Vondra vybouchl, vláda rozklížena

24.3.2011 16:35
Ministr obrany Alexandr Vondra je nepřijatelný pro koaliční partnery. Je to už druhý terč nejsilnější vládní strany – po ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi – kdo dostal ránu do černého. Masakr ODS pokračuje, ve sněmovně hlasovala sama.

Přímá výzva předsedy poslaneckého klubu TOP Petra Gazdíka ze sněmovní tribuny k ministru obrany Alexandru Vondrovi, aby odstoupil, byla nejdramatičtějším prvkem mimořádné schůze sněmovny, která se nekonala, protože ji koaliční strany – včetně TOP – nepodpořily. Mimořádná schůze byla svolána na žádost ČSSD ke kauze zastrašování České televize ozbrojeným komandem a k podivnému průtoku stamilionů korun bůhví kam přes firmu PromoPro, obojí v odpovědnosti ministra Vondry. Jako v řadě dřívějších případů, i tato schůze vydržela jen do hlasování o pořadu jednání, pak ji vládní strany zabily. Dramatický průběh onoho jednání – nejednání se však projevil aspoň v tom, že proti pořadu hlasovala jen izolovaná ODS, menší strany se zdržely.

Výsledek však rozhoduje a koalice 118 znovu prokázala svůj hluboký odpor k demokracii. Teoreticky se jednání nemohla bát, při své převaze si může odhlasovat, co ji napadne, ale prakticky se bála, a moc. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová dokonce v rozporu s jednacím řádem nedovolila, aby se k programu vyjádřili řadoví poslanci. Kdokoliv by totiž veřejně – v přímém přenosu - povznesl hlas ve prospěch ozbrojeného zastrašování televize a rozkrádání stamilionů v situaci, kdy se bezohledně škrtá dokonce lidem s bílou holí, je samozřejmě synem politické smrti.

Koalice věřila, že problém spláchne na nočním jednání K9, kde zřejmě vznikla dohoda o Vondrově rychlém odstoupení. Nejspíš však nebyla tak jednoznačná, jak se menším stranám zdála, protože na začátku oné mimořádní sněmovní schůze – neschůze Alexander Vondra vystoupil s jakousi zmatenou omluvou, ze které nevyplývalo ani náznakem, že by chtěl skončit. První, koho to rozzuřilo, byl ministr financí Miroslav Kalousek, který se v ďábelské řečnické krajce omluvil za Vondrovu omluvu. Z Kalouskovy tváře se přitom dalo vyčíst, že jen vrozená úcta k dobrým mravům mu brání, aby si taky neodplivl. Přímou výzvu k dostoupení však nevyslovil. To udělal o něco později Petr Gazdík. Předtím předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval jak Alexandra Vondru k dostoupení, tak premiéra Petra Nečase, aby Vondru případně sám odvolal. V klíčové věci se tedy koalice shodla s opozicí i bez jednání.

Předseda poslaneckého klubu KSČM šel ještě dál a ohlásil, že sbírá podpisy potřebné hlasování o nedůvěře vládě. Komunisté samotní na to nemají dost hlasů, ale kdyby se připojila ČSSD, je to snadné. Bohuslav Sobotka však váhá, v pátek na sjezdu stanovil pravidlo, že ČSSD bude usilovat o vládu jen po volbách. Chtěl se tím vyhnout spekulacím o možné koalici s některou ze současných vládních stran. Jenže současná krize má víc rozměrů, Vondra je jen epizoda. Otřesena je celá ODS a nejistý je i osud samotného Petra Nečase.

Napětí vládne i v TOP, nejen proto, že druhý konec napjatého lana, které táhne vládu do propasti, jsou cenově přerostlé zbrojní zakázky procházející přes Kalouskovi blízkého Richarda Hávu. Bohuslav Sobotka proto znovu připomněl výzvu ČSSD, aby se zřídila sněmovní vyšetřovací komise, která by prozkoumala všechny pochybné kontrakty a zároveň ujasnila, o co vlastně v současném konfliktu mezi Vondrou a Kalouskem jde.

Nezávisle na tom, samotnému Kalouskovi se hroutí rozpočet, jen za první dva měsíce letošního roku dosáhl rekordního schodku téměř 23 miliard korun. Pokus řešit to přes DPH ještě letos jak známo neprošel. Ale i zdražení, které by mělo přijít od začátku příštího roku značně zkomplikuje život Kalouskovu stranickému kolegovi, ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi. Ten teď ze zoufalství sáhnul po šíleném řešení a navrhl růst zdravotnických poplatků až na 200 korun, což je něco podobného, jako kdyby lidi vyzval, aby vzali do rukou vidle a pohonili celou vládu po městě.

Čekají nás napjaté dny.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

adamicek
Trefný komentář, zajímavé je jak IDNES.CZ zobrazuje pana Nečase jako svatouška. Pan Paroubek by byl při tom co řekl pan Vondra zobrazen jako netvor z pravěku, opravdu nezávislá média.
josef_smolik
Tento asociální a cynický slepenec to SOBOTKOVI neusnadní a rozpadne se sám,tak by bylo dobré rychle udělat audit a sestavit stínovou vládu. Poznámka-nikoliv Petra,ale Miroslava,že by Freud?