Viceprezident Pence v Jeruzalémě, aby upevnil alianci s Izraelem

jeruzalém
30.1.2018 10:04
Navzdory všem zvyklostem se americký viceprezident nedostavil při své návštěvě Izraele na západní břeh Jordánu, poté co jej Mahmúd Abass minule odmítl přijmout. Americký viceprezident Mike Pence je jedním z architektů současného amerického rozhodnutí ohledně jeruzalémského statusu.

Během dvou dnů své návštěvy se k němu vyjádřil před Knessetem a byl také u zdi Nářků. V Káhiře a Ammánu, kde byl předtím přijat egyptským prezidentem Abdelem Fattahem al-Sissim a jordánským králem Abdallahem II., Mike Pence sdělil, že Bílý dům je připraven znovu jednat o míru mezi Izraelem a Palestinou. Jordánský panovník viceprezidenta Pence pozval při jeho cestě do Svaté země, aby „nastolili“ vzájemnou důvěru. Tak jak prezident Trump slíbil během své volební kampaně, určil Jeruzalém jako hlavní město Izraele a dal na vědomí, že si přeje důstojné a hezké místo pro výstavbu americké ambasády.

Toto rozhodnutí se rozchází s tradiční pozicí USA směřující k jakési semknutosti mezinárodního společenství, podle níž Jeruzalém musí být součástí rámce vyjednávání. Americký viceprezident v prvé řadě ubezpečil, že uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele není precedentem pro vytyčení budoucích hranic. Po 25 letech vyjednávání vedených americkou stranou, si Mahmúd Abbas nyní přeje mnohostranná jednání pod záštitou výboru, který bude vytvořen při příležitosti mezinárodní konference. Jestliže Palestinci budou dělat obstrukce, může se stát, že Izrael se bude moci uskutečnit jednostranná rozhodnutí, aby se dostal ze slepé uličky, upozorňuje Zalman Shoval, bývalý velvyslanec hebrejského státu ve Washingtonu. Domnívá se, že Izrael může při tom počítat s americkou podporou. Netanjahu přivítal Pence jako „velkého přítele Izraele“.

Třináct zástupců izraelského parlamentu z kandidátní listiny Arabské unie dalo najevo, že budou bojkotovat Pencův projev před Knessetem. „Pence je nebezpečný muž, má mesiášskou vizi skrývající zárodek destrukce celé oblasti“. Palestinské organizace volaly po generální stávce v den, kdy se americký viceprezident měl dostavit do Starého města v Jeruzalémě.

Mrzelo ho to a je jisté že v nejbližší budoucnosti nenavštíví žádné svaté křesťanské místo.

(Podle Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.