Zimbabwe, události podle Číny?

Mnangagwa
26.11.2017 22:56
Po několika dnech neklidu a armádních aktivit skončila dlouhá éra dřívějšího bojovníka proti kolonialismu a za svobodu země, prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho.

Závěrečné dny prožíval pod tlakem armády požadující změnu a zřejmých obav o budoucnost svou a svých blízkých. Byly to zvláštní dny, kdy ulicemi hlavního města projížděly tanky a Mugabe se před objektivy televizních kamer objevil na předávání diplomů na univerzitě v Harare.

Prezident toho mnoho neřekl a vypadalo to, že se nudí. Jakoby o nic nešlo. Toto jeho chování ilustruje zvláštní situaci, do které se země řítila. Analytici se této zvláštní protokolární ceremonii v pátek divili, když viděli, jak se vojsko připravuje na pomoc prezidentovi. Jeho žena Grace a ministr školství Jonathan Moyo jsou jeho nejbližší a byli umístěni do oficiální rezidence, ze které nemají vycházet. Ostatní se snaží najít východisko z této velmi nepřehledné krize.

Lídři silné větve mládeže z Mugabeho strany Zimbabwské africké národní unie – Vlastenecké fronty (ZANU-PF), majíc dlouho nepodmíněnou podporu prezidentského klanu, dostali směšnou pokutu, když armádu kritizovali. Jde tu o zodpovědné bývalé bojovníky za nezávislost a pilíř, který Mugabe oficiálně nazýval jako své partyzány, aby manifestoval, že i mezi mladými má své přívržence.

„Přátelské“ země se chovaly aktivně, aby se vyhnuli revoluci v paláci a nestalo se to důvodem krize režimu, jejímž důkazem by se stal padlý prezident Mugabe.

Botswana si jasně přála Mugabeho pád, zatímco Pobřeží Slonoviny zastoupené Alassane Quattarou vyhlásilo , že Mugabe by měl odejít – ale s respektem. Ostatní země Jižní Afriky a Washington jsou zajedno.

Čína má dnes s Afrikou příliš silné obchodní vazby, než aby se spokojila s rolí pouhého pozorovatele krizí. Jedná opatrně, ale jedná. Druhá největší mocnost světa bezpochyby sleduje situaci v této zemi, vždyť je také hlavním ekonomickým partnerem Zimbabwe. Export do Číny tvoří 28 % celkového vývozu Zimbabwe a Čína je v Zimbabwe také největším investorem.

Čínské podniky využily sankcí uložených Spojenými státy a Evropskou unií v roce 2002, aby zde zvětšily svůj vliv skrze půjčky a jednak dary. V roce 2015 při příležitosti státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pinga byla započata ohromná spolupráce a k tomu byly ještě zavřeny smlouvy v hodnotě 5,6 miliard dolarů.

Čína rovněž přijala roli diplomatického ochránce, který blokuje veškeré sankce proti Harare u OSN. Tato úzká spolupráce má hluboké kořeny sahající do časů, kdy Čína viděla v Africe ideologickou prioritu.

Nejsou ovšem bez zajímavosti zprávy o návštěvě armádního velitele Constantina Chiwengyho v Číně těsně před vojenskou operací, která přivodila změnu vlády. Čína byla v minulosti cennou podporou Mugabeho strany ZANÚ-PF v boji proti moci bílých a prozápadních. Nový prezident Emmerson Mnangagwa je považován za „přítele“ Číny“. V zemi v současnosti nejdůležitějšího mocenského hráče na africkém kontinentu ostatně prošel vojenským výcvikem.

Pro Peking jsou zprávy z Harare potěšující.

 

(S využitím textu z listu Le Figaro v překladu ZP Vaše věc)

 

Na snímku nový prezident  Emmerson Mnangagwa 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.