Vlivný časopis Forbes o Ukrajině

vlajka ukrajiny
29.3.2016 15:18
Doug Bandow, bývalý zvláštní asistent prezidenta Reagana a nynější vědecký pracovník Cato institutu napsal pro časopis Forbes, což je ovšem třeba zaznamenat a ukázat našim politikům, počínaje ministrem zahraničí Zaorálkem, že Ukrajina by neměla spoléhat na zázrak západní pomoci. Ukrajina si musí pomoci především sama.

Země rozkradená vlastní oligarchií a decimovaná hloupou politickou „elitou“ po dvacet pět let své existence je tak trošku vykradeným krámem. Ale ty hlavní problémy nastaly až v posledních dvou letech, po majdanovském puči, tedy rádoby prozápadní a proatlantické změně režimu, k němuž došlo v Kyjevě.

Vláda Ukrajiny v současnosti připomíná cizineckou legii, a tato legie by snad měla být posílena při očekávané změně kabinetu ještě o další "borce", mimo jiné, zprofanovaného bývalého slovenského ministra financí Mikloše, zprofanovaného prezidenta Gruzie Saakašviliho a další a další. To však Ukrajině nepomůže.

Zemi je potřeba stabilizovat, najít rozumný modus vivendi s Ruskem, ukončit vleklý konflikt na východě země, přestat s blouzněním o navrácení ruskojazyčného Krymu zpět Ukrajině silou, a začít se věnovat modernizaci země, především její ekonomiky.

Západ, především USA, ale také EU, by měly přehodnotit svou základní politickou linii ve vztahu k Ukrajině. A odpovědět si na otázku, zda je bankrot země a razantní pokles životní úrovně obyvatel Ukrajiny ta pravá cesta, aby se země zapojila do struktur NATO a aby se vojenské základny NATO přiblížily o pár set kilometrů na východ k Moskvě. Stojí to opravdu za to?

Možná je to zajímavá zpráva pro americké zbrojaře, ale to je tak asi vše. Rozumný Středoevropan si řekne, že takovouto konfrontaci o ničem a o jednu zničenou zemi, vykradenou vlastní oligarchií a politickou „elitou“ nestojí. Popis z Forbesu je velmi realistický.

(jip)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.