IS zničil slavný minaret v Mosulu

mosul daesh
3.7.2017 18:06
Zničení mešity v Mosulu bylo plánováno po devíti měsících zuřivých bojů. Nakonec irácké síly dorazily do blízkosti mešity Al – Noury a slavného nakloněného minaretu, které dominovaly nad střechami Mosulu více než 800 let. Několik stovek metrů ještě zbyvalo a devět měsíců probíhajících bojů nakonec skončilo. Islámský stát však odmítl triumf protivníků. Odpověděl sérií enormních explozí, při kterých zničil starý minaret a mešitu. Okamžitě poté IS obvinil Američany, že zničili oba historické monumenty bombardováním. Ale celá záležitost byla filmována dronem, obrázky ukazují, že to byla exploze v pravidelných intervalech a to značí naprogramovanou destrukci. Letecké fotografie potvrdily totéž.

Pro iráckého premiéra Haïdara Al – Abadiho tyto destrukce jsou znamením zničení IS v tom smyslu, že to byl poslední zuřivý akt před získáním kontroly irácké vlády nad Mosulem. Pro iráckou armádu oba historické objekty dost znamenaly, ale nic to nemění na vyústění bojů. Obklopeni ve starém městě Mosulu mohou poslední islámští bojovníci jenom oddalovat konečnou porážku IS.

Války potřebují symboly. Pro irácké vojáky, kteří jsou angažovaní v městských bitvách, bezpochyby byla zvyklost modlit se v mešitě Al – Noury a čekat, že se dočkají spravedlnosti. Mešita Al – Noury není jenom zeměpisný symbol. Symbolizuje také vznik Islámského státu, centrum džihádistického Mordoru vytvořeného v roce 2014 na březích řeky Tigrid. Právě zde byly sloučeny spirituální a temporální prvky moci ideologie islamistické messianistické a ilegální organizace pro vytvoření prvního džihádistického státu v historii. Al – Noury byla jednou z nejstarších arabských mešit na světě. Byla postavena ve 12. století Zhengim, tureckým vicekrálem dynastie Abbasside. Tato dynastie sjednotila muslimská vojska proti Frankům v době druhé křižácké výpravy.

(podle Le Figaro, ZP)

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.