Země česká, domov Tvůj! aneb jeden den v životě České republiky

obrazek
17.10.2012 08:15
Přemýšleli jste někdy, jak vypadá obyčejný den ostatních lidí v naší zemi? Možná vás to někdy napadlo… Stejně jako režiséra Adolfa Ziku, který dal tisícům lidí naší země v jeden den kameru, aby zaznamenali svůj běžný den. Jak to dopadlo, se můžete přesvědčit již tento týden, kdy celovečerní dokumentární film s názvem Země česká, domov Tvůj! bude poprvé uveden.

Adolf Zika si s touto myšlenkou pohrával již dávno. V roce 2006 spatřila pulty knihkupectví kniha One Year of My Life, kde zachytil jeden rok svého života, den za dnem ve 3285 snímcích. Tento systém zaznamenávání jednoho dne v devíti snímcích seřazených ve třech řadách po třech obrázcích nad sebou do jedné kolážové fotografie se ujal. Nezbývalo než myšlenku rozšířit a poslat k co nejvíce lidem po celém světě. V roce 2008 pak vydával pokračování projektu “jednoho dne“ v podobě knihy Jeden den České republiky. Na tomto projektu opět spolupracovaly desítky špičkových českých fotografů. V roce 2009 Adolf Zika přišel s neskromným projektem Week of Life, jehož úkolem bylo zmapovat lidské životy očima samotných hrdinů, kteří je žijí. Jednoduše, život na planetě Zemi, očima jejích obyvatel. Po dvou letech se projekt rozšířil do 43 zemí světa. Nejsilnější je však česká komunita a právě to byl fakt, který přispěl k definitivnímu rozhodnutí natočit film o jednom obyčejném dni v této zemi a následně jej neobyčejně sestříhat a připravit pro kinodistribuci.

Nyní se tak můžete v kinech podívat, jak vypadal 11. květen 2012 v naší zemi. Snímek bude poprvé uveden 23. října na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Dva dny po zahájení jej po jeden týden (od 25. do 30. října) budou lidé moci vidět v kinech. Na vzniku dokumentu se podílela i Česká televize, která jej bude vysílat 17. listopadu.

mmatejkova
kulturní redaktorka, absolventka FMK UTB ve Zlíně
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.