Veřejnost říká Klausově amnestii NE!

obrazek
5.1.2013 10:31
Rozsah prezidentské amnestie, který se nám v posledních dnech rozkrývá, vzbudil v české veřejnosti velkou vlnu nevole. Kromě nesouhlasných až odsuzujících názorů, který se přímo valí z řad opozičních politiků, právníků, policistů a vyšetřovatelů se v pátek jako první na veřejnost dostal průzkum agentury SANEP, která zmapovala postoje české veřejnosti k tomuto prezidentovu kroku. A verdikt? Osm z deseti dospělých s prezidentskou amnestií nesouhlasí.

Přitom většina (62,1%) proti institutu prezidentské milosti nic nemá, pokud by se vztahovala pouze na společensky méně závažné a nedbalostní trestné činy.

I z reakcí běžné populace je patrné, že prezident svou rozšafností vážně přestřelil. S rozsahem amnestie totiž souhlasí pouhá desetina. Lze polemizovat, kolik lidí z této desetiny tuší, kdo všechno a za jaké delikty bude tímto zbaven viny. Ve společnosti nejčastěji rezonuje názor, který tento krok považuje za naprosto amorální a nezodpovědné rozhodnutí, které legitimizuje mimo jiné i závažnou trestní činnost. Další pětina v tomto gestu vidí především pomoc korupčníkům napojeným na politické špičky, další pětina vnímá amnestii jako rozhodnutí, které potěší zejména zločince napojené na organizovaný zločin.

Takto široce pojatá amnestie, která dává milost také pachatelům rozsáhlých podvodů a závažných hospodářských deliktů, bezesporu znevažuje práci příslušníků bezpečnostních složek, justice a je výsměchem poškozeným. Je dalším hrůzným svědectvím o zneužívání státní moci k hájení zájmů privilegovaných zločinců. Václava Klaus se, podle některých komentátorů na popud premiéra Nečase, bezskrupulózně postavil na stranu temna a otřásl českou společností v základech.

Následky tohoto prezidentova rozhodnutí ještě více prohloubí sílící politickou a morální krizi. Rekordní pokles důvěry obyvatel v politické instituce, patrný po nástupu Nečasova kabinetu, dostává mohutný impuls k dalšímu prohloubení. Není to v této době zdaleka jediný případ, kdy jdou proti očekáváním a názorům svých občanů; jen namátkou zmíním tzv. církevní restituce, zavedení druhého pilíře, zvýšení sazby DPH či sKarty. Působení současného establishmentu je tak charakteristické odvahou zkoumat, co všechno lid této země vydrží, nehledě na důsledky.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

A. Šebku, co má společného politicky motivovaná amnestie T.G. Masaryka a následně E. Beneše s jednoznačně kriminální amnestií Klause? A to zcela jednoznačně kriminální po "celém obvodu 360°...., ať na "vstupu" nebo "výstupu"....   Takže nestačí. Nebo amnestované potřebuje nadčlověk z Hradu jako své voliče...?

 

antoninsebek

Následující příspěvek by mohl patřit do celé řady dalších komentářů k volbě prezidenta, k prezidentským milostem a prezidentským amnestiím.

V ČESKÝCH LUZÍCH A HÁJÍCH S TÍM MÁME VELKÉ ZKUŠENOSTI Z POSVÁTNÉ PRVNÍ REPUBLIKY. Račte si prosím najít na této adrese 15.-16. minutu. To Vás nemůže zdržet. Ale stojí to za to!

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/213411010110109/

Nebo se podívejte do dnešních Lidových novin, část Názory. Známý historik P. Zídek zde uvádí dvě pikantnosti: Zaprvé: Jakýsi TGM před skončením svého mandátu amnestoval v r. 1935 skupinu komunistických poslanců. A to  výměnou za podporu Beneše při následujících prezidentských volbách. A zadruhé: je prokázáno, že prezidentský kandidát E. Beneš tehdy  požádal o podporu i poslance - henleinovce.

 

Stačí?

 

antoninsebek

Coby hnidopich Vám sděluji, že jste v textu trochu pomíchal prezidentskou amnestii s prezidenstkou milostí, což jak víte není totéž. A  že si něco (údajně)  přeje většina lidí, ještě neznamená, že to je dobře. Zvlášť, když ta většina čerpá předžvýkaná stanoviska od medií, která si přejí „barvitost“ situace.  Nemalá masa lidí se shlédla ve Viktoru Koženém, Koloťukovi a nedávno ve VeVerkách. Et cetera.

Jsem přesvědčen, že amnestie v rozumném rozsahu svůj význam má a jestli se jí např. M.Zeman dopředu zříká, nedělá dobře. Dá se udělat i postupně, tj. nejdříve opatrně a pokud by se dotkla jen malého okruhu lidí, lze ji podle zkušeností rozšířit, ale hlavně rozložit do několika kroků. Třeba měsíc či dva po sobě, aby se zvládly i návazné kroky. Nic složitého. 

Prezidentská milost má jiné uplatnění, především, že je konkrétně cílená na jednotlivce. Ani nejdokonalejší právní systém nemůže zcela pochopitelně pracovat bez toho, aby nebyla „v souladu s platnými právními předpisy“  učiněna některé osobě křivda. Což vám potvrdí každý zkušený soudce.  A jestli se např. M.Zeman dopředu zříká udělování milosti, nedělá dobře.  Jinak ale proti panu M.Zemanovi už jiných připomínek nemám.

klokan

Názor není zločin. Svoboda je víc než majetek. Dejte M Paradiktum. Asi půlhodinové demonstrace na podporu tykadlového vodiče se zúčastnilo snad třicet neplacených demonstrantů a nad Olomoucí právě svítily hvězdičky, jejich kupa Kuřátka( Plejády) nad obzorem jihozápadním, majestátné souvězdí Lva  (Leo) nad obzorem jihovýchodním. Dojmy  z prostranství u východu z věznice se z této akce, se mi podařilo odnést smíšené. Snad na každé dva demonstrující bylo lze rozpočít kameraman či fotografa, na každého snad 1,5 demonstranta uniformovaného policistu a na každých asi pět demonstrantů jeden označený služební automobil VB, pardon P ČR. Klíči se tedy necinkalo, spíše cvakaly závěry videokamer a fotoblesků. Takový pocit bezpečí jsem doposud nezažil. Sice se nikdy nemá říkat nikdy.  Většinoví obyvatelé ČRvšak zřejmě dali před podporou svobody vyjádření přednost  sledování například  TV převolební reality show s předplacenými diváky, popřípadě smysluplné činnosti u PC.  Pan Kalousek však ani  ty členy volebních komisí řádně nepředplatí. Za 15 hodin práce v druhém kola nabízí toliko 200,-Kč, oproti 800,-Kč za sezení diváka v sále se tato částka jeví směšná. Absurdistán v přímých přenosech.

PS: Myslím si, že k amnestijní činnosti páně Klause nutně zmínit i jeho pověstnou privatizační sekačku počátkem 90. let minulého století, kdy svoje hobby zahrádkáře, zřejmě aplikoval na oblast národohospodářství.

novotny

Lidé už do ulic nikdy nepůjdou, všem současný marasmus vyhovuje, krade se ve velkém i malém.
Řešení zbývá jen na opozici, která ale v současné konstalaci nestojí za nic - např. výrazně chybí Dr. Rath, nikdo jiný už odvahu nemá, protože se bojí, že ho koalice posadí do také krimu.

pavlovsky

Včera byl v HYDE PARKU jeden z poradců prezidenta Klause v oblasti práva.  Sám jsem zažil občansko-právní spor se zaměstnavatelem, který jsem pochopitelně prohrál (zde jsem o tom psal), výrok Ústavního soudu k mé kauze "....jestliže soudy 1. stupně a odvolací zmíněnou otázku posoudily odlišně od stěžovatele...jde o právní závěr ústavně nezávislých soudů, do jejichž rozhodováncí činnosti je ingerence US nepřípustná. Rozhodnutí soudů, ať již v původním řízení, jenž bylo ukončeno pravomocnými rozsudky...tak i v řízení o žalobě na obnovu řízení, a žalobě pro zmatečnost byla vždy řádně odůvodněna...a svá právní posouzení přiměřeným způsobem odůvodnily..." naprosto odpovídá tomu, jak odpovídal včera ústavní právník prof. Kuba, na každý dotaz jen mlžením, s možností výkladu několika právních názorů.... Vůbec se nedivím, že soudy se vlečou a trvají tak dlouho, když je učí takoví profesoři (profesoři učí soudce, státní zástupce a advokáty), prostě je učí prodlužovat soudní jednání, tím advokáti dostávají větší palmáre, soudci mají co soudit a zástupci mají co žalovat. Předpokládám, že prof. Kuba působí na právnické fakultě v Praze, jak to asi vypadá v Plzni. ČT raději diskusi k včerejšímu HYDE parku ukončila.. No a k výkonu moderátora, p.Takáč byl opatrný a představoval jsem si ...kdyby tak tam byl někdo z levice...to by se p.moderátor snažil..Ještě jedna poznámka...dávno, dávno již tomu, co si p.Klaus přál, že by bylo vhodné v rámci televize mít "vládní linku"...vůbec ji nepotřebuje při kvalitě moderátorů, politických komentátorů či zprávařů....má ji za koncesionářské poplaty. Jak jinak se dá nazvat účast p. Peak, Kubery, Polčáka ve čtvrtečním pořadu Udalosti a Komentáře. Nikdo z opačného politického uskupení...byl to pořad k amnestiím...prostě vládní linka za zaše peníze.

klokan

Upřesnění : Dle posledních informací za místo konání dnešní  /5. 1. 2013 05 18.00 hod./ demonstrace k uctění zítřejších 31. narozenin Romana Smetany od vchodu u dvou lvů byl stanoven jeden ze vchodů do tamní věznice, tedy za rohem od soudní budovy ul. Švermova 2. Tato demonstrace, byla asi  dodatečně ohlášena  toliko tamním městským strážníkům. Blíže si lze klinknout na BL. Ránu justiční mafii se asi zasadit nepodaří ?