Demonstrace levicových extremistů v Lipsku

lina e lipsko
19.9.2021 15:36
K sobotní podvečerní demonstraci několika set krajních levičáků došlo při příležitosti procesu u drážďanského Vrchního zemského soudu se studentkou Linou E. a třemi muži, které spolková prokuratura viní z vytvoření zločinecké organizace a z útoků na podezřelé pravicové stoupence. Jeden z jejich mluvčích řekl, že lidé vyšli do ulic za antifašismus a proti nacistům. Na trase demonstrace jednotliví maskovaní účastníci opakovaně házeli dlažební kostky na různé budovy, především banky. Po oficiálním ukončení byly ve čtvrti Connewitz postaveny a zapáleny barikády, když demonstrující v kuklách vynesli na ulici dřevěné palety, dopravní značky a popelnice a zapálili je. Policie použila vodní děla poté, co jejich vozidla byla zasypána smrští kamenů.

Četní příznivci čtyř obžalovaných protestovali již před čtrnácti dny na začátku procesu, který označili za politický. Když obžalovaní vstoupili do soudní síně, jejich sympatizanti je uvítali potleskem. Soudní proces před senátem pro ochranu státu vyššího krajského soudu by měl podle původních plánů probíhat nejméně do konce prosince za zvýšených bezpečnostních opatření.

Generální prokurátor hovoří o nejméně šesti útocích v letech 2018 až 2020, při nichž bylo zraněno celkem 13 osob přičemž jejich vykonavatelé jednali podle jeho názoru "metodicky, organizovaně a profesionálně". V říjnu 2018 mimo jiné napadli ve Wurzenu podezřelého pravicového extremistu., kterého kopali, bili pěstmi a teleskopickými obušky, čímž jej těžce zranili. V říjnu 2019 provedla tato skupina další útok na majitele a několik návštěvníků hospody v durynském Eisenachu, která je považována za místo setkávání pravicové scény. V prosinci téhož roku pak byl její majitel a několik jeho společníků znovu napadeni a zraněni na ulici. Další dva útoky se pak odehrály v Lipsku. V únoru 2020 tato skupina zranila šest pravicových extremistů ve Wurzenu a policii se podařilo pak zmařit další plánovaný útok.

Obhájci obviněných zpochybnili příslušnost spolkového generálního prokurátora k řízení a odmítli obvinění ze zločinného spolčení. V prohlášeních, která byla před soudem přečtena, hovořili o "svévolné kompilaci jednotlivých činů" a že "neexistuje žádný společný vzorec trestné činnosti, který by všechny činy spojoval," řekl jeden z právníků listu "Mitteldeutsche Zeitung", že obvinění proti jeho klientce "stojí částečně na velmi vratkých základech". Navíc podle zpráv listu "Tageszeitung" nebyla Lina E. v minulosti ani odsouzena. Po maturitě na gymnáziu v Kasselu vystudovala pedagogiku v Halle a napsala diplomovou práci o triu neonacistického NSU v Jeně. Vyšetřovatelé mají však jinou podobu Liny E. a odvolávají se na padělaný občanský průkaz a odcizené automobilové registrační značky a k zakrytí své identity používala paruky a brýle. Podle TAZ je to již dlouhá doba, co Spolková prokuratura podnikla takové kroky proti levicovým autonomistům, naposledy tato skupina z Berlína byla obviněna v roce 2008. Zato bezpečnostní orgány nedávno varovaly před radikalizací levicové scény a skupina kolem Liny E. Jim, slouží jako pádný důkaz, upozorňuje list.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.