Babiš se raduje

babiš sobotka šerm
14.6.2017 15:30
Nad bezradností a neakceschopností vysokých funkcionářů sociální demokracie - myslím funkcionáře o stupínek nižší nežli je vedení ČSSD- se může radovat jen Andrej Babiš. Tomu jedinému, a především jemu, musí přece vyhovovat současná neschopnost sociální demokracie pojmenovat své vnitřní problémy a řešit je.

V posledních dnech si i několikrát denně kladu sám sobě otázku, jak je možné, že chlapci a děvčata z Lidového domu i z jiných míst v celé republice, dokázali za sedm let po mém odchodu tak neuvěřitelným způsobem prohospodařit všechno, co jsem v letech 2005 – 2010 jako premiér za ČSSD a jako předseda ČSSD vybudoval. Vedení strany přestalo být akceschopné již před delším časem. Odpovědnost za to má samozřejmě každý člen stranického vedení, i když nestejnou měrou. A pochopitelně největší odpovědnost má předseda ČSSD a premiér Sobotka.

Zdá se, že v posledních měsících, zhruba od sjezdu ČSSD, se mu přestalo úplně dařit. Cokoliv řekne a udělá, obrací se většinou proti němu a straně, kterou vede. Prostě nemá štěstí. A nemá ani dobré zázemí poradenské a marketingové. Ve straně, jejíž členové zakrývali dlouhé měsíce oči před stupňujícím se poklesem volebních preferencí, vlastně až do chvíle, než ČSSD si poprvé sáhla na pokles na 10 % volebních preferencí, se nic nedělo.

Sjezd na jaře proběhl v podstatě manifestačně Nyní zasáhla velkou část funkcionářů ČSSD panika, a to dosti oprávněně. Prostě volební preference klesají a ta trajektorie poklesu je tak silná, že se zdá, jako by nebylo možné ji zastavit. Ale ono je to s preferencemi jako s létacím balónem. Pokud se odhodí zátěž a zahřeje se vzduch pod balónem, balón jde vzhůru. A totéž se může stát sociální demokracii, pokud se zbaví dnes zcela vyhaslého Bohuslava Sobotky.

Tedy alespoň z pozice předsedy strany a volebního lídra pro podzimní volby. Upozorňoval jsem mnohokrát, po katastrofálně prohraných krajských a senátních volbách na podzim 2016, že Sobotka již není schopen vyhrát nic. Neboť trpí syndromem několikrát poraženého boxera (troje poslední volby Sobotka katastrofálním způsobem prohrál). To, co mě překvapuje, je, že někteří lidé v ČSSD toho stále ještě nemají dost.

A tak se v denním tisku objevují vyjádření soc. dem. poslanců, kteří říkají, že není možné čtyři měsíce před volbami přepřahat. No, upřímně, pokud tažný kůň při jízdě do kopce přestane táhnout, je potřeba jej i třeba deset metrů před vrcholem kopce, vyměnit. To se stalo Sobotkovi. Prostě on není schopen mobilizovat ani vlastní stranu, ani voliče.

Sobotka byl výbornou stranickou dvojkou, ale jako lídr selhal. Stejně tak jako před třinácti lety V. Špidla, když ve volbách do evropského parlamentu strana pod jeho vedením získala 8,8 % hlasů. Jenom se podivuji v této souvislosti způsobu uvažování jednoho, jinak bystrého sociálně demokratického poslance, který říká, že se k výměně Špidly, po katastrofálně prohraných evropských volbách v červnu 2004 nemělo přistoupit. A co se tedy mělo dělat? Čekat, že strana pod jeho vedením půjde pod 5 %? Na podzim 2004 již strana měla sice špatný výsledek v krajských a senátních volbách, ale za dva roky ve sněmovních volbách měla pod mým vedením téměř 33 % hlasů. 

Samozřejmě, pokud Chovanec se Zaorálkem, coby úřadující předseda a volební lídr, selžou, může to být ještě horší, nežli je to nyní. Může,ale nemusí. Osobně si vsak myslím, že pokud Sobotka zůstane ve všech svých funkcích, tedy jako předseda strany i vlády a lídr volební kandidátky ČSSD, můžeme hovořit o 8 % volebního výsledku s úplnou jistotou.

Pokud dojít ke změně v těchto pozicích, může dojde k vzestupu volebních preferencí alespoň na úroveň 12 – 15 %. Co si zasluhuje zvláštní zmínku je vyjadřování poradce několika předsedů sociální demokracie a vlády Oty Novotného. Ota opět projevil svůj vzácný charakter. Vzpomínám si, jak zavrhoval mé politické postupy, které vedly k volebním vítězstvím. Jakým způsobem na mě útočil a jak naopak vždy vyzdvihoval „uvážlivost a schopnost konsenzu“ B. Sobotky. Dnes je strana rozvalená a on je jedním z hrobařů, kteří to způsobili. Jako dlouhodobý analytik Lidového domu nebyl schopen nikdy nic analyzovat řádně. Já jsem vždy dělal pravý opak, než co mě radil. A ono to mělo úspěch. Tedy většinou.

B. Sobotka se, bohužel, jeho radami řídil. A to byla ta chyba. Ale teď mu nevyčítám jeho špatné rady a neschopnost přesné analýzy společenských procesů a jevů. Vyčítám mu nedostatek charakteru. On byl jedním z těch, kteří vytvořili B. Sobotku jako „lídra“, dodávali mu průběžně hloupé nápady a pomohli jej zničit. Se Sobotkou bohužel zničili z velké části také ČSSD. Ta má sice velkou regenerační schopnost, ale je otázka, zda se je z této téměř tragické situace schopna vymanit. Ale, upřímně, v nastalé situaci je potřeba něco udělat. A rychle. Protože pokud budou spekulace o změnách ve vedení ČSSD pokračovat ještě týden, bude to znamenat další pokles volebních preferencí ČSSD. A to by bylo smutné představení. Odchod Sobotky z pozice volebního lídra i předsedy ČSSD je prostě nevyhnutelný. Pokud si tedy chce ČSSD alespoň trochu vylepšit perspektivu na alespoň přijatelnou volební porážku v podzimních volbách.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.