Blíží se poslední bitva o premiéra?

Jiri-Paroubek-1403-05
18.4.2019 14:37
Řekněme to krátce: Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše a ostatní obviněné v dotační kauze kolem výstavby Farmy Čapí hnízdo.

Je škoda, když před třemi lety, kdy se poprvé objevila kauza Čapí hnízdo na veřejnosti, A.Babiš neudělal jeden rozumný závěr. Kdyby zaplatil 50 mil. Kč zpět do státního rozpočtu, což je částka, kterou Farma dostala jako dotaci z evropských peněz, mnohé by to změnilo. Buď zcela selhalo, poprvé v takové míře, jeho jinak vynikající marketingové zázemí anebo A. Babiš ignoroval jeho doporučení. Nejde asi jen o marketingové zázemí, ale v celé věci by své stanovisko měli jistě dát také Babišovi také právníci. Babiš, i kdyby tehdy zaplatil 50 mil. Kč, by jistě mohl být stíhán, ale už by to bylo o něčem úplně jiném. A pak si umím i představit, že by celou věc mohla ukončit udělená milost prezidenta republiky. Pokud by státu nevznikla žádná škoda, bylo by to přijatelné řešení. Ne sice úplně čisté, ale přijatelné.

Mé stanovisko k celé věci je dlouhodobě jasné. Vždy jsem v politice prosazoval a uplatňoval princip presumpce viny. Není šťastná situace, když premiér země je obviněn orgány činnými v trestním řízení z trestného činu. A už úplně politicky a společensky nepřijatelná by byla situace, pokud by premiér byl dokonce obžalován.

Je přirozenou snahou pravicové opozice této situace premiéra Babiše a hnutí ANO využít k politickému boji proti nim. Na druhé straně, věcně vzato, je Babiš dobrým premiérem. Vláda plní své programové cíle a zemi se daří. Když se dívám na politický plankton v čele stran pravicové opozice, trochu mě jímá hrůza při představě, že by tito lidé mohli vést tuto zemi. Prostě k tomu nedorostli a z jejich veřejných vystoupení plyne, že nemají ani představu, jak by to mohli vlastně dělat. Zřejmě nejčistší řešení by bylo, aby v okamžiku obžaloby, pokud tato bude státním zastupitelstvím vznesena, Andrej Babiš odstoupil a předal premiérskou funkci svému náměstkovi ve vládě, Richardu Brabcovi.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Roland Olbert

V rubrice  Doku/Wissen  na stránkách  zdf.de,

naleznete reportáž  s nadpisem "Betrügen leicht gemacht" v které figurují ,cituji :

A.Babiš, pravicově populistický V.Orbán  a  rumunský sociální demokrat  L.Dragnea.

Reportérky navštívili  postupně ČR, Maďarsko a Rumunsko. Všude se setkali s bývalými spolupracovníky,

nebo opozičními politiky, kteří zneužívání dotací a posilování osobní moci jmenovaných potvrdili, to dá rozum...

Závěr byl jednoduchý :

"Jmenovaní  využívají evropské dotace také k posilování své moci. Evropská unie tak nepřímo podporuje  autokraty."

A disciplinovaný německý divák v tom má jasno, Východ zůstane Východem, i když se tolik hrne na Západ, věřit se jim nedá...

Že slouží dotace EU jako nástroj vydírání vůči neposlušným členským zemím, je už trochu jiné téma.

 

paysan

No, pokud si dobře pamatuji, potom společnost Imoba z holdingu Agrofert někdy v polovině loňského roku oněch 50 milionů vrátila. Mimochodem, pokud by je vrátil osobně A.Babiš ze svého, potom by to nebylo bráno jako krok filantropa, co si může dovolit házet miliony sem a tam, ale šlo by o doznání viny! O té je zatím přesvědčena pouze a toliko policie, což neznamená vůbec nic.