Zápas o zadní vrátka

iphone
18.2.2016 19:14
Vypadá to jako okázalé pohrdání soudem, když společnost Apple odmítá nabourat software iPhonu, ze kterého telefonoval vrah ze San Bernardina, podezřelý ze spojení s Islámským státem. Ve skutečnosti jde o boj o zadní vrátka ke všem typům iPhonu a možná všech mobilních telefonů. A těmito zadními vrátky by časem mohl vstoupit kdokoliv.

Jednoduchá zpráva, že Apple odmítá vyhovět policii a umožnit rozkrýt síť kolem vraha, která může být podle FBI v telefonním adresáři nalezeného iPhonu, je matoucí. Ve sporu, ve kterém má Apple ještě několik dní zákonné lhůty na odpověď, FBI prostřednictvím soudu požaduje zásadní zásah do bezpečnostního softwaru. FBI žádá otevřít jediný telefon, ale Apple nevěří, že džin zůstane pod kontrolou, když už jednou vylezl z lahve.

Listu Financial Times se podařilo zjistit detaily požadavku FBI. Jde o to, aby se oslabila ochrana přístroje a mohl být bombardován milióny nejrůznějších hesel, než se některé z nich trefí. Aby to bylo možné, musí být odstraněna funkce, která po desátém neúspěšném pokusu prostě vymaže veškerý obsah. Dále musí být zrušeno časové omezení pro jeden pokus zadávání hesla, aby se mohlo na přístroj útočit rychleji. A konečně je tu požadavek na skutečná zadní vrátka, další cesty, kterými by se dalo do přístroje proniknout. Celá operace by byla teoreticky omezena jen na jediný přistroj vraha tím, že by zásah spustil až po zadání zvláštní identifikace dvanáctimístným číslem.

https://next.ft.com/content/64c026b4-d5d9-11e5-8887-98e7feb46f27

Avšak takový software, který by znamenal zásah do univerzálního operačního systému pro zařízení celé značky, stačí napsat jednou, a pak už žije vlastním životem. Zvláštní identifikace dvanáctimístným číslem by byla ve skutečnosti univerzálním klíčem takové ceny, že se ho prostě časem někdo zmocní. Třeba cizí tajné služby, nebo hackeři, což je daleko tvrdší soupeř. Nebo to nějaký zneuznaný pracovník Applu někde vykecá. Kdyby se to dostalo do rukou policie v nějaké méně demokratické zemi, začala by otvírat i telefony, které nejsou spojeny s teroristickou hrozbou.

Armádě právníků společnosti Apple zbývá ještě pár dní na to, aby shromáždili argumentaci, podle které je odmítnutí požadavku FBI ve prospěch větší společenské bezpečnosti. Avšak podle Financial Times lze čekat i pokus o odmítnutí samotného zákonného podkladu soudního rozhodnutí.

Ten je na případu nejzajímavější. Rozhodnutí soudu o povinnosti Applu vyhovět požadavku FBI se opírá o zákon – nebudete věřit – z roku 1789. Napsal ho sám George Washington. Mluví obecně o povinnosti poskytnout součinnost při prosazování práva, což Tim Cook, šéf Applu, považuje za bezprecedentní použití prastaré normy. Má za to, že v takové situaci je příslušný spíše Kongres než mechanické rozhodnutí soudu. Ale kdoví, jestli právě tady nešlape na hada bosou nohou.

(zf)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.