Andrej Babiš podruhé premiérem

Jiri-Paroubek-1403-02
6.6.2018 16:53
Dnešní obřad na Pražském hradě, kdy prezident Zeman předal A. Babišovi pověření k sestavení jeho druhé vlády, nebyl žádným překvapením. Prezident jej avizoval předem a je zřejmé, že dohody mezi dnešními dvěma nejvýznamnějšími politiky v zemi, Babišem a Zemanem fungují.

Připomeňme si, že A. Babiš vede vládu hnutí ANO bez důvěry sněmovny již 175 dní a má šanci se dostat až k dvěma stům dní svého mandátu bez toho, že by mu sněmovna vyjádřila důvěru. A. Babiš čelí nepříjemné situaci. Vlastně nikdo z těch, řekněme tradičních politických stran s výjimkou komunistů, nechce vstoupit do vlády s trestně stíhanou osobou. A tak se v zásadě dlouhé měsíce udržuje situace, která má jasně neústavní charakter: Zemi vede vláda bez důvěry parlamentu.

Nyní se čeká již jen na to, jak dopadne hlasování, respektive vnitrostranické referendum v rámci sociální demokracie. Zda členové ČSSD rozhodnou ve vnitrostranickém referendu o vstupu do Babišovy druhé vlády či nikoliv. Zákulisní informace zatím naznačují, že v referendu je schopno vedení ČSSD, respektive předseda strany Hamáček a jeho první místopředseda Zimola, získat pro vládní účast ČSSD potřebnou většinu členů. Pokud to nebude jen o několik hlasů, a já věřím, že to může být většina výraznější, může toto hlasování přispět k dílčí konsolidaci ČSSD. Pokud by výsledek byl velmi těsný, což ovšem nepředpokládám, ČSSD ve vládě a zejména mimo vládu by byla zdrojem tenzí Babišovy koaliční vládní většiny. Tato většina ovšem nebude v parlamentu skutečnou většinou, neboť komunisté podpoří tuto vládu jaksi z pozice nevládní strany. Je otázka, zda toto může trvat celé tři a půl roku do konce volebního období, zejména pokud komunisté zjistí (a to je dost reálná představa), že jim utíkají voliči, neboť v nich již nevidí stranu protestu (momentálně mají podle průzkumů necelých 7 % podpory). To by komunisty donutilo dříve nebo později, pokud jim dramaticky klesnou volební preference, k ukončení podpory vládě. A pak by nastaly, jak říkají Američané, nové sázky. Nejspíše by se vytvořila situace, jejímž jediným řešením by byly mimořádné volby…

Při zahájení druhého mandátu Babišovy vlády je dobré zmínit některé věci. Tak za prvé: Premiérství v demisi, není právě tou optimální cestou pro republiku. Nikdo z těch největších evropských hráčů, ani Merkelová, ani Macron nebyli ochotni českého premiéra přijmout. Proč investovat čas do někoho, kdo za pár týdnů již nebude premiérem. Za druhé: Včera byly zaznamenány v celé řadě velkých českých měst protesty proti budoucí vládě A. Babiše, která vznikne za podpory komunistů. I když na řadě těchto shromáždění mimo Prahu nebyla návštěvnost těchto protestů proti Babišovi a komunistům právě velká, nelze tyto protesty přehlédnout. Jsou bází, ze které se může pro vládu generovat mnoho nepříjemného v blízkém budoucnu. A za třetí: Právě dnešek si vybral šéf evropského úřadu OLAF k vyjádření a k odmítnutí výroků A. Babiše, vůči svému úřadu, coby předpojatému v kauze Čapí hnízdo.

Babišova první vláda měla především marketingovou hodnotu. Během téměř šesti měsíců jejího úřadování uskutečnil A. Babiš celkem deset cest do krajů, což zcela nepochybně přineslo jistý ohlas veřejnosti. A. Babiš v krajích sliboval občanům miliardy na nové nemocnice, školy, školky, nové komunikace atd.. Není sice úplně přesně známo, které z těchto slibů Babišovy vlády jsou myšleny vážně a které méně vážně, či zcela nevážně. Odhaduje se, že sliby, které A. Babiš a jeho vláda v krajích učinili, představují v souhrnu až sedm desítek miliard korun. A to ještě čtyři kraje vládě k jejím návštěvám zbývají. A. Babiš slíbil mj. navýšení penzí a to opakované. Slíbil zlevnit jízdné veřejné dopravy pro seniory nad 65 let a studenty a to již od letošního září. Vláda zatím ze čtyřiceti tří předloh nových zákonů a novel zákonů dokázala prosadit ve schvalovacím procesu jen osm zákonů. Prostě jednobarevná menšinová vláda byla ve sněmovně do značné míry otloukánkem. A. Babiš, zejména ze strany české pravice, byl po celou dobu kvůli kauze Čapí hnízdo lovnou zvěří.

Nicméně A. Babišovi se během půl roku tohoto, pro něj mimořádně složitého období vlády bez důvěry, podařilo udržet vysoké preference hnutí ANO a to nejméně na úrovni volebního výsledku z října minulého roku. Naopak zejména strany pravice a středu, na prvním místě TOP 09, ale také Starostové a do značné míry i lidovci, začaly ztrácet voliče a velmi pravděpodobně, pokud by se sněmovní volby konaly nyní, by nejméně dvě z těchto stran zůstaly pod hranicí 5% a tedy mimo sněmovnu. A. Babiš má předložit jména ministrů své vlády 15. či 16. června, tedy ihned po ukončení vnitrostranického referenda v ČSSD, prezidentovi republiky. A tím by tato, svého druhu neústavní epizoda (ne-)sestavování vlády, mohla skončit.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

,,Vaše slovo buď, ano, ano - ne - ne, co je nad to, je ze zlého."

                                                                    ( Evangelium sv. Matouše 5 /37 )

  Tak měl pravit jeden z evangelistů v ponaučení o přísaze. Ve věcech víry se jeví otázky kompromisů a taktizování jako druhotné. Byť odkaz náboženského charakteru, jedná se o odkaz předků a lze jej myslím uplatnit i v politice. Jestliže vedení ČSSD a KSČM naprosto ztratila hlavu v  přízemní touze po podílení se na požitcích moci a pašalacích s tímto omamným pocitem souvisejících, měla by členská základna pravit jasné NE. Tito představitelé byť se považují za fakticky vyvolené, bylo vyvolení toliko obrazně v jistém rámci. Podporovat či tolerovat velkoburžoustu v dalším promyšleném odírání běžných občanů, byť mu to  jeho propagandou ovlivněná část ovčanstva vyloženě baští, stejně jako jeho četné falešné sliby,  koblihy a párky, by měl každý prostým zdravým selským rozumem rozhodně negovat. Svou propagandu k ohlupování svých potenciálních zaměstnaců mu pak jako vrcholnému představiteli státu všichni platíme v daních. To skutečně nevymyslíš, ale je to evidentně možné v našem absurdistánu.

Jiří Volný st.

Nabízí se otázka, jaké máme jiné alternativy na sestavení vlády? Pan prezident mohl pověřit sestavením vlády někoho mimo parlamentní strany a taková situace by skoro jistě vyústila ve vyslovení nedůvěry a předčasné volby. Druhou teoretickou možností je pověřit sestavením vlády pana Fialu z ODS. Otázkou je, jakou by měl podporu? Horko těžko by získal na svou stranu ČSSD a Piráty. Pokud by se mu to povedlo, tak by musel přetáhnout na svou stranu alespoň šestnáct poslanců z řad SPD a hnutí ANO. O přeběhlících z KSČM neuvažuji, protože v historii novodobé poslanecké sněmovny takový případ nenajdeme. Šance, že by ODS sestavila vládu s důvěrou je podle mého odhadu stokrát nižší než šance, kterou má Andrej Babiš. Pokud by hnutí ANO navrhlo na premiéra někoho jiného, pak by zneužilo důvěru svých voličů, oslabilo by efektivní vůdcovský princip, potažmo křehkou strukturu celého hnutí.