Vrtěti psem po libyjsku

20.3.2011 17:00
Přiznávám, že z principu mám za to, že by Západ neměl vojensky vstupovat do záležitostí, byť sebekonfliktnějších, dějících se v islámských zemích. Je to zcela jiný civilizační okruh, s jinými hodnotovými vazbami, s jiným chápáním vztahu jednotlivce a státu, a s agresivním náboženstvím, které je plné síly a ta síla se bude zvětšovat. Jakékoliv zásahy Západu jsou zcela chybné i na diplomatické úrovni.

Moje zásadní zdrženlivost je navíc empiricky znovu a znovu potvrzovaná neschopností zemí Západu kdekoliv v těchto zeních zvítězit. Proto v Afghánistánu od 19. století ve třech válkách prohráli Britové, v 80. letech minulého století Sověti a dnes tam prohrajme my, a když nás i jejich korupční prezident vyhání jako vetřelce; v Iráku padli statisíce lidí a výsledkem demokratizace je posílení nepřátelské šíitské fronty.

A teď na Libyi. Proč tam tedy Západ vlastně je? Nemá-li (a správně) mandát k pozemním operacím? Rozlišit v Libyii, kdo je kdo, je velmi sporné, od fundamentalistických islamistů, přeběhlíků z Kadáfího tábora, či možná též alespoň trochu liberálnější mládeže.

Nicolas Sarkozy měl neskutečně patetický projev, když shrnoval závěry libyjského sumitu. Představil se jako přední bojovník proti libyjskému tyranovi, se kterým se před 3 roky tak nadšeně objímal a nazýval jej přítelem. Nicolas Sarkozy je na dně s preferencemi a vidina prezidentského znovuzvolení se vzdaluje. A tak se vyhlásí svatá válka.

Cameron na tom není o moc lépe. Dramaticky propadá v preferencích po neskutečných škrtech, které Velkou Británii sunou dál k ekonomickému propadu. Je na tom zle. A tak buchá pěstičkou do stolu a ke svaté válce se připojuje…

V tomto ohledu chápu Obamu, že si zásah nepřál a jen ze slušnosti a jen proto, že Francie a Velká Británie sama na to nemá, je ochoten pomoci. Ze začátku.

Ale nechci být příkrý. Sarkozy chce být znovu zvolen a Cameron dát zapomenout na svou drastickou ekonomickou politiku. A proto se postavili do čela této operace. Nevěřím jim ani slovo jejich operleným vznosným větám.

Na všem tom pokrytectví mám alespoň jednu pozitivní věc: Povstalcům, ať už jsou to kdokoliv se trochu uvolní prostor. A ten blázen a tyran Kadáfí možná skončí.

Jen doufám, že se Západ do toho opět nenamočí neodčinitelným způsobem.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

admiral
Pane Vyvadile, jste přesmíru "korektní".

Kdo věří, že jde v tomto konfliktu o ochranu lidských práv, je naivní, nebo součástí manipulačního molocha.

Libye je suveréní stát. To by se mělo ctít. Ať je Kadáfí jaký chce, má právo bojovat ve své zemi s povstalci a jedině Libyjci si mají právo si konflikt vyřešit.

Zahraniční vměšování má jediný cíl - obsednout ložiska ropy.

Dnes stříhají Libyjce, zítra mohou ti samí v jiné sestavě na základě nějaké záminky a důvodu stříhat nás. Na to by se nemělo zapomínat.

Ve světle toho, co se posledních 20 let děje, bychom měli si poblahopřát, že nemáme žádná významná ropná ložiska.
tony
My pánové zleva nikde netvrdíme že Kaddáfí je anděl!Ted´k té objektivitě co se týká povstalců nikdo dodnes neví co jsou zač,hádají a vraždí se mezi sebou i vlastní letoun si sestřelili.Takže režim zasáhl,dost krutě ale o tom jsme byli informováni dost chaoticky a nedůvěryhodnými zdroji.Co se týká násilí co takhle Jemen,Bahrajn, nebo nedej bože Thajsko,Barma,Čína,Severní Korea atd...Proč tam se nezasáhlo?Že by vietnamský syndrom?
tony
Kaddáfí a blázen?a co je potom saudský král a jiní jemu podobní?myslím že je nejvyšší čas zamyslet se nad naším členstvím v eu a nato dřiv než bude pozdě a budeme zatažení do věcí kterých by jsme mohli krutě litovat!
schlimbach
Zajímavé - Kaddáfí a blázen? Proč pak pane Vyvadile, snad proto, že pro svůj lid učinil více než naše forma demokratůry? Že peníze z ropy používá pro rozvoj celé země? proto snad, že blekota Schwarzenberg v TV prohlásil, že Kaddáfí určitě bere drogy a že je divný? Že dává lidem právo na bydlení? Celkem bych přivítal, kdybyste konkrétně odpověděl, proč je Kaddáfí blázen a proč válečnické kreatury z Francie, Británie a USA jsou hodní a slušní chlapci.Povstalcům, ať již jsou kdokoliv, se uvolní prostor? Vy máte právnické vzdělání? Vy jste demokrat?