Zaslouží si František Kriegel vyznamenání?

kriegel
28.10.2015 11:14
Prezident M. Zeman podle informací médií hodlá vyznamenat na výročí vzniku samostatného čs. státu 28. 10. F. Kriegela, reformního komunistu, který odmítl podepsat tzv. moskevský protokol 26. 8. 1968. Kriegel tak učinil pod velkým nátlakem ze strany sovětských komunistů, kteří hrozili, že ten, kdo protokol nepodepíše, se do Československa také už nemusí vrátit. I když Kriegelovo nepodepsání na pookupační politické realitě nic nezměnilo, byl to akt osobní statečnosti, jenž si zaslouží respekt a úctu, a tedy i vyznamenání.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. 8. 1968 byl Kriegel členem unesené delegace části ÚV KSČ v čele s A. Dubčekem, kdy do budovy ÚV KSČ vtrhl sovětský desant a jménem neexistující ,,dělnicko - rolnické" vlády A. Indry tyto a další politiky zatkl a internoval. Po srpnu 1968 hlasoval Kriegel jako poslanec spolu se třemi dalšími kolegy (F. Vodsloň, B. Fuková, G. Čakrtová - Sekaninová) proti smlouvě o ,,dočasném" pobytu sovětských vojsk na našem území. Ta zde setrvala nakonec až do roku 1991.

Kriegel byl v rámci čistek vyloučen v květnu 1969 z KSČ a v podstatě již nevyvíjel žádnou větší politickou aktivitu. S jedinou výjimkou. V roce 1977 se stal signatářem Charty 77. Zemřel v roce 1979 na infarkt. Jeho jménem jsou Nadací Charty 77 propůjčovány ceny, které jsou udělovány za mimořádné zásluhy o lidská práva a občanské svobody.

V případě F. Kriegla lze souhlasit s dobrým výběrem nominantů na státní vyznamenání M. Zemanem, byť každý takový výběr je subjektivní, a tak logicky budí na veřejnosti kontroverze. Pokud by byl skutečně Kriegel oceněn, je to správný krok vzhledem k jeho osobní statečnosti a současně významným příspěvkem k lidskoprávní agendě. A to i pravici navzdory, která bude samozřejmě upozorňovat, že za minulého režimu byl ,,komunista jako komunista".


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.