Večery zbraní pro Kurdy z Kirkouku

kirkuk
2.10.2017 22:32
V předvečer referenda o nezávislosti Kurdistánu irácké armádní síly zaujaly ofenzívou na Hawia, což je poslední místo, kde ještě lidé přežívají pod nadvládou Islámského státu na severu a východě Iráku.

Zóna bojů je situována asi 20 km od naftového pole u města Kirkúku. Což je to teritorium, které je příčinou svárů mezi Iráčany a Kurdy, kde také proběhlo referendum o nezávislosti Kurdistánu. Manévry armádních sil byly řízeny federální policií, ale také organizací Hasád al-Chaabi, což jsou šíitské milice, které byly připraveny k ozbrojenému střetu s Kurdy, jestliže se tito po referendu vydají cestou separatismu.

„Ofenzíva na Hawiu byla stále oddalována a už tomu bude rok od zahájení kampaně za osvobození Mosulu“. Přibližně tisícovka džihádistů je roztroušena ve městě Hawia a ve vesnicích na pláních kolem města. Můžeme tam nalézt bývalé stodoly, zanedbaná pole a vedle polí se nachází dálnice, která spojuje Kirkúk s Bagdádem. Počítají s tím, že jejich výhoda, co se týče politického plánu, je začleněním tohoto teritoria, které je příčinou svárů do národních konzultací, které proběhly 25. září t.r.

Vysledky referenda ve městě jsou „hořké, jako stav mysli Arabů v Kirkúku“, říká šejk Vourhan al-Assi usmívající se při pití kávy. Je to významná osobnost, která řídí arabský provinční poradní útvar: Kurdové mají možnost si vybrat svůj úděl. Nebudeme se zúčastňovat voleb z důvodu, abychom nedali legitimitu tomuto hlasování, praví pan Agah, poradce parlamentu v Kirkúku.

Jestliže hlasování o nezávislosti bude aktuální, využijeme všechny dostupné národní a mezinárodní právní úkony, abychom tomu zabránili. Nerozumím tomu, proč Barsani zuří. Tato hra je velmi nebezpečná. Existuje určitý druh aliance mezi šíity a sunnity a mladými lidmi, kteří jsou motivováni ve všech vojenských táborech. Zatím se bude vyčkávat a na bulváry a hlavní tahy umístíme zelenobíločervené vlajky Kurdistánu. V Kirkúku možnost války nebyla nikdy tak blízko, jako je tomu nyní.

(podle Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.