Závazky Francie ve válce a rekonstrukci Iráku

francie marianne
25.2.2018 21:59
„Budeme vždy tady, byli jsme zde, když se tvořila koalice a budeme zde také ve fázi rekonstrukce“, ujistil Jean–Yves LeDrian, francouzský ministr zahraničí. Šéf francouzské diplomacie byl v Bagdádu, v Erbilu a iráckém Kurdistánu a později i v Kuvajtu, kde se zúčastnil konference ohledně rekonstrukce Iráku.

Se ztrátou svého silného teritoriálního vlivu zapříčiněnou Islámským státem ohledně rekonstrukce Iráku koalice 5. února oznámila, že provede důkladnou revizi svých zařízení na irácké půdě. Bude se to týkat i Francie, coby druhé přispěvatelské země v koalici s operací „Chamal“ (1200 vojáků), kteří splňují tři typy mise. Formaci letectva a dělostřelectva. Po více než 1600 akcích zaměřených na střelbu, čtyři kanóny Caesar (kamiony vybavené systémem různých střeleb), které byly dány do provozu organizací Task Force „Wagram“. Formace, které se již účastnilo cca 8000 iráckých vojáku, se budou rozšiřovat.

V posledních dnech operace následovaly jedna za druhou, a to za účelem rozbití posledních bašt sil IS, které se táhnou k Sýrii podél břehu řeky Eufratu. A druhým důvodem je, dočistit nedávno osvobozená teritoria v Iráku. Džihádisté ztratili teritoria, která ovládali a vstoupili do ilegality. „V případě Sýrie, francouzská strana nabádá, aby byl vytvořen skutečný kontrolovaný přechod k politickému řešení“. Musíme brát v úvahu, že v Sýrii v současné době jsou různorodé síly, ale situace je komplexnější než v Iráku, kde se přechodné období rekonstrukce již může v klidu uskutečňovat.

Jestliže Francie bude moci přispívat na rekonstrukci, dojde mezi společenstvími ke smíření. Smíření by bylo dobré samozřejmě i pro budoucnost. Co se týče Sýrie, Francie trvá na tom, aby bylo opravdu uskutečněno přechodné politické období už také proto, že je to podmínka EU. A to z toho důvodu, abychom správně pochopili obyvatelstvo Sýrie. Za této podmínky Evropa i Francie budou všemožně pomáhat při rekonstrukci země.

(Podle Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.