine Le Pene. Ale alespoň bude zahájena debata. Debata o Evropě, o Francii, o národu, o suverenitě. Část hlubokých myšlenek vytváří prostor k opravdové a hluboké debatě. Je na každém, jak se tohoto tématu ujme.

(podle Le Figaro, ZP)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.