Vítězství tvrdé kolumbijské pravice

obrazek
20.6.2018 08:17
Nově zvolený prezident Ivan Duque byl při své prezidentské kandidatuře silně podporován bývalým prezidentem Álvarem Uribem a vyhrál výrazně již v I. kole prezidentských voleb. Přibližně 40% Kolumbijců hlasovalo pro Ivana Duqueho.

Je to pro tohoto jednačtyřicetiletého advokáta velký úspěch. Duque je zatím zdrženlivý, co se týče mírových dohod s ultralevicovou gerilou Fark, stejně jako jeho mentor Álvaro Uribe. Druhé kolo voleb se konalo v neděli 17. 6. 2018. Cílem Duqueho bylo porazit kandidáta levice Gustava Petra. Ten měl v I.kole 25% hlasů a jako třetí se umístil v I. kole Sergio Fajardo s 23,73% hlasů. Fajardo je podporován stranou Polo Democratico, kterou vede Jorge Enrique Robledo, který tíhne k levici. Oba mají „divoké“ chráněnce dohod o míru. Gustavo Petro slíbil reformu ekonomického systému a radikální změnu daňové politiky. Je považován za Chavesistu a pravděpodobně děsí Kolumbijce, kteří byli a ještě jsou svědky vážné krize, kterou prožívají jejich sousedé ve Venezuele.

Gustavo Petro je bývalý partyzán organizace M19, která se odložila zbraně v roce 1992. Poté byl několikrát zvolen senátorem a později starostou Bogoty. Sergio Fajardo byl guvernérem provincie Antioquia, později starostou města Medelin. Během jeho působení bylo město zmodernizovano a rozkvetlo. Odcházející prezident Juan Manuel Santos obdržel Nobelovu cenu míru za to, že se mu podařilo donutit Fark podepsat s ním smlouvu o konci konfliktu starého padesát let.

Strana Ivana Duqueho je silně v opozici k mírovým smlouvám podepsaným Farkem. Není pochyb, že mírové dohody s Farkem vykrystalizovaly v ostré debaty před druhým kolem voleb. Bývalý partyzán obviňoval vládu, že nerespektuje závazky, například slíbenou ochranu ze strany vlády partyzánům, kteří odložili zbraně. Vláda nezabránila vraždám dvaceti partyzánů v lednu 2018. Kromě toho mělo být rozděleno tři miliony hektarů půdy mezi zájemce, což se dosud nestalo. Co se týče protivníků dohody, Jesús Santrich, vysoce postavený velitel Farku, byl zadržen, protože hledal řešení pro vývoz několika tun kokainu do Spojených států. Při podepsání dohody s vládou byly dokladovány vazby mezi narkomafií a partyzány.

Ovšem u těch 5,4 milionu lidí hlasujících pro Gustava Petra a Sergija Fajarda si nebudeme nalhávat, že 5,4 mil. hlasujících je pro levici bombastický výsledek. Ukazuje to, že velká část obyvatel Kolumbie neváhá hlasovat pro levici, zbavenou stigmatu „ozbrojeného boje“. Politické pole se otevírá a dává levici možnost dosáhnout v budoucnu prezidentství.

(Podle Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.