Zajímavé průzkumy k životu v pandemii

korona rouška
4.5.2020 16:58
Dostaly se mi do ruky dva průzkumy veřejného mínění. Jeden, zpracovaný v rámci projektu National Pandemic Alarm, který byl zpracován agenturami Nielsen Admosphere, NMS Market Research, and STEM/MARK monitorující nálady a postoje společnosti v období pandemie koronaviru. Srovnává přitom výsledky zaznamenané v Čechách a na Slovensku, a to alespoň v některých oblastech.

Pokud jde o hodnocení jednotlivých, nejviditelnějších politických   osobností v průběhu pandemie, tak nejlepší hodnocení zaznamenává náměstek ministra zdravotnictví Prymula. Jemu známku hodnocení 1 nebo 2 vystavilo 54% Čechů. Jen těsně za ním je šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Hamáček s 52% hodnocení 1 a 2. Až za nimi, s 35% výborných a chvalitebných hodnocení je premiér Babiš a  za ním s odstupem, s 25% výborných a chvalitebných hodnocení, je ministr zdravotnictví Vojtěch. Následuje s 21% ministr průmyslu Havlíček.  Překvapivě až na posledním místě z této šestice je ministryně financí Schillerová s 14% hodnocení za 1 a za 2. Zajímavé byly také odpovědi na otázku, jak se změnily v poslední době přístupy k dodržování pravidel, která mají zamezit šíření pandemie. V Česku jen 11% dotázaných sdělilo, že se změnily a 72% v zásadě dodržuje tytéž postupy jako dříve. Na Slovensku 18% respondentů vylepšilo své postupy a 74% je udržuje na úrovni takové jako dříve. Na otázku, jak se podepsala nastalá situace na Vaší psychické kondici? 8% Čechů říká, že je lepší a 55% tvrdí, že je stejná. Naopak 38% říká, že je horší. Slováci tvrdí, že je horší v 33% případů, v 56% je stejná a u 11% se zlepšila. Zdá se tedy, že slovenské páry pociťují rozsáhlejší  společný život v průběhu dne jako pozitivnější.

Další otázka byla, jak více času stráveného doma s partnerem/partnerkou ovlivnilo Váš vztah? 12% Čechů sděluje, že společně strávený čas vztahu prospěl, 75% si myslí, že je stejný a 12% se domnívá, že se zhoršil. Naopak na Slovensku si 17% respondentů myslí, že se vztah zlepšil a jen 9% si myslí, že se zhoršil. Zbývající část, tedy 74% se domnívá, že vztah zůstává stejný.

Další otázka, domníváte se, že by měl stát přispět lidem na letošní tuzemskou dovolenou? Jen 29% Čechů se domnívá, že ano a naopak 40% Slováků si myslí totéž. V zásadě jde ale o to, že tento příspěvek formou voucheru do cca 10 000 Kč (400 eur) by byl určen  k úhradě ubytovacích služeb v hotelech a penzionech. Velká část Čechů ale,  v případě nemožnosti strávit dovolenou v zahraničí, skončí nejspíš na svých  chalupách.

Další, velmi zajímavý průzkum zjišťování nynější nálady ve společnosti přinesla společnost Median. Jako přímo optimistickou označuje náladu ve společnosti každý osmý dotázaný (12%). Příjemné chování lidí oceňuje 33% dotázaných. Naopak,  stigmatizaci nemocných vidí 16% respondentů. Náladu na bodu 0 vidí 31% dotázaných, ale jen 4% respondentů se domnívají, že lidé jsou na sebe zlí.

A nyní k jinému problému. Největší skupina dotázaných, 45%, považuje za správný rázný důraz na ochranu obyvatel prevenci, v podstatě tedy na postup, který zvolila vláda. Druhý nejčastěji je preferovaný postup, který zvolila Jižní Korea, jenž spočívá ve vybavení obyvatelstva ochrannými prostředky, testováním zdarma a propracovaným monitorováním. Tedy v zásadě postup „chytré karantény“, který bude uplatňován v Česku v současné době. Přístup mírnějších opatření à la Švédsko by preferovalo 18% lidí  a vlastně nedělat nic a spoléhat na tzv. kolektivní imunitu by preferovalo  9%. V dalších dnech přineseme pokračování popisu této analýzy, se kterou přišla agentura Median.

  

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.