Bludný mesianismus Milionu chvilek

demonstrace milion chvilek
21.2.2020 13:05
Když spolek Milion chvilek pro demokracii svolával demonstrace proti střetu zájmů Andreje Babiše, dalo se to ještě chápat. Ke střetu zájmů u A. Babiše  prostě dochází, to nikdo soudný nemůže popřít.

Jiná věc je, co by nastalo, pokud by se s odchodem premiéra  rozpadla současná vláda. V první chvíli by nastal chaos a připusťme, že pokud by např. byly následně vypsány mimořádné volby do sněmovny (což je dnes naštěstí málo pravděpodobný scénář) a pokud by z božího dopuštění strany pravice získaly v těchto volbách většinu a sestavovaly vládu, tak by to bylo pro republiku a občany mnohem horší řešení nežli ta vláda současná. Představit si Kalouska jako ministra financí, Bartoše jako předsedu vlády a Fialu např. jako ministra zahraničí, je pro mě hrůzné.

Jak znám českou pravici, i kdyby shodou náhod byla vůbec schopna začít vládnout, nemluvím o kvalitě vládnutí, v krátké době by se rozhádala tak, jako to předváděla v dobách své „největší slávy“, za vládních koalic pravice v letech 2006 – 2013. Prostě neschopnost stran pravého středu vládnout  u nás byla prokázána již  několikrát a nic nenasvědčuje tomu, že by se ve schopnosti těchto stran vládnout, mohlo něco změnit.

A teď zpátky k mé původní myšlence.  Úvaha části společnosti na téma, zda je možné, aby premiér ve střetu zájmů mohl být dále premiérem, je zcela legitimní.  Už před časem spolek Milion chvilek silně  přestřelil, když protestoval proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. A to bez jakéhokoliv důkazu, že by snad M. Benešová někdy v minulosti např. spolupracovala s organizovaným zločinem či měla sklony ke klientelismu. Opak je pravdou. Nicméně demonstranti tento svůj  logický lapsus ve svatém protibabišovském nadšení zcela přehlédli.

Nyní spolek Milion chvilek hledá nová témata. Také proto, že stará témata, tedy protesty proti Babišovi a Zemanovi, už tak nějak vyčpěla. A tak si milionchvilkaři vzali na mušku zcela demokraticky zvoleného nového ombudsmana S. Křečka. Prý je pro demokracii jakousi hrozbou. Křeček přitom šest let pracoval jako zástupce ombudsmanky Šabatové. Kromě názorových rozdílů, které tu a tam vyjadřoval na chod úřadu i na jednotlivé problémy, které úřad řeší, k němu po pracovní stránce nemohlo být výhrad. A také jich nebylo. Takže z logiky věci, proč by člověk, který byl šest let nejbližším spolupracovníkem ombudsmanky, nemohl být ombudsmanem? Nota bene Křeček je člověk, který dlouhá léta ba desetiletí odváděl skvělou práci v ochraně zájmů nájemníků. A ochrana zájmů nájemníků je multidisciplinární záležitost, zasahující i do jiných oblastí. Zcela nepochybně mnoho z těch, jejichž zájmy bránil, ať už jako advokát anebo jako poslanec, byli Romové a lidé z příjmově nejslabších společenských vrstev.

Připomenu ještě, že S. Křeček získával při volbách do sněmovny vynikající počty preferenčních hlasů. Měl prostě důvěru veřejnosti a tu dodnes neztratil. Demonstrovat proti Křečkovi, pokud někdo vůbec chce vnímat fakta o jeho práci v posledních třech desítkách let, je opravdu politická pitomost.

Ještě větší hloupost je demonstrovat proti společenským poměrům v Maďarsku a v Polsku. Možná, že milionchvilkaři mají dokonce, co se týče jistého náběhu vládních struktur v obou zemích k autoritativnosti, do jisté míry pravdu. Ale proč by obyčejný Čech měl demonstrovat právě proti těmto problémům. To je především věc Evropské unie. U nás máme problémy vlastní...

V Čechách přece existuje celá řada věcí, proti kterým by se dalo demonstrovat. Tyto možné důvody k demonstracím bych ovšem viděl především v sociální oblasti. No, ale to zrovna není silná stránka českých pravičáků včetně milionchvilkařů. Pokud by se demonstrovalo například za zvýšení nízkých  důchodů starodůchodců, přišel bych na demonstraci také. Anebo taková hezká demonstrace na pomoc matkám samoživitelkám, to je krásné téma. Anebo jak pomoci dlouhodobě nezaměstnaným a údajně nezaměstnatelným. Anebo ještě jedno zajímavé téma: Dlouhodobé neřešení vyloučených lokalit… To ovšem naše milionchvilkaře ani nenapadne. Prostě česká demokracie je, rozuměj, oni jsou, tak zářná, že můžeme mesianisticky kázat, jak by to měli dělat Poláci a Maďaři. Já si to ale vůbec nemyslím.

Jeden jev je ovšem pozitivní. Milionchvilkaři a loutkovodiči, kteří jsou za nimi, prokázali velkou netrpělivost. Nechtěně přispěli k rozdělení pravice. Piráti a TOP 09 podpoří jakoukoliv demonstraci Milionu chvilek. Na tématu jim vlastně nezáleží. Oni nejsou schopni sami nic konstruktivně udělat, tak se rádi  připojí k těmto bludným aktivistům. V těch ostatních stranách pravice dozrálo přesvědčení, že už toho bylo dost. Jinak řečeno, milionchvilkaři přispěli k tomu, proti čemu vždy vystupovali. K dalšímu rozdělení pravice.

Teď už jen zbývá jejich rozhodnutí, poté co konstatují naprostou neschopnost české pravice, pokud jde o principiálnost politiky. Z toho jim vyplyne potřeba založit novou pravostředovou stranu. To by bylo nejlepší řešení a to by také v podstatě prolongovalo současnou vládní koalici i po dalších sněmovních volbách.


 
Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Píšete o "spolku", proč ne. Spolková činnost má v této republice velmi dlouhou tradici, na každé vesnici (aby se to rýmovalo).

Každý spolek měl svoje pravidla, svého předsedu, výbor, rozpočet, plán činnosti, svůj cíl, atd. atd.

A TO VŠE BYLO VOLNĚ PŘÍSTUPNÉ. 

Já jsem zatím nezaznamenal, kdo ten chvilkový či milionový spolek řídí....................

Můžete mi to někdo KDO KONKRÉTNĚ to všechno platí?

Jiří Volný st.

Především Chvilkaři neprotestují proti poměrům v Polsku a Maďarsku, ale proti možnosti posílení pro ně nepřátelských stran v parlamentu. Už dnes má neformální, dejme tomu "lidová" koalice ANO, ČSSD, KSČM, SPD plus nezařazení, 132hlasů v Poslanecké sněmovně. Každá ztráta pozice, tedy pro ně nepříznivé obsazení vedení sněmovny, vedení výborů, výběr některých ministrů, volba ombudsmana a obsazení postů v mediálních radách, je naplňuje hněvem. 

Všichni víme, že zde existuje mnoho věcí, proti kterým nebo pro které by se dalo demonstrovat. Například za posílení hlasu každého z nás při rozhodování v republikovém referendu. Pokud nepočítám přímou volbu prezidenta, tak poslední celonárodní referendum se konalo, před naším vstupem do EU, v roce 2003. Vedení Milionu chvilek by si mělo dobře rozmyslet, zda má cenu spojovat se s politickými figurami typu M.Kalouska a M.Němcové a tím vyvolávat ducha Nečasovy vlády pod vlivem J.Nagyové a  Ivo Ritiga.