Venezuelská opozice udržuje tlak

vlajka venezuela
3.5.2017 17:33
Ve Venezuele jedna manifestace proti chavistické vládě stíhá druhou, opozice neslevuje z tlaku. Při poslední demonstraci bylo 12 mrtvých. Také byl zabit odstřelovačem člen civilní gardy v regionu Miranda, také tři členové Národní gardy byli zastřeleni. Vrah střílel z okna svého bytu rovněž na skupinu motorkářů. Často se motorkáři zúčastňují manifestací opozice a bývají ozbrojeni. Prezident Venezuely Nicolas Maduro obvinil Spojené státy z podněcování státního převratu a opozici obvinil z přivolání armády k uskutečnění povstání. Upozornil předsedu Národního shromáždění, kde je opozice ve většině od prosince 2015.

Fámy o státním vojenském převratu, živené prezidentem Madurou, obíhají už pár dnů. Tři poručíci vysílali na internetu video, kde se dovolávali povstání ozbrojených sil. Ale podle většiny pozorovatelů šlo spíš o provokaci ze strany vlády. Dva generálové byli v posledních dnech zajati a předvedeni před vojenský tribunál. Pan Rocio San Miguel, specialista ozbrojené síly, to vyvrací: „nevidím žádné znaky povstání“. „Vojsko je pragmatické a ví, že povstání s jeho pomocí by nebylo přijato opozicí a ani společností“.

„Není žádné pouto mezi armádou a opozicí, která nikdy nevyužije příležitost obvinit vojsko z korupce a z toho, že jsou narkotrafikanty. Armáda nikdy nepomyslí na svrhnutí Madura a předání moci opozici. To, co se děje, je vnitropolitický boj. Opravdový boj není mezi opozicí a vládou, ale v samém centru chavismu“. Opozice si přeje přípravu regionálních voleb, které jsou odložené od prosince 2016, přeje si osvobození politických vězňů, vytvoření humanitárního „koridoru“ pro umožnění zasílání potravin a léků, jelikož v nemocnicích ani v lékárnách léky nejsou. Hlavní znepokojení obyvatelstva je v oblasti ekonomiky, je zde velmi striktní kontrola dovozu.

Vláda rozděluje devizy pouze na dovoz potravin a benzínu. Kvůli problémům s dovozem potřebného zboží, vláda se rozhodla vyvlastnit továrnu General Motors, která zaměstnávala 2 tisíce pracovníků. Hlavně, že byl povolen dovoz náhradních dílů! Většina znárodnění, která proběhla za posledních deset let, vedla ke snížení produkce v továrnách, až k likvidaci produkce díky nekompetentnímu vedení. Inflace v roce 2017 by mohla dosáhnout 1000 %.

Nedostatek zasahuje 80 % zboží, v zemi, která má největší zásoby ropy na světě. Ještě hůř: Venezuela bude rychle cítit těžkosti, když bude potřebovat si půjčit peníze, když bude chtít dodržet termíny splatnosti od obvyklých poskytovatelů. Čína a Rusko zejména nejsou již ochotní půjčovat peníze venezuelské vládě bez garance parlamentu.

(podle Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.