Venezuelský Caracas: každodenní boj o jídlo

vlajka venezuela
15.8.2016 13:13
Fronty u obchodů s potravinami jsou mnohahodinové a lidé jsou označováni fixou, aby nikdo nepředbíhal. Na paži mají napsáno, 220, 350, 480, a možná, že se dočkají rýže a mouky, pokud nebude toto zboží vyprodáno, než přijdou na řadu. Někteří stojí ve frontě už 24 hodin. To je obrázek Caracasu dnešních dnů…

Je to každodenní starost o opatření jídla. „Kam až se necháme ponížit?“ ozývá se z fronty. Už polovina Venezuelanů nejí třikrát denně a tato situace se stále zhoršuje. Co se týče potravinových výrobků, nebyla Venezuela soběstačná nikdy.

Tento „ropný“ stát má ekonomiku, která stojí více na dovozu, než aby sama vyráběla a vyvážela. Inflace ve Venezuele v roce 2016 dosahuje 700 %, což je světový rekord. Produktivita hospodářství země už je velmi oslabená a dále klesá.

Již několik měsíců zejí obchodní domy v zemi prázdnotou. Někteří obchodníci mají v regálech stovky velmi drahého a zbytečného zboží typu chlór či prostředky proti hmyzu.

Už přes rok žijí obyvatelé Caracasu v naději, že se na pultech objeví dotované potravinářské ț produkty. Ty však nikdy nedorazí v potřebném množství… Lidé jsou na pokraji sil, zvláště psychických, a někdy tak mezi nimi dojde k rvačce.

Ti, co mají dost peněz, se obohacují na černém trhu. Prodejcům se říká bachaqueros a stávají se jimi příležitostní amatéři, ale i organizace typu mafie, kteří nakoupili produkty dotované státem a pak je prodávají za cenu zlata… Například litr mléka za 1500 bolivarů, což je cca 120 euro. Někteří dokonce prodávají litr mléka i za 4000 bolivarů, což je zhruba třetina měsíčního platu…Potravinářské zboží ve Venezuele dnes vládne všemu… Běžně se zde vyměňují například drogistické produkty třeba za kilo rýže.

Vládne zde úzkost a lidé pláčou beznadějí a hlady. Ti, kterým ještě zůstal smysl pro černý humor, tvrdí, že drží „Madurovu dietu“.

Nicolas Maduro je současný venezuelský prezident a vůbec není štíhlý, ale naopak „pěkně napapaný a nemotorný,“ jak utrousila jedna žena z davu.

V červnu 2016 začala vláda distribuovat potravinové balíčky dotované státem. U moci je Spojená socialistická strana Venezuely. Politolog a člen opoziční socialistické strany N. Evans uvedl, že politici a vláda umí využít neštěstí obyvatel a ti, co nepodepsali podporu prezidenta, nikdy nedostanou dotované potravinové balíčky. Politici podle něho záměrně sociálně konfrontují Venezuelu na pokraji sociální exploze.

Na začátku července oznámil venezuelský prezident nový plán proti nedostatku a pověřil novými úkoly armádu.

Venezuelský ministr obrany má nyní na svých bedrech nevděčný úkol, „velkou potravinovou misi“. Zatímco stále větší množství zahraničních firem opouští Venezuelu, která se čím dál více utápí v krizi, pět největších venezuelských přístavů je obklíčeno armádou.

Nedávné otevření hranic s Kolumbií umožnilo desítkám tisíc Venezuelanů jezdit si nakoupit potraviny a léky do sousední země. To však není řešení a nemění to nic na hlavním problému země.

Pro obyvatele jsou ale otevřené hranice s Kolumbií šancí, jak se zásobit a koupit vše potřebné, případně si ještě vydělat na další nákupy – to je motivací šťastných chvil obyvatel Venezuely.. ..

(z deníku Le Figaro)

(zp)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josefmikov
“Čím víc člověk o Jižní Americe ví, tím víc si uvědomuje, že tady je možné    cokoli – opravdu cokoli”.  
 
 Sir Arthur Conan Doyle
"Where there is no South, there is no North; where there is no periphery, there is no center; where there is no colony, there is no - in any case no "Western" - civilization." 
 
 “Our past will be vividly present in our future”.
 Hugo Blanco
 
\Pedro Pablo Kuczynski je zajisté pouhým pružným instrumentem Wall Streetu., který  nepotřebuje instrukce.Pedro Pablo Kuczynski Godard zvaný PKK bývalý ministerský předseda, muž z Wall Streetu, muž mnoha funkcí , bankéř a technokrat, občan USA, také pro své evropské rodiče přezdíván El Gringo, vyznánim římsko-katolík, nar. 3. října , 1938

 

Od všeho zlého ochraňuj nás Pane

 

 A protože jsme  v Americe Jižní , tak bez ohledu na podobu zbytkové nevíry,  “Rosa mystica,Turris Davidica,Turris eburnea, Domus urea, Foederis arca, Ianua caeli, Stella matutina, Speculum iustitiae, Sedes sapientiae, Regina pacis, Consolatrix afflictorum , Ora pro nobis “

 

 

 

 

“Článek Ústavy 50 uznává roli Katolické Církve “důležitý prvek historického, kulturního a morálního rozvoje národa”

 

Současný papež jistě připomene “vítězi” rozdíl mezi etikou křesťanství a Zlatého telete.              
 
Úkoly levice se nemění., pouze jejich naléhavost.

 

 

josefmikov

http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/2016/06/volby-v-peru-pro-nebudoucno_88.html

 

josefmikov

I advocate wage-increasing policies like this, instead of current laws that keep prices low, because such laws result in buying in Venezuela and smuggling to neighbouring countries for profits, and reduce the incentive to sell in Venezuela, and both of these results then result in shortage

 


 


 

https://venezuelanalysis.com/news/12129

 

venezuelanalysis.com
President Nicolás Maduro has announced a 50 percent wage increase set to take effect in September.  

 

josefmikov

melo by to vest k tomu aby se lacine nevyvazelo, pak by zbozi melo byt.

meli by zavest dusledne rizenou ekonomiku na cas, aby nebylo zbozi zadrzovano nebo vyvazeno soukromymi podniky, casto pasovano.

byla zavedena prisnejsi kontrola lodi, nesmi bez povoleni vyplouvat.

https://venezuelanalysis.com/analysis/12139

venezuelanalysis.com
"Much of it is due to government blundering. But opposition protests, often violent, and destabilization from Washington have wreaked havoc as well," says Professor of Latin American Studies Gabriel Hetl

 

josefmikov

lew figaro neni zrovna bezpecny zdroj.

https://venezuelanalysis.com/news/12129

udalosti ve venezuele je tra videt  v sirsich souvislostech jako valku na zadnim dvorkum usa, kterou kissinger vidi jako primarne dulezititou. nejdyulezitejsi je pochopitelne brazilie, nejzranitelnejsi pochopitelne venezuela.

“Jestliže US nedokáží kontrolovat Latinskou Ameriku, jak mohou dominovat světu?"
Henry Kissinger

 


Komu bude patřit Brazílie ? 

Marx a Engels varují nepatřičně v duchu buržoasního optimismu, arogance 19. století a monokauzálního myšlení coby nezbytnostech pro radikální transformaci a ulehčení cesty v budoucnost. Vykostěný a vypreparovaný marxismus je chráněn a bráněn před možnostíotevřenosti vůči minulostii, budoucnosti a vytvoření kulturní základny pro ekonomickou nadstavbu.

 

V Brazílii nejde zdaleka jen o Brazílii.

 

Brazílie přijetím subimperialistické role má změnit Unasul--Unasur v opak, z nástroje osvobození a nezávislosti se stane nástrojem sametového neokolonialismu a transmisí Megamašinérie. Namísto společenství nového typu umožnující radikální "transition from a bourgeois civilisation to a post-capitalist world society", konec předějin a přístup počátku dějin, pouhá subimperialistická podvelmoc, oslabující BRICS, se všemi atributy neo´- liberalismu, privatizací, sociálními škrty, vpádem cizího, především severoamerického kapitálu a důslednějšího vykořisťování. Má integrovat Jižní Ameriku do systému světového kapitalismu, likvidovat její svébytnost, zprostředkovat kolonizaci nevědomí, eliminovat spiritualitu a původnost... Má to být ona, kdo se za podíl v Megastruktuře stane nástrojem pro zadržování nebezpečných "návratů do budoucnosti.                                                                                               Egon Bondy svého času přednesl: „Jestli západní kulturní tradici zbývá poslední záloha, je jí už jen Latinská Amerika. Tam bychom měli vyvinout největší úsilí.”

 To ovšem vědí nejen  v Americe Jižní..                           

 ============================================================  

Brazílií je několik
Existuje Brazílie barvité kulturní diversity, živé tradice a žívého folklóru, spirituální vitality, magické reality, fascinující přírody, afro-brazilských kultů, synkretických náboženství, jihoamerické podoby katolicismu, zázračných Madon, Naší Paní královny Brazílie, spiritismu, brazilsko-japonského budhismu, hinduismu, erotiky, samby, moderní architektury i baroka služebníků neužitečných, přátelských lidí, ale také Brazílie, která chce dohnat a předehnat, zasedat v Radách bohů, být subimperialistickou velmocí , ztratit tvář a vlastní dějinnost nahradit bezbarvým zvěcněním . Brazílie bezohledné velkoburžoazie a lhostejné maloburžoazie. Brazílie zcela vyprázdněné, zploštělé části střední třídy soustředěné na “competição por status” a životní kýč bez kulturních vazeb, nejvíce přístupná devalvující severoamerické McDisney“ kultuře. Vytváření osamělé nové střední třídy bez tradic a vlastní kultury, přístupné instrumentální racionalitě, zvěcnění a konzumerizmu má nejen ekonomický význam, ale nemalý efekt v rámci strategie globalizace. Jednou ze zlých stránek Brazílie je ekologická tupost a lhostejnost, jejímž příkladem je stavba Belo Monte, nazývané Belo Monstre. Jde o klasickou betonářskou a elektrárenskou pohádku a ve skutečnosti nenapravitelnou katastrofu, po které budou následovat další. Nadšení pro politiky, kteří ve službách oligarchů ničí vlastní zemi  vyvoláví obavy netýkající se pouze ohoto ničení.O důledcích, absurditě a skutečných důvodech tohoto projektu následující dokumenty .
http://www.netsocan.cz/socan/num07814/amarina%20(1).html#amarina%20(1)

=============================================================================      

http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/2016_04_19_archive.html

 
 
pohled z minulosti
Bolivariánská Venezuela a 4.světová válka!

 

Aneb

 

Po Teheránu Caracas ?

 

Čili

 

Venezuela je země, ve které na prezidentovi dosud záleží.

Neboli

Hugo, volby, naděje

Jižní Amerikou obchází strašidlo… strašidlo Chávéze. Ke svaté štvanici na toto strašidlo se spojily všechny mocnosti staré Ameriky – venezuelští magnáti i kolumbijské loutky, George Bush i Alvaro Uribe, Globovision i RCTV.“

 

 
https://www.google.com.br/search?q=imikovec+bolivarianska+venezuela+inciativa+zdola&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&ei=VoOzV8WAFdCkxgTa8ZTYBA

 podarilo  se   v ramci hry na mensi zlo , prinejmensim neutralizovat peru, jehoz vyznam je v evrope krajne podcenovan, ale take je podcenovana schopnost resistence

 

Peru – další bojište?

 

 

 

 

Banální střet civilizací neskoncil banálne

 

 

 

 

Strucná zpráva z tisku o banálním stretu civilizací aneb Peru se nás netýká

 

 
 Sir Arthur Conan Doyle

 

"Where there is no South, there is no North; where there is no periphery, there is no center; where there is no colony, there is no - in any case no "Western" - civilization." 

 

 

 

 

 “Our past will be vividly present in our future”.

 Hugo Blanco

 

 VOLBY  V PERU PRO NEBUDOUCNO

Aneb 

LOS GRINGOS V PŘEVLEKU !                                                                    

 Čili                            

ZRÁ DNÁ  A KLUZKÁ  ZÁKRUTA

 

 

Peruvian Paradoxes: The Presidential Elections and Power

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verónika Mendoza

 

 

 

Fujimori supporters have accused Mendoza of being a terrorist —a hazardous charge in a country in which Shining Path terrorists killed tens of thousands of people in their campaign to impose agrarian communism in Peru in the 1980s and 1990s. Fake photographs and videos have also appeared in an outlandish attempt to connect Mendoza to long-imprisoned Shining Path leader Abimael Guzmán and his violent strategies. Suffice it to say, Mendoza was born the same year Guzmán launched his violent revolution, and 12 when Guzmán was arrested and his revolutionary plan imploded and devolved into a band of mercenaries in the service of drug traffic

 

Josué Gutiérrez, a congressman for the Nationalist Party, called the accusation “silly” and assured that Ollanta Humala has nothing to do with bribes from foreign companies.

 

Brazil: 'Lava Jato' Case investigators accuse Pres. Humala of accepting bribe - Peru this Week

 

 

 

Peru Elections 2016: The Controversial Candidacy of Keiko Fujimori | COHA

 

 

 

http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/

http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com.br/2016_06_06_archive.html 

 

josefmikov

Venezuelan President Nicolás Maduro confirmed a 50 percent wage increase Friday that will begin September 1, 2016. Cestaticket, or the food bonus program accompanying Venezuelan salaries, will increase by 128.5 percent with a start date of August 1, 2016.

“Product of this year’s consultations with the labor movement and working class, I have decided to increase the minimum wage of all workers nationally and the Armed Bolivarian National Forces (FANB),” Maduro explained live on national television and radio. Those receiving pensions will also benefit from the wage increase.

=======

I advocate wage-increasing policies like this, instead of current laws that keep prices low, because such laws

result in buying in Venezuela and smuggling to neighbouring countries for profits, and reduce the incentive to

sell in Venezuela, and both of these results then result in shortage=======


proc jsou pristavy obliceny armadadou autorovi paclanku nedoslo?


 

venezuelanalysis.com
President Nicolás Maduro has announced a 50 percent wage increase set to take effect in September.  

 

https://venezuelanalysis.com/news/12129