Žluté vesty udržují tlak

21.1.2019 13:07
Demonstrace v Paříži vzbuzují velké obavy, a to díky informacím o zvýšení násilností ve všech krajích Francie. Podle posledních průzkumů agentury pro výzkumy veřejného mínění Elabe, vysílaných v TV minulou středu, 72% Francouzů vyjadřuje s tímto hnutím sympatie. Je to pouze o 3% méně než předchozí týden. Aktivisté Žlutých vest oscilují mezi únavou a pracovními povinnostmi, ale drží stále stejné tempo, aby zvládli časový horizont demonstrací, který nikdo nezná.

Po demonstraci 1. prosince 2018, která skončila brutalitou a vypálením budovy prefektury ve městě Puy–en–Velay, v oblasti Haute–Loire, kde se zvýšil počet obyvatel, kteří se přidávají k hnutí, se dalo očekávat, že bude chvíli klid. Bohužel, nečekaný příjezd prezidenta Macrona, který se dostavil, aby vyjádřil podporu státním zaměstnancům, rozohnil mysl protestujících, kteří ohlásili další demonstrace. Rozčarovalo je to, že s nimi nikdo nechce řešit problémy a že jsou považováni pouze za „obtížný hmyz“, který je ignorován.

Paralelně k akcím kolem migrantů, probíhají operace, které blokují určené cíle. Sklady s pohonnými hmotami jsou demonstranty vždy zaměřeny jako první. Žádná cisterna s ropnými produkty v minulých dnech nesměla opustit např. Le Mans. Další tři sklady byly rovněž pod kontrolou Žlutých vest. Také doprava byla aktivisty omezena.

„Středa zůstává dnem nejsilnější mobilizace, protože se nepracuje“, říká mluvčí ministerstva vnitra, kde očekávají další náročné víkendy v Paříži i v okolních regionech. Vzhledem k těmto obavám si všichni ministři a také občané přejí, aby prezident Emmanuel Macron projevil dobrou vůli. Na poradním sboru politických sil požádal prezident, aby ministři nebo jejich zástupci navštívili všechny kraje s prosbou o klid, než vláda najde pro všechny strany přijatelné řešení, a to v co nejkratší době.

(Podle článku v Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.