Zajímavý vývoj v průzkumech veřejného mínění

lidé
11.6.2018 13:11
Podle průzkumu agentury Kantar TNS, která dlouhodobě pracuje pro ČT, došlo v květnu k jistým posunům v preferencích politických stran. Oproti předchozímu průzkumu veřejného mínění v dubnu došlo k poklesu volebních preferencí hnutí ANO o 3,5% na 27%. A naopak druhá ODS posílila za jeden měsíc o 1,5% na 16%.

Třetím zajímavým jevem je, že tři strany, které jsou v závěru pelotonu volebních preferencí stran, prakticky u všech agentur – STAN, TOP 09 a KDU-ČSL – se pohybují již dlouhé měsíce kolem hranice vstupu do sněmovny (5%). Podle TNS Aisa by se nad úroveň 5% mohla dostat v květnu TOP 09 a STAN a naopak na 4% by klesli lidovci. U lidovců je to překvapivý vývoj, který, pokud bude pokračovat několik měsíců za sebou, bude signalizovat vážnou diagnózu. Strana by musela změnit politické postupy tak, aby se jí začali vracet voliči.

V tuhle chvíli ale nevidím důvod k panice. Rezultát u těchto tří stran je jasný. Voliči jim mizí. Jen není jasné kam. Zdá se, že alespoň do jisté míry se projevuje jev, na který jsem upozorňoval při analýzách volebních preferencí jiných agentur, a sice, že se přirozeným gravitačním polem pro pravicové voliče stává ODS. Ta, de facto, za sedm měsíců, jež uplynuly od sněmovních voleb, posílila z volebního výsledku 11,3% na 16%.

Na třetím místě, pokud jde o volební preference stran podle Kantar TNS, se i v květnu umístili Piráti s nezměněným výsledkem proti předchozímu měsíci (14,5 %). Za nimi následují okamurovci s 9% a komunisté se 7,5%. Na šestém místě ve volebních preferencích stran je, tak jako při volbách do sněmovny, se 7% sociální demokracie.

Očekávám, že jakmile bude ukončeno na konci tohoto týdne stranické referendum, které je uvnitř strany přirozeným zdrojem tenzí, na veřejnosti může dojít nejprve ke stabilizaci mediálního obrazu strany, vedení strany a pozice strany ve společnosti a preference mohou růst.

ČSSD se poté může plnou parou vrhnout na přípravu kampaně ke komunálním a doplňovacím senátním volbám, v říjnu tohoto roku. Základním předpokladem úspěchu je, že strana ukončí online probíhající spory v řadě otázek, které tu a tam v posledních týdnech probíhaly v médiích (referendum atd.).

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Optimismus Jiřího Paroubka ohledně ČSSD nesdílím. Pokud se nepletu, tak už začátkem října nás čekají zmíněné volby. Tudíž jsme vlastně na počátku předvolební kampaně, která se velmi pravděpodobně přenese i na půdu nově vzniklé vlády. Opozice bude jistě velmi umně sypat písek do vládního soukolí a přikládat polínka do ohníčků a ohňů možných konfliktů mezi hnutím ANO a ČSSD. Avšak ta pravá mela nastane až po volbách, až započne hledání viníka pravděpodobného neúspěchu ČSSD.