Volební model Kantar CZ k zamyšlení

europe
15.4.2019 11:43
Agentura Kantar CZ dlouhodobě zpracovávající průzkumy pro Českou televizi má tradičně velmi solidní výsledky průzkumů veřejného mínění politických stran. Tedy takové, které se poměrně málo liší od výsledků, kterých bylo následně dosaženo ve volbách.

Přitom volební výsledky parlamentních politických stran ve volbách do Evropského parlamentu (EP) v letošním květnu budou deformovány jednak nízkou docházkou voličů, ale také rozdílným přístupem sociálních a dalších zájmových skupin a vrstev k těmto volbám. Proto jsou výsledky voleb do EP velkou neznámou a lze říci, že všechny strany – pokud nebudou v předvolební alianci jako je tomu u TOP 09 a STAN se Zelenými – budou mít s výsledky průzkumu kolem 5% volebních preferencí či těsně nad ní značný problém se dostat přes hranici 5% rozhodnou pro vstup do EP a získání poslaneckého mandátu.

Konec konců tento jev může do určité míry postihnout i volební výsledky hnutí ANO a Pirátů, kteří se, alespoň z části, opírají o levicové voliče. Prostě evropská témata nebudou pro většinu levicových voličů zajímavá. Ale teď zpátky k průzkumu Kantar CZ.

Podle průzkumu by v březnu získala ve volbách největší počet hlasů strana premiéra Babiše, hnutí ANO. Podle průzkumu by ji volila přesně třetina voličů- což oproti únorovému průzkumu znamená nárůst o 2%. Další vzestup voličské přízně zaznamenali Piráti, kteří se dostali na zatím nevídaných 19% hlasů, při meziměsíčním nárůstu 1,5%. Další v pořadí, ODS, již zaostává za Piráty s 13,5% hlasů, i když zaznamenala růst svých preferencí oproti únoru o 1%. Volební výsledek ODS v eurovolbách ovšem může být příznivější, neboť voliči převážně z vyšších měšťanských vrstev ve městech, kteří tradičně volí ODS, jsou motivovanější k tomu jít k volbám, nežli typičtí levicoví voliči.

Za ODS s velkým odstupem s 6,5% preferencí následuje ČSSD, někdejší hlavní rival ODS a někdejší nejsilnější politická strana v zemi. ČSSD a komunisté meziměsíčně nezaznamenali žádný nárůst volebních preferencí. Komunisté jich v březnu získali 6%. Volby do EP do určité míry zejména komunistům napoví o tom, zda jejich orientace na podporu současné koaliční vlády je tou správnou anebo naopak politicky smrtící. Věrní komunističtí voliči, kteří se tradičně dostavovali k jakýmkoli volbám v minulosti, by měli této straně zajistit slušnější volební výsledek, než ukazuje průzkum Kantar CZ. Sociální demokracie naopak může mít s ohledem na vztah levicových voličů k eurovolbám jistý volební problém. Všechny ostatní politické strany můžou mít ve volbách existenční problém a to s jedinou výjimkou aliance TOP 09 a STAN, kteří by se společně měli poměrně bezproblémově dostat přes hranici volitelnosti 5%.

Dvě další parlamentní politické strany SPD, KDU-ČSL, jejichž preference se pohybují na 5%, respektive na 5,5%, budou mít ve volbách do EP znatelný existenční problém. Pokud se nicméně dostanou do EP, bude to souhrou příznivých okolností.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

V souvislosti s blížícími se volbami do EP se málo, či vůbec nepíše o tom, jaké jsou vlastně pravomoci evropského parlamentu. Až nedávno jsem narazil na sdělení, že EP NEMÁ zákonodárnou pravomoc, ta je JEN a POUZE na straně Evropské komise, která své legislativní návrhy EP sice předkládá, ale parlament k nim zaujme JEN stanovisko, které EK může, ale NEMUSÍ akceptovat! Pokud je to tak, potom nechápu smysl celého toho bruselského molocha (poslanci + jejich aparát + obsluha)!

Dále. Preference jsou krásná věc, nicméně. Do EP se volí stejně, jako do české Poslanecké sněmovny. Nejde o ty dva volební dny, které jsou z evropského hlediska raritou, ale o to, že své poslance dostane do EP jen strana, či hnutí, co získá 5 a více procent! Nesmyslný systém, zvláště, vezmeme-li do úvahy, že v evropských volbách volíme NAŠE zástupce, kteří by co možná nejlépe hájili NAŠE zájmy. Proto by měl mít volič možnost hlasovat napříč stranami a hnutími, které se k těmto volbám zaregistrují tak, aby zakroužkoval osobnosti, o kterých je přesvědčen, že NAŠE zájmy, korespondující se zájmy voliče, nejlépe zastane! 

Předesílám, že současný systém jde za zájmy současných stran a hnutí, které si uzurpují právo rozhodovat koho do té "bruselské trafiky" pošlou. Přitom, jak se zdá, je na každé členské zemi EU, aby si zvolila sama systém, jakým chce do EP volit. 

V podstatě jde u těchto voleb jen o to, která strana, pravděpodobně ANO nebo Piráti, v klání na českém písečku vyhraje a tedy která nominuje svého, "vyvoleného" do Evrospké komise (opakuji, ta jediná má skutečnou moc), aby, jak se ukazuje stále častěji, v ní primárně nezastupoval NAŠE zájmy, ale zájmy EU!

Ještě se divíte, že účast ve volbách do Evropského parlamentu je tak nízká?!

Jiří Volný st.

Zajímavý, i když částečně nerealistický, je průzkum Phoenix Research ohledně EU-voleb. Piráti - 21%, ANO - 18%, ODS - 15%, ČSSD - 9%, KSČM - 7%, STAN-Top09-Z - 7%, KDU - 5% a SPD - 4%. Kritik tohoto průzkumu, odborník z Karlovy univerzity, se vyjádřil v tom smyslu, že se EU-průzkumy dělají těžce, jsou drahé neb je zapotřebí dvakrát více respondentů. Předpověď vlastní volební účasti, bez znalosti historie minulých průzkumů, je tvrdým oříškem.