Volby v Šlesvicku-Holštýnsku

volby německo
8.5.2017 12:13
Do zářijových voleb do Spolkového sněmu zbývají vlastně pouze dvoje zemské volby. Volby ve Šlesvicku-Holštýnsku, které proběhly včera, a také volby v nejlidnatější spolkové zemi, Severním Porýní - Vestfálsku, které proběhnou o příštím víkendu. Z těchto předvolebních klání se dá vyvodit, jak asi mohou vypadat volby do Spolkového sněmu.

Nejsilnější stranou v Zemském sněmu sněmu ve Šlesvicku-Holštýnsku se v neděli stala CDU s 32,9 %. Ta oproti předchozím volbám před pět lety získala navíc 2,1 %. Sociální demokraté naopak 3,7 % ztratili a získali 26,7 %.

Liberálové z FDP získali 11,2 procent, zelení 13 %. V zemském sněmu bude nově zastoupena také AfD, která těsně překročila hranici 5 %, když získala 5,8 %.

Jak je zřejmě, kouzelné fluidum M. Schulze v čele SPD začíná zvolna vyprchávat. Po velkém nástupu v týdnech po příchodu do funkce lídra SPD se tato strana začíná zvolna vracet do původních pozic. V celostátních průzkumech veřejného mínění zaostává za CDU o cca pět procent. V prvních týdnech po Schulzově příchodu k moci SPD podle mnohých průzkumů dokonce vedla.

Zdá se tedy, že Merkelová, která teď nedělá žádné hrubé chyby, ba nedělá dokonce žádné chyby, zvolna přebírá otěže, a velmi pravděpodobně kráčí k svému dalšímu volebnímu vítězství v řadě.

Uvidíme, co nám ukážou a budou indikovat volby v Severním Porýní- Vestfálsku za týden. Kdo v nich vyhraje, může být velmi blízko volebního vítězství také v celém Německu o čtyři měsíce později.

 

Volby Šlesvicko-Holštýsko

 

2017

změna od 2012 (%)

CDU

32,9

2,1

SPD

26,7

-3,7

GRÜNE

13

-0,2

FDP

11,2

3

AfD

5,8

5,8

 

Linke

3,5

1,3

SWW

3,4

-1,2

Další

3,5

-7,1

(jip)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.