Volební model Medianu za září

lidé ct
30.9.2019 16:35
V průzkumu veřejného mínění volebních preferencí, který provedla v září agentura Median na reprezentativním vzorku osob, nedošlo k velkým překvapením.

K jistým přesunům ve volebních preferencích politických stran však dochází. Hnutí ANO by v září ve volbách získalo 31%, což znamená oproti srpnu zvýšení o 1,5%. Pokud se tento vývoj projeví i v následujících měsících, bude to znamenat, že je v zásadě překonán dílčí pokles preferencí vykázaný přes prázdniny. Tedy v době, kdy vrcholila a mediálně velmi silně působila kauza „Čapí hnízdo“. Je také možné, že přírůstek preferencí pro hnutí ANO je důsledkem ukončení této kauzy.

Na druhém a třetím místě v pořadí volebních preferencí jsou Piráti s 13,5% a ODS s 12,5%. U ODS i u Pirátů došlo k mírnému oslabení. Obě strany ztratily oproti předchozímu měsíci 0,5% volebních preferencí.

Za těmito, pokud jde o vývoj volebních preferencí dvěma  středně velkými stranami, je s jistým odstupem Okamurova SPD, jejíž preference mají v posledních měsících sestupný trend.

Podle průzkumu by o 0,5% posílila oproti srpnu sociální demokracie, která by se dostala na 7% preferencí. Byla by tak o 0,5% za Okamurovou SPD. SPD naopak už několikátý měsíc po sobě klesá.

Na zadních pozicích v průzkumu – hned za komunisty s 6,5% hlasů – zůstávají tři středové a pravostředové strany, shodně s 5,5%.

Počínaje SPD budou tedy mít všechny další strany, zejména ty s preferencemi od 5 do 7% velké starosti, aby se dostali do příští poslanecké sněmovny.

Do voleb jsou ještě dva roky a to samozřejmě bude vytvářet jistý prostor pro zásadnější změny popularity jednotlivých politických stran.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Nesouhlasím se závěrem, že SPD bude mít problém dostat se do Poslanecké sněmovny. Vzpomeňme si na předpovědi před volbami do Euro-parlamentu, kdy se předpokládalo, že většina voličů SPD k volbám nepřijde a SPD nebude mít žádné křeslo. Předpovídat preference je v současnosti velice jednoduché. V podstatě se jedná o setrvalý stav a stačí zohlednit poslední dvoje volby. Ty společnosti, které nekorigují svou předpověď na základě zmíněných výsledků, se dopouštějí velké chyby. Mnozí se domnívají, že tyto předpovědi slouží jako propaganda a já se k tomu přikláním též.