Volební preference podle agentury Median

lidé
30.7.2018 11:28
Výzkumy veřejného mínění a z nich odvozené volební preference v období letních prázdnin nemívají nějak skvělou vypovídající schopnost. Prostě část lidí je na dovolené a to jsou voliči v určitém průřezu politickým spektrem, kdy některé strany jsou odjezdy lidí na dovolenou postihovány více než strany jiné. A to je, obávám se, i záležitost právě zveřejněného průzkumu Medianu.

Průzkum přináší volební preference za poslední měsíc, kdy byl sběr dat prováděn od 27. června do 23. července. Nejsilnější stranou podle tohoto průzkumu je hnutí ANO s 30%, ale podle srovnání s posledními preferencemi z předchozího měření, které bylo provedeno o měsíc dříve, zaznamenalo hnutí ANO pokles o 1,5%, což není zcela nevýznamný pokles. Naopak druhá strana v pořadí, ODS, posílila z měsíce na měsíc z 12,5% preferencí na 14%. Česká média zjednodušeně informují, že voliči se přelili mezi hnutím ANO a ODS. Ale situace bude zřejmě o něco složitější.

Na třetí pozici s 11,5% jsou Piráti, kteří žádnou podstatnější změnu své pozice nezaznamenávají. Za nimi jsou s preferencemi na úrovni 8,5% hned tři politické strany: SPD, komunisté a sociální demokracie. Sociální demokraté přitom zaznamenali oproti předchozímu měsíci pokles z 9% o 0,5%. Tyto údaje pochopitelně není možně, ani potřebné přeceňovat. Jde spíše o dlouhodobý trend, který je možné v souvislosti s ČSSD hodnotit. A ten hovoří spíše o stagnaci volebních preferencí, maximálně pak v mnohaměsíční časové řadě, o jejich mírném oživování. Vstup do vlády by měl být katalyzátorem, urychlujícím obnovu voličského potenciálu sociální demokracie.

Za sociálními demokraty následují s preferencemi kolem 5%, podobně jako v jiných průzkumech veřejného mínění, tři politické strany: lidovci, kteří se přes 5% hranici dostali, na 5,5% a zaznamenali tak nárůst oproti předchozímu měření. TOP 09 je na 5% a Starostové zaostávají se 4% pod hranicí volitelnosti. Tyto tři politické strany tedy jsou tak nebo onak existenčně ohroženy, protože jejich vstup do sněmovny nemusí být zdaleka jistý. Samozřejmě, že do nových voleb do poslanecké sněmovny zbývají ještě tři roky a za tu dobu se může ještě mnohé stát. Zdá se ale, že v příští sněmovně budou z těchto tří stran jedna anebo maximálně dvě strany. A pravicoví voliči se budou snažit hledat smysluplnější využití svého hlasu ve volbách, kterým je volba nejsilnější pravicové strany, a tou je ODS. Ta se stává přirozeným gravitačním polem pro pravicové voliče.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Již v období letních školních prázdnin se nám rozběhlo předvolební klání o vrcholná místa na lochnesce letošních komunálních voleb.  Lze očekávat, že k těmto se dostaví méně voličů než v roce 2014, účast bude zřejmě těsně pod 40 %. Voliči totiž jeví čím dál větší znechucení ze současné vnitropolitické situace a k volbám nemají zájem chodit zejména pro marnost tohoto aktu, kdy stejně se při jakémkoliv volebním výsledku místní vládnoucí bratrstva domluví na rozdělení prebend a jim zůstanou pouze oči pro pláč a v obcích a městech místo chodníků tankodromy. Vliv na výsledek těchto voleb i stále u občanstva též fenomém spasitele všeho lidstva A. Babiše, jakož i jeho lidoveckého souputníka dalšího populistického spasitele  a to J.Čunka. Nelze odhlédnou ani od úspěchů různých nezávisle závislých spasitelů místních. Panující mediální humbuk z ničeho nic a jistě ne zcela náhodou okolo kauzy H systém, lze již považovat za předvolební kampaň. Další těšínská jablíčka po těchto proběhlých komunálních budou zřejmě shánět představitelé levicových stran. Opět nám budou po celé další dva měsíce slibováni pečení holubi padající rovnou do hladových úst. Budou se vařit guláše, nastavované kaše, ohřívat  veskrze dietní opárky, péci koblihy s náhražkovou marmeládou, znít sebechvála a pomluvy konkurence. Konkrétní volební výsledky budou jako jindy záviset na umění manipulace s voliči pří předvolebních a asi i volebních aktech. Část voličů se bude držet volební persverance, další část upraví svůj dle aktuálního ovlivnění informacemi z předvolebních kampaní. Všichni prognostici pak budou výsledky voleb předvídat s jistým stupněm pravděpodobnosti. Volby pak zcela jistě dopadnou, tak jak dopadnou.