Vývoj volebních preferencí politických stran v sousedních zemích

obrazek
22.12.2011 11:16
Volební preference českých politických stran se prostřednictvím médií objevují docela často. Málokdy však máme možnost sledovat, jak se vyvíjí volební preference politických stran v zahraničí. Velmi zajímavý je v tomto ohledu vývoj v sousedních zemích - Německu, Rakousku a na Slovensku.

Německo – propad liberálů, nárůst podpory sociálním demokratům a zeleným

Ve volbách do Spolkového sněmu v září 2009 vítězná CDU/CSU si svojí vedoucí pozici uchovává i nyní. Tuto stranu by podle výzkumů preferencí renomovaných agentur (čerpali jsme zejména z dat Forschungsgruppe Wahle, Forsa a TNS Emnid), nyní volil obdobný podíl voličů jako ve volbách před dvěma lety. Vládnoucí strana kancléřky Merkelové má podporu 34 % německých voličů.

Koaliční partner CDU/CSU, strana FDP, markantně oslabila. Jejich preference klesly na úroveň 3 % (!) což je oproti 14,6 % získaných ve volbách výrazný propad. Navíc je aktuálně uvnitř strany patrný rozkol mezi proevropsky laděnými členy a euroskeptiky. 16. prosince proběhlo vnitrostranické referendum o podpoře Evropského stabilizačního mechanizmu (ESM), iniciované euroskeptickým křídlem. Účast na referendu ale nedosáhla povinné kvorum, zúčastnila se necelá třetina členů, takže jeho výsledek není pro FDP politicky závazný. Z dostupných výsledků je ale patrné, že ze zúčastněných členů byla většina pro ESM. Tedy v souladu s politikou kancléřky Merkelové a lídra strany, současného ministra hospodářství, Philippa Roeslera. Rozkol ve straně vyústil v rezignaci generálního tajemníka Christiana Lindnera.

S poklesem preferencí se potýkají také Die Linke (Levice). Tato strana si od voleb, kdy zaznamenala 11,9 %, pohoršila a nyní má podporu kolem 8 % voličů.

Pozoruhodný vzestup zaznamenala druhá nejsilnější strana SPD. Před dvěma lety ve volbách získali sociální demokraté jen 23%. Což mělo za důsledek ztrátu až 76 křesel v 622 členném sněmu (v roce 2005 je volilo 34,2 % voličů). Aktuálně se jejich preference pohybují na úrovni 30 % a po částečném útlumu v období zimy a jara 2010/2011 zaznamenávají stoupající trend. Výsledky naznačují, že se může jednat o „návrat“ voličů, který dali ve volbách 2009 přednost FDP, Levici či Zeleným.

Zajímavý vývoj prodělaly preference Zelených (Die Grünen). Po volbách, ve kterých získali 10,7 %, vzrostli až na úroveň 28% (!) v letošním dubnu. Od května se však propadají a nyní jim dává hlas 15 % německých voličů.

Od října o preference německých voličů bojují Piráti, kterých aktuálně podporuje přibližně 7 % voličů.

Z uvedených aktuálních údajů vyplývá, že současná vládnoucí koalice by v případě konání voleb nyní nezískala potřebný počet hlasů k sestavení vlády. Naopak její zisk by se pohyboval kolem 37 %, zatímco případná koalice Sociálních demokratů se Zelenými by disponovala podporou 45 % hlasů.

Zdroje:

http://www.forschungsgruppe.de

www.spiegel.de (poll online)

http://online.wsj.com/article/BT-CO-20111216-707599.html

 

Rakousko – stabilní podpora vládním stranám, rostoucí podpora liberálním nacionalistům a zeleným.

Ve volbách z podzimu 2008 vítězná Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) si v průběhu svého vládnutí udržuje stabilní úroveň preferencí kolem 30 %. Překvapivě vysokou podporu má SPÖ mezi mladými a má také podporu velké části důchodců. Stratila však post jedničky ve Vídni, kde je aktuálně nejvíce lidí pro opoziční pravicovou FPÖ. Lídra strany a nynějšího Rakouského kancléře Werner Faymanna by znovu zvolilo 24 % voličů, aktuálně druhý je s 15 % lídr koaliční ÖVP Spindelegger, na kterého se dotahuje opoziční předák HC Strache (13 %).

Koaliční Rakouská lidová strana (ÖVP) si mírně pohoršila. Ve volbách ji volilo 26 % Rakouských voličů, nyní by podle agentury Gallup získali 23 %. Podporu této straně vyjadřují zejména obyvatelé dolního Rakouska, kde jsou aktuální jedničkou. Ve Vídni je jejich předpokládaný volební zisk na úrovni pouhých 12 %.

Na postupném vzestupu je Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Aktuálně jim agentury Gallup a Karmasin připisují zisk 27 % hlasů. FPÖ je tak nejsilnější opoziční stranou atakující zatím nejsilnější SPÖ. Jedná se o výrazný nárůst preferencí z původních 17,5 % dosažených v parlamentních volbách. Vzestup preferencí u této strany začal hned po volbách, kdy dle šetření agentury Market dosáhl úrovně 22 %. Poté se deklarovaná volební podpora udržovala stabilní až do zimy 2010/2011 kdy mírně stoupla a dosáhla úrovně 25 %. Podpora čtvrtiny voličů zůstává i v průběhu letošního roku stabilní a v posledním měsíci dokonce mírně stoupla na již zmiňovaných 27 %. FPÖ atakující pozici stále zatím nejsilnější ÖVP, má podle studie agentury Gallup významnou podporu u Rakouských žen. Značný podíl na tom má charizmatický předseda Strache, označovaný rakouskými médii jako „Frauenliebling“. Kromě žen má FPÖ značnou podporu mezi mladými a také u produktivního obyvatelstva, tedy lidmi ve věku 30-50 let. Zajímavé je, že vysoký podíl voličů je jak mezi lidmi z nejnižší příjmové kategorie, tak také u lidí s příjmy nejvyššími. FPÖ od roku 2008 pozvolna posiluje také v zemských volbách a to zejména na úkor sociálních demokratů (SPÖ).

Čtvrtou nejsilnější stranou jsou v Rakousku aktuálně Zelení (Die Grünen). Jejich preference od voleb vzrostli z 10,7 % na nynějších 14-15 % (podle různých agentur). Mají vysokou podporu mezi ženami, ale překvapivě ztrácí podporu mladých.

Zdroje:

http://www.oe24.at/oesterreich/politik/Strache-holt-die-SPOe-ein/48351744

http://www.profil.at/articles/1148/560/313550/umfrage-umfrage-fpoe-spoe

http://www.oe24.at/oesterreich/politik/Gallup-Umfrage-Strache-FPOe-holt-auf/47613832

http://www.oe24.at/oesterreich/politik/SPOe-haengt-FPOe-wieder-ab/49070664

http://en.wikipedia.org/wiki/Austrian_legislative_election,_2008

 

Slovensko – pád vlády a růst podpory sociálním demokratům

Nejsilnější politickou stranou na Slovensku je strana Smer – sociálna demokracia. Aktuálně by ji volilo až 44 % voličů. Bývalá vládní strana sice volby v červnu 2010 vyhrála se ziskem téměř 35 % hlasů, ale pro sestavení vlády nezískala dostatečně silného partnera. Lidová strana HZDS Vladimíra Mečiara, bývalý koaliční partner, totiž nezískal potřebný počet hlasů pro vstup do parlamentu (4,3 %). Další bývalý koaliční partner – SNS překročil potřebných 5 % o pouhých sedm setin a pro vytvoření dvoukoalice to nestačilo. Nyní se preference národní strany pohybují kolem 5,5 %.

Vlády se tedy ujala čtyřkoalice SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Podpora SDKÚ-DS, nejsilnější vládní strany, dosahovala ve volbách 15,4 %. Nový subjekt na slovenské politické scéně – SaS (Sloboda a solidarita) získal úctyhodných 12,1 %, tradiční KDH 8,5 %. Slovensko-maďarská strana Most-Híd měla podporu 8,2 % voličů. Vývoj preferencí po volbách přinesl oslabení podpory dvěma nejsilnějším vládním stranám. Podpora SDKÚ-DS se sice čtyři měsíce po volbách vyšplhala na 18 %, v průběhu roku 2011 však průběžně oslabovala na aktuálních 10,2 % (!). Významný propad zaznamenala také SaS, od které se letos na podzim odčlenila frakce poslanců a založila stranu s názvem Obyčajný ľudia. SaS má podle aktuálních průzkumů podporu 5,6 % voličů, což není ani polovina zisku strany ve volbách. V listopadu zaregistrovaná strana Obyčajný ľudia, která dříve fungovala jako občanské sdružení, má podporu 5,8 % slovenských voličů a aspiruje na křesla v parlamentu.

Preference Most-Híd jsou aktuálně na stejné úrovni jako ve volbách – tedy kolem 8 %. Křesťanští demokraté si jako jediná vládní strana dokonce polepšili, aktuálně by je volilo 10% lidí.

Vláda Ivety Radičové (SDKÚ-DS) se po patnácti měsících rozpadla. Poslanci totiž napoprvé nepřijali Evropský finanční stabilizační mechanizmus (ESFS), který premiérka spojila s vyslovením důvěry její vládě. ESFS podpořili zastupitelé SDKÚ, KDH a strany Most, SaS nehlasovala. Stejně se zachoval nejsilnější poslanecký klub strany Směr, který podmínil podporu tzv. eurovalu konáním předčasných voleb, co se jim také splní.

Slovensko nyní čekají předčasné parlamentní volby. Jejich termín je 10. března 2012. Vítězem bude s velkou pravděpodobností nyní opoziční Směr, jestli však sestaví novou vládu, jasné není.

Zdroje:

www.pravda.sk

http://spravy.pravda.sk/vlada-ivety-radicovej-stratila-doveru-poslanci-neschvalili-euroval-1g4-/sk-volby.asp?c=A111011_131634_sk_domace_p12

http://www.focus-research.sk/

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.