Zajímavá anketa k prezidentské volbě na PL

parlamentni listy logo
11.1.2017 17:54
Zajímavou anketu, pokud jde o budoucí prezidentskou volbu počátkem roku 2018, připravil server Parlamentní listy (PL). Samozřejmě se jedná o anketu, není to průzkum veřejného mínění, ale může to být zajímavá sonda do myslí českých občanů skoro rok před vlastní prezidentskou volbou.

Otázka PL v této anketě zněla: „Který kandidát by byl pro M. Zemana ve druhém kole nejobtížnější?“. Z celkem 2198 účastníků ankety se jich 88 % vyjádřilo, že by to byl Jiří Paroubek.

J. Paroubek se ke své kandidatuře na prezidenta ovšem zatím staví odmítavě, s tím, že by mu zřejmě nedělalo problémy, s ohledem na chabý výběr a nevysokou úroveň dalších kandidátů, podpořit i M. Zemana.

V každém případě je překvapivé, že v anketě se nijak výrazněji neprosadili obvyklí favorité médií, zejména z řad, jak to M. Zeman bonmotem charakterizuje „pražské kavárny“, tedy především M. Horáček. To je s ohledem na úsilí a prostředky, které Horáček na svou prezidentskou kampaň zatím vynaložil, a to na rozdíl od J. Paroubka, tristní výsledek.

Voliči pro úřad prezidenta zkrátka hledají osobnosti schopné reprezentovat stát, a nikoli neosobnosti. I když výsledek ankety zdaleka neznamená, že by se J. Paroubek při své případné účasti v prezidentské volbě do druhého kola vůbec propracoval.Je to první sonda do veřejného mínění. Druhé kolo volby bude nejspíš střetem nejsilnějšího kandidáta pravého středu s nejsilnějším kandidátem levého středu. A J. Paroubek je levostředový politik. Nicméně jsme se jej zeptali, jak hodnotí výsledky této ankety:

„Spíše to hodnotím velmi rezervovaně. Původně, když jsem tento výsledek slyšel, tak jsem řekl, že pro mě zřejmě hlasovalo hodně mých příbuzných. Ale tolik příbuzných přeci jen nemám. Samozřejmě, že jedna anketa, jakkoliv možná vyznívá pro mě příznivě, nemění mé rozhodnutí neúčastnit se prezidentské volby. A to s ohledem na to, že nechci tříštit hlasy levice a levého středu, tedy mást voliče, kteří jsou vesměs připraveni znovu volit M. Zemana".

zdroj: Parlamentní listy

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.