Výměna hrozeb mezi D. Trumpem a Severní Koreou

trump kim
15.8.2017 00:00
Pchjongjang má v úmyslu použít rakety směrované na americký ostrov Guam. Takto si americký prezident dovolenou ve svém golfovém klubu v Bedminsteru jistě nepředstavoval.

Zatímco Pchjongjang reagoval na přijetí nových mezinárodních sankcí ze strany OSN z iniciativy Spojených států za jejich zločiny. Později tato rétorická eskapáda pokračovala oznámením, že režim Severní Koreje má v úmyslu použít rakety středního doletu zaměřené na ostrov Guam v Pacifiku.

Oficiální tisková agentura ujistila, že tento projekt bude ukončen a uveden do provozu jako konsekutivní a simultánní, jakmile se Kim Jong – um, nejvyšší velitel ozbrojených a tedy i nukleárních sil, rozhodne. Podle jedné hypotézy z konce července pocházející od Defense Intelligence Agency vojenské americké informace nemusí být přesné, protože Pchjongjangu se mohlo podařit miniaturizovat velikost nukleárních hlavic, aby je doplnil na mezikontinentální rakety a ohrozil jimi přímo Spojené státy.

Americká informace počítala s tím, že Severní Korea nebude schopna v tak krátké době toto učinit, ale spíše počítala s roky. Minulý týden ministr zahraničí Severní Koreje Ri Yond – ho ujistil na zasedání Asociace národů Asie a jihovýchodu v Manile, že za žádných okolností nukleární zbraně anebo balistické střely Severní Koreje nemohou být v budoucnu tématem eventuálních vyjednávání s Washingtonem.

Doplnil, že jeho země je připravená dát Spojeným státům lekci se svou strategickou nukleární silou. Během zasedání v Manile čínský ministr zahraničních věcí Wang Yi interpeloval svůj protějšek ze Severní Koreje: „Respektujte rozhodnutí OSN. Neprovokujte dobrou vůli mezinárodního společenství a nepokračujte v dalších nukleárních testech.“

Virulentní návrhy Trumpa byly všeobecně málo oceněny a hlavním kritikem byl republikán, senátor Arizony John McCain: “Nesouhlasím s komentáři prezidenta, protože si musíme být jisti v naší schopnost udělat to, co říkáme“.

Hypotéza preventivních amerických úderů v Severní Koreji, byla podrobně rozepsána v dlouhém článku v magazínu The Atlantic. Jeho autor, Mark Bowden, poukázal na obrovské ztráty, co se týče civilního obyvatelstva majíc na vědomí výši odplaty a proto je to málo pravděpodobné.

(podle Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Znovu opakuji, že se mi nechce věřit, že by se Donald T. či jeho podkoní nepodívali na mapu Jižní Koreje.

Proč?

Hlavní město Soul  má řádově 10 milionů obyvatel. 

A nachází se řádově 60 km od hranic se Severní Koreou. To se dá dostřelit i z houfnice s broky. 

Ten zmatek sám o sobě zabije spoustu lidí. 

A co pak?

Zničíme miliony nešťastných lidí v Severni Koreji, kteří nic nezavinjili, pouze se narodili v této zemi?

A opět použijeme napalm jako ve Vietnamu?

Tohle je hlavní důvod k tomu, aby se pouze jednalo a "nenabíjelo" se.