Veto přehlasováno, zákon o národních parcích přijat

tetřev
5.4.2017 14:05
Poslanci včera přehlasovali veto prezidenta Zemana a schválili novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Národní parky tak budou zkázy alespoň na nějaký čas ušetřeny. A to je velmi dobře.

Veto prezidenta Zemana přehlasovalo v úterý večer 117 poslanců. Pro přijetí novely zákona o ochraně přírody byla většina přítomných poslanců sociální demokracie, většina přítomných poslanců z hnutí ANO (zdržela se pouze Radka Marxová), část komunistů, přítomní poslanci TOP 09, KDU-ČSL i všichni přítomní poslanci z Úsvitu. Proti byli naopak všichni přítomní poslanci za ODS.

Pozoruhodné je, že nejvíce hlasujících proti přijetí novely zákona bylo hned po ODS (10) z ČSSD, kde proti přijetí hlasovalo pět poslanců: V. Bohdalová, M. Chovanec, J. Zavadil, M. Strnadová a V. Votava.

Je vcelku zvláštní vidět, že část poslanců ČSSD, tedy politické strany, která má chránit zejména zájmy běžných občanů, odmítá chránit české národní parky tak, jak je tomu zvykem v západní Evropě. A před zájmy české přírody a českých občanů by zřejmě dávala přednost zájmům developerů, kteří si na pozemky ležící v národních parcích pochopitelně již dlouhodobě brousí zuby, či těžařům dřeva, kterým by se samozřejmě miliony kubíků dřeva z šumavských lesů velmi hodily…

Pokud ministr vnitra či bývalý předseda odborů Zavadil nevyslovují jasné ano zájmům většiny českých občanů, lidé si to samozřejmě budou pamatovat a na ČSSD to nevrhá zrovna nejlepší světlo.

Nicméně je dobře, že poslanci konečně tento zákon přijali, a to beze změn, kterým jeho záměr zcela zničili senátoři, a české národní parky budou moci být chráněny takovým způsobem, jako je obvyklé v západní Evropě.

Novela zákona například stanovuje 15leté moratorium na změnu zonace a výslovně zakazuje, aby na území národních parků vznikaly doly či skládky nebo průmyslové zóny apod., a mimo obce je zakázáno povolovat nebo provádět výstavbu.

Národní parky budou nově rozděleny do čtyř zón, z nichž každá bude podléhat jinému stupni ochrany.

Mnoho argumentů proti poslaneckému návrhu novely zákona a také nepřijatých úprav zákona, které navrhovali senátoři, se točilo kolem těžby šumavského dřeva, maskované jako potřeby kácet nemocné stromy. O tom hovořil i zákon vetující prezident Zeman. V Bavorském lese v sousedním Německu přitom měli problémy s kůrovcem také a již před čtyřmi lety Němci své české protějšky upozorňovali, že les se dokáže zotavit sám, bez pomoci člověka. Je dobře, že touto cestou se bude ubírat také Šumava.

Je velmi dobře, že poslanci přes senátní změny a veto prezidenta přijali zákon ve více méně původně zamýšlené podobě, která pomůže zachovat velké národní bohatství, kterým národní parky bezesporu jsou.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.