Babiš na odstřel?

babiš čápi
11.8.2017 10:08
Policie ČR po dvouletém vyšetřování zhruba dva měsíce před volbami do sněmovny požádala poslaneckou sněmovnu o vydání poslanců Babiše a Faltýnka. Tedy předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO, které je podle průzkumů veřejného mínění o tři koňské délky alespoň podle všech dosavadních průzkumů veřejného mínění lídrem volebních preferencí politických stran a vysokým favoritem sněmovnich voleb.

Žádost o vydání A. Babiše (obvinění zatím vzneseno nebylo) není až zas tak překvapivé, neboť souvisí s kauzou Čapí hnízdo. Když se celá kauza loni na jaře provalila, zdálo se být vše vcelku jasné. A. Babiš mlžil, lhal a premiér Sobotka podle svého zvyku celou věc rozpliznul a nechal Babiše z pasti, kterou si připravil sám, s přehledem uniknout. Pokud měl někdy Sobotka na Babiše udeřit, bylo to právě v tomto okamžiku. A ne v květnu 2017, kdy měl nabito v zásadě slepými patronami. Pokud by ale vládní krize v květnu 2017 byla zakončena tímto požadavkem policie směrem k poslanecké sněmovně, byl by Sobotka vítězem. Takto skončil v poli poražených bez možnosti reparátu. Prostě Sobotka není předvídavý politik, nedokáže uvažovat dva tři nebo dokonce čtyři tahy dopředu. jako např. prezident Zeman.

Na jaře 2016 mohl Sobotka bez problémů vytěsnit Babiše z vlády i s jeho hnutím. A na podzim téhož roku uspořádat mimořádné sněmovní volby, které by dopadly zcela jinak, nežli sněmovní volby na podzim t.r. A. Babiš měl tehdy vlastně jen jedinou dobrou možnost, jejímž využitím pohrdnul. Kdyby vrátil ze svého nesmírného majetku 50 milionů korun, které použil z evropských peněz na dotaci Čapího hnízda, byla by celá věc dnes v zásadě uzavřená. To však Babiš neudělal…

Tím však zdaleka nechci říci, že celá věc je rozhodnutá a že Babiš je politicky vyřízený. Již načasování celého požadavku policie, kterým se sněmovna bude zabývat pár týdnů před volbami v září a říjnu, je natolik zvláštní, že se veřejnost musí ptát, zda je celá věc fér. Já o ní tedy příliš nepochybuji. A. Babiš má však vynikající advokáty. A bude se bránit, a pokud jeho hnutí výrazně vyhraje v podzimních volbách, tak se celá policejní konstrukce může rychle zhroutit.

Slabinou celé žádosti policie, a to výraznou slabinou, je ovšem jedna věc. A je zvláštní, že hnutí ANO na to ještě nepoukázalo. Možná proto, že vyslalo do včerejší večerní debaty na ČT místopředsedu Faltýnka, kterého se celá kauza má rovněž týkat. Sám sebe člověk brání nejhůře. A to se stalo i Faltýnkovi. Myslím si ale, že marketingová mašinerie hnutí ANO vycítí celou slabinu policejní akce tak, jako já. O Faltýnkovi se v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo dosud vůbec nemluvilo. Že by byl tak rafinovaný, těžko předpokládat. A pokud se markteting hnutí ANO soustřední na tuto výraznou slabinu, může policie spolu s politickymi odpůrci A. Babiše v souboji o veřejné mínění prohrát. Takže v podzimních volbách nemusí A. Babiš vůbec ztratit, ba naopak může ještě získat. Tedy, může získat, pokud bude tak marketingově obratný jako je dosud a pokud jeho zázemí v oblasti marketingu bude fungovat tak dobře, jako dosud.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

,, Získat si množství vlastně není tak velké umění, je k tomu třeba jen trochu talentu, určitá porce nepravdy a trochu znalosti lidských vášní."

                     Soren Kierkegaard.

    Dotyčný, ve své podstatě poněkud dost nábožensky zaměřený dánský filosof ve své úvaze z roku 1846, ( Jedinec. Dvě poznámky týkající se mé spisovatelské činnosti. ), si poněkud politologicky postesknul nad onou nejen volební většinou, uvažujíce o úloze nábožensky založeného jedince ve společnosti.

   Opakující se předvolební lunapark se svými řetízkovými kolotoči, lochneskami, vyvolávači cukrové vaty a trefování se do cíle diabolkami, směrovanými prostřednictvím poněkud pokřivených zaměřovadel, zřejmě stále vyvolává u občanů pocity fascinace. Pamatující se však občan, vědom si, že v žádné z účelově pojednávaných trestně právních kauz, nejde prvotně o docílení spravedlnosti, ale toliko o zdání se této, se opakovaně táže. Jak vlastně dlouho se ještě takto necháme neskonale ohlupovat dočasně vládnoucími primitivy, včetně samozřejmě od chovanci s velkým či malým chá, popřípadě jinými literami ?

 

   

paysan

Tu kardinální otázku jsem si kladl již dříve, ale odpověď na ni nenalézal. Tak jsem si ji nechával pro sebe. Dnes, na jiném webu, ji však zveřejnil pan Žantovský. Také se zeptal: Kdo a kdy inicioval trestní stíhání ve věci Čapího hnízda? Banalita jen zdánlivá. Hledaná odpověď by hodně věcí napověděla a minimálně by dala zapomenout na nářky pana Babiše proč že se kauza stará deset let trestně vyloupla před volbami.

Pokud tedy máte někdo povědomí a znáte odpověď na položenou otázku, sem s ni!

cernik

Opakovaně jsem si přečetl úvahu J. Paroubka, 

kterou začal stavět na expozici možnosti, že B. Sobotka v r. 2016 A. Babiše
vystrnadit z vlády.
V té době byla  Sobotkova pozice k takovémuto kroku neskonale obtížná.

Policejní vyšetřování bylo na začátku (ostatně i dnes se spekuluje o tom, že k soudubude ještě cesta dlouhá
a nenípředem jistý výsledek), lidovci by takový krok nepodpořili (pokud by byl tehdy úspěšný, tak by zlepšil postavení B. Sobotky, což nebylo v jejich zájmu), prezident Zeman by dělal obstrukce a mimořádné volby by těžko
získaly dost hlasů ve sněmovně, nehledě na to, že Babišův úspěch v krajských volbách by nespořně ovlivňoval preference.

Takže měl-li J. Paroubek jiné další argumenty, pro podporu své představy měl je sdělit.