Vláda se o rodiny s dětmi nestará dostatečně, myslí si většina české populace

obrazek
15.12.2011 21:21
Prioritou vlády v oblasti rodinné politiky by mělo být snížení daní osobám s nezaopatřenými dětmi a podpora pružné pracovní doby nebo zkrácených úvazků pro rodiče.

Tyto a další informace ohledně hodnocení rodinné politiky osahuje tisková zpráva CVVM k aktuální vlně výzkumu veřejného mínění realizované v listopadu 2011 na reprezentativním vzorku 1010 obyvatel ČR starších 15 let.

Podle šesti z deseti obyvatel ČR je péče vlády o rodiny dětmi nedostatečná, třetina se domnívá, že je přiměřená a pouhý zlomek (2 %) uvádí, že je jí až příliš. Zbytek (6 %) k tomu nedokáže zaujmout stanovisko. Počet negativních hodnocení oproti loňskému roku přitom stoupl o významných 8 procentních bodů. Nepříznivé hodnocení uvádí zejména respondenti pečující o dvě a více dětí a také ti, kterých životní úroveň je špatná. Výzkum dále testoval podporu různých opatření, které by pomohly situaci zlepšit. Nejvyšší podporu u obyvatel má pružná pracovní doba nebo zkrácené úvazky pro rodiče, kterou schvaluje 91 % dotázaných. Velmi vysoká míra podpory veřejnosti je také u dalších navrhovaných opatření, jako jsou snížení daní pro osoby s nezaopatřenými dětmi, zvýšení počtu mateřských školek (shodně 84 %) nebo provozování družiny u každé základní školy (87 %). Pokud by lidé měli vybrat tři hlavní priority vlády, většina (54 %) zmiňuje snížení daní. Následuje podpora pružné pracovní doby nebo zkrácených úvazků (44 %) a zvýšení přídavků na děti (39 %). Mezi prioritami se často objevuje také zvýšení počtu mateřských školek (34 %) a společné zdanění manželů (31 %).

Většinovou podporu veřejnosti má také zavedení plošného (na příjmu nezávislého) vyplácení porodného, souhlasí s tím 60 % obyvatel ČR. Co se týče plošných přídavků na děti, tady souhlas veřejnosti již není tak výrazný. Veřejnost je rozdělena na dva obdobně početné tábory kdy 45 % vyjadřuje tomuto návrhu podporu a 46 % nikoliv.

 

Pramen: Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Výzkum Naše společnost, v11-11.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, vláda Petra Nečase

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.