Volební preference KANTAR CZ za únor

tabulka kantar
11.2.2019 18:42
Podle obvykle velmi spolehlivého průzkumu veřejného mínění KANTAR CZ zpracovaného pro Českou televizi zůstává, celkem bez překvapení, vedoucím pelotonu politických stran podle únorových preferencí hnutí ANO s 32%. Hnutí ANO tak zůstalo zhruba na listopadovém výsledku volebních preferencí a má své volební preference nad úrovní svého volebního výsledku z října 2018.

Na druhém místě jsou Piráti s 16,5% preferencí, což je o 2,5% méně než kolik měli v listopadu. Velkohubá vyjádření šéfa Pirátů po vítězství v jarních volbách zřejmě poněkud utlumila nadšení potenciálních pirátských voličů z důsledků možného vítězství této podivné strany v eurovolbách. Kromě toho Piráti kromě velkých řečí toho mnoho zatím nepředvedli. V Praze se jejich nejviditelnější představitel, pražský primátor, stylizuje do pozice stavitele mostů a tvrdého vyjednavače fantaskních podmínek při negociacích s Andrejem Babišem o výstavbě možné vládní čtvrti v Letňanech. Nicméně platí, že Piráti jsou nad volebním výsledkem, který dosáhli v říjnu 2018 o 5,5% preferencí.

Na třetím místě v žebříčku volebních preferencí je ODS s 13,5%, což je o 2,5% méně nežli měla v listopadu. Také hlavy představitelů ODS mohou být tímto výsledkem preferencí rozumným způsobem zchlazeny. Pak přicházejí v žebříčku dvě politické strany, které sice výrazně zaostávají za ODS a Piráty, ale mají jistý předstih preferencí před ostatními stranami: SPD s 7% a KSČM s 6,5%. Obě dvě strany zaznamenávají značný pokles preferencí oproti volebnímu výsledku v roce 2017.

Za nimi následuje skupina čtyř politických stran, pohybujících se mírně nad úrovní (TOP 09) anebo na úrovni 5% volebních preferencí. Zejména pro ČSSD a KDU-ČSL je to "sešup" oproti volebnímu výsledku dosaženému ve volbách do sněmovny v roce 2017. Všechny tyto čtyři politické strany, tedy TOP 09, STAN, ČSSD a KDU-ČSL, jsou tedy na politické trampolíně. Po příštích volbách do sněmovny již nemusí být v parlamentu zastoupeny. V případě ČSSD to má jistou logiku v tom, že největší levostředovou stranou v očích voličů je t. č. Babišovo hnutí ANO. TOP 09 a STAN oscilují kolem úrovně 5% dlouhodobě, jejich pozice není zrovna záviděníhodná. A u KDU-ČSL je to nejspíše důsledek „odcházení“ úspěšného předsedy strany Bělobrádka z nejvyšší stranické funkce. Teprve příští měsíce a roky následující po blízkém volebním sjezdu této strany ukážou, zda změna v jejím čele bude znamenat pro tuto stranu politicky pomyslnou červenou anebo naopak zelenou, která otevře cestu k jejímu dalšímu růstu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Jednoduchá úvaha, opřená o výsledek říjnových komunálních voleb, jasně říká, že preference Pirátů jsou nadsazené a všechny průzkumy jsou od toho, aby některým stranám udělaly radost. Znovu, po sté opakuji, že Piráti ve své baště, tedy v Praze dostali 17,07%. A tady opíšu část svého příspěvku z 3.12.2018.

 Uvažme, že Praha je pirátská bašta a v podzimních volbách zde získali 17,07%. Uvedu výsledky z některých krajských měst: Zlín - 6,12%, Brno - 8,74%, Plzeň - 11,69%. Dokonce ani v Liberci  nebyli schopni postavit samostatnou kandidátku. Volby do zastupitelstev obcí se konaly 5. a 6.října! To není průzkum, to je očividná propaganda.

V květnu budou volby do Euro-parlamentu, ale agentury nás zásobují věštbami ohledně voleb do PS, které mají být až v říjnu 2021.