Vztahy ČR s Ruskem se podle veřejnosti zlepšují

obrazek
8.12.2011 16:39
Při příležitosti návštěvy ruské hlavy státu se nabízí pohled na vnímání kvality vzájemných vztahů ČR s Ruskem očima české veřejnosti. Tento týden zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění výsledky výzkumu o vztazích ČR s vybranými státy a mezi zeměmi, které reprezentativní vzorek obyvatel ČR starších 15 let o četnosti 1010 lidí hodnotil, bylo také Rusko.

Jako spíše dobré označuje současné vztahy ČR s Ruskem více než polovina obyvatel. Dalších 7 % se domnívá, že jsou dokonce velmi dobré. Kladně tedy vztahy s Ruskem hodnotí téměř dvě třetiny Čechů. Podíl lidí s tímto názorem za poslední tři roky významně vzrostl z 39% v roce 2008 na aktuálních 63%; tedy o úctyhodných 24%.

Graf 1

V porovnání s USA nebo Německem je ale počet kladných hodnocení výrazně nižší. Jako dobré hodnotí vztahy s těmito zeměmi až bezmála devět z deseti lidí. Ještě lépe na tom jsou sousední Polsko a Slovensko. Naopak nejhůře z hodnocených zemí dopadl Írán, pro který se kladně vyslovila pětina Čechů. Vztahy s expandující Čínou a zadluženým Řeckem vnímá kladně téměř polovina obyvatel.

Graf 2

Poté, co se ukázalo, že ruský prezident s sebou přivezl také smlouvy na miliardové zakázky pro české firmy, lze očekávat, že příznivé hodnocení vztahů s Ruskem ještě vzroste.

Průzkum CVVM o vztazích ČR s vybranými státy naleznete ZDE.

Pramen: CVVM, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., výzkum Naše společnost, v11-11

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, Rusko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

peter-kokavec

Děkuji za Vaše příspěvky do diskuse pánové. Rád bych dodal, že zmiňovaný výzkum je souhrnem zobecněných subjektivních názorů a různých zkušeností (zřejmě ve velké míře zprostředkovaných, jak upozorňuje pan Šebek). Otázkou bylo: "Jaké jsou podle Vás současné vztahy ČR a Ruska" a to, jak přesně lidé uvažovali a které faktory měly na hodnocení rozhodující vliv, tedy bez dalšího dotazování na konkrétní faktory hodnocení a jejich váhu, podrobně vymezit a kvantifikovat nelze. Ať už si obyvatelé ČR vytvářejí názor na vztahy obou států z perspektivy hospodářské, kulturní, sportovní (hokejistům ČR se posledně na MS povedlo ty ruské porazit), nebo podle autentických vzájemných společenských kontaktů s Rusy, je patrné, že se toto vnímání v posledních letech zlepšuje. Jsem rád, že jste na článek reagovali a rozšířili ho o téma vzájemné hospodářské propojenosti. Nejsem sice znalcem národohospodářem ale vím, že Rusko je surovinová a kapitálová velmoc, rozhodně bych je nepodceňoval ani v technologiích a výzkumu (i když ta nová Lada se mi nelíbí). Navíc je hned po Číně zemí, se kterou má ČR nevyšší saldo zahraničního obchodu, což dokládá, že i po rozpadu RVHP a připojení k EU, zůstává Rusko strategickým hospodářským partnerem, se kterým to (chtě-nechtě) táhnem a potáhnem dál...a proto je myslím pozitivem, když tento vzájemný vztah vnímá stále větší část populace jako dobrý.

rezjir10

Ad pan Šebek

O ruské trhy jsme přicházeli především ale proto, že naše firmy na rozdíl od těch západních, nebyly tak dobře kapitálově vybaveny, aby si mohli dovolit prodávat na úvěr.  Jinak jsme na ruských a východních trzích zaháčkovani více než tušíte. Zvu vás do Olomouce, můžete si počíst o tom něco v seminárních prací mých studentů, především těch, kteří studují hospodářskou  ruštinu. Sám jsem byl překvapen, když mi ty seminární práce o aktivitách jednotlivých českých firem začali nosit. Strategii výklenků Češi ovládají dokonale.

antoninsebek

Omlouvám se, pane. Ale Vaše starosti bych chtěl mít. Jistý Winston Ch. řekl, že věří jenom těm výzkumům, které si zfalšoval sám. Ale - to byl jen pokus o bonmot na základě skutečného výroku.

Na vině je vlastně ona zadaná otázka. Prosím pěkně, kolik procent lidí v Česku za poslední dva roky mluvilo s někým z Ruska? Kolik procent lidí za posledních pět let Rusko navštívilo? Kolik procent lidí dnes (po 22 letech od revoluce) vůbec ruštině rozumí, když jim dělá problém i slovenština? Splňuji všechny tři podmínky, proto si dovolím do toho mluvit. A váš výzkum bych porovnal s použitím metody rozkladu radioaktivního uhlíku v Liptákově. Já vím, každý se musíme nějak živit. A když to stát platí, jeho (možná ale náš...) problém.

Já bych jádro pudla hledal někde jinde. V českém odezdi-kezdisimu.... Česká ekonomika plná pravdy a lásky si neuvědomila, že Starý Veškrna, autor oné ideje, netuší o ekonomice ABSOLUTNĚ NIC. Vím, že ekonomika není považována za exaktní vědu, ale ubetzpečuji vás, že přírodní a společenské zákony na ni působí zcela spolehlivě. Bohudík i bohužel.

Hlavní chyba byla v tom, že jsme zapoměli na pojem DIVERZIFIKACE. Dělat nádherné auťáky pro Německu je nádherné, pokud by nám to vystačilo na věčné časy. Nevystačilo to ani pár let, že? Nesmějte prosím se indickým pokusům o auta za 30 tisíc Kč. Co se nenaučí, to okopírují. A udělají si to BEZ NÁS. Už brzy. Stejně tak v Číně a jinde také.

Vykašlat se na dlouholeté kontakty S NEJVĚTŠÍ ZEMÍ NA SVĚTĚ kvůli nějaké ideologii? Z toho kašlání bude těžká chřipka. Místo nás už tam nalezli naši noví přátelé z Evropy a USA.  Vy to nevíte? NAŠE chyba.