Zkrocení zlé ženy v moderním pojetí

obrazek
28.6.2011 17:19
Minulý týden zažilo Nejvyšší purkrabství Pražského hradu premiéru letošní novinky Shakespearovských slavností – Zkrocení zlé ženy s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem v hlavních rolích. Diváci, kteří čekali „klasického Shakespeara“ s květnatou mluvou, byli možná překvapeni, neboť tvůrci této inscenace vsadili na moderní pojetí. Přesto hlavní Shakespearova myšlenka, byť vznikla před téměř čtyřmi sty lety, je aktuální i dnes.

Slavnostního zahájení Shakespearovských slavností se mimo jiné ujal Martin Hilský, který patří k předním českým překladatelům Shakespearova díla. „Originální název této hry zní The Taming of the Shrew. Právě to slovíčko shrew označuje ženu nikoliv zlou, ale ženu hádavou, pomlouvačnou, hubatou a vzpurnou. Přesně takovou, jakou je Kateřina,“ vysvětlil hned v úvodu přesný výklad této hry Martin Hilský. Poté již scéna v podobě skleníku s jabloní patřila pouze hercům, kterým vévodili Tatiana Vilhelmová coby neposlušná Kateřina a Roman Zach jako její nápadník a poté manžel Petruchio. Po úvodním vstupu Vojtěcha Dyka s Michalem Kernem za doprovodu hudby J. P. Muchova bylo divákům již zřejmé, že „tradiční“ pojetí této Shakesperovy hry, která patří k autorovým nejranějším komediím, se konat opravdu nebude. Jedinečnost celkové atmosféry navíc dokreslovaly kostýmy Lucii Škandíkové, inspirované renesanční i současnou módou. Vždyť i hlavní hrdinka byla oblečena do volného trička s anglickým nápisem Eat Me. Na scéně se vystřídala celá řada herců, mezi nimiž nechyběla taková jména, jako například Pavel Kikinčuk (známý z role Šimona Pláničky z filmu Slunce, seno,..), Lucie Štěpánková (držitelka Ceny Thálie pro umělce do 33 let), David Novotný (Okresní přebor, Přešlapy) nebo Zdeněk Hruška (Ordinace v růžové zahradě II.) a mnoho dalších. Ti všichni podali skvělé výkony a i přes občasnou nepřízeň počasí si představení dokázali užít. A to zde nebyla nouze o scény, které herci museli odehrát více odhalení než zahalení, tak jako například Roman Zach, který byl na divadelní svatbě s Tatianou Vilhelmovou „vystrojen“ pouze do bederní roušky a andělských křídel.

Samozřejmě, že tato Shakespearova komedie vyvolávala a vyvolává silné reakce hlavně kvůli tématu postavení ženy ve společnosti a často, zvlášť ze strany feministek, jsou to reakce jako Kateřina sama. Ovšem, když se na text podíváme pohledem dnešní společnosti, můžeme najít i skvělou analogii k situaci dnešních moderních žen a vůbec dopadu emancipačního hnutí,“ hovoří o „Zkrocence“ její dramaturgyně Jana Slouková. A tato slova opravdu stojí za úvahu. Vždyť v dnešní společnosti můžeme skutečně pozorovat mezi muži a ženami méně rozdílů než kdykoliv předtím. Obecně je ale Zkrocení zlé ženy hrou jiskřivou, ve které není o lásku a vtip nouze. Když si k tomu připočtete jedinečnou atmosféru nočního Pražského hradu, máte o důvod víc na letošní Shakespearovské slavnosti vyrazit a užít si je.

Foto: Viktor Kronbauer, Zdroj: © AGENTURA SCHOK

mmatejkova
kulturní redaktorka, absolventka FMK UTB ve Zlíně
Klíčová slova: divadlo, kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.