Boží mlýny melou pomalu, ale jistě

Jiri-Paroubek-1403-02
26.8.2019 17:04
V minulém týdnu se v českých médiích objevila krátká zpráva, že byl zatčen bývalý náměstek civilní kontrarozvědky. A současně se objevila později dementovaná zpráva, že byl vzat do vyšetřovací vazby také bývalý ministr vnitra Chovanec a bývalý šéf kontrarozvědky. Již před rokem a půl, ještě v první Babišově vládě, tehdejší ministr vnitra a nynější ministr obrany Metnar, nařídil vyšetřování hospodaření České civilní rozvědky (ÚZSI). Především se tehdy konstatovalo, že se ztratily odposlouchávací mobilní zařízení Agáta, za něž ÚZSI předtím zaplatila 90 mil. Kč.

Hovořilo se o tom, že šest z těchto zařízení mělo být darováno do Egypta tamním rozvědčíkům. Je ovšem otázka, zda tyto „dary“ je někdo z Egypta schopen a ochoten potvrdit. Před rokem a půl se hovořilo také o tom, že se tři Agáty jaksi „potulují“ po České republice. Tato zařízení umožňují zachytit signál všech telefonních hovorů v jejích  širokém okolí,  včetně čtení zpráv. Umožňují provádět odposlechy anebo dekódování šifrovaných obsahů telefonních hovorů a SMS zpráv. 

Dále se jaksi neoficiálně hovoří o tom, že se nedohledaly desítky milionů korun, které měly být předány únoscům českých občanů, coby výkupné za unesené české občany v zahraničí. Policie se vrhla do těchto kauz a zdá se, že už začíná mít jasněji. Tyto nedostatky ÚZSI spadají do období let 2015 – 2017, kdy byl ministrem vnitra Milan Chovanec. Ten by pochopitelně nesl, pokud by obvinění měla skutečně relevantní základ, jednoznačně politickou odpovědnost. Lidé z okolí premiéra Babiše se domnívají, že tzv. Šuman, který umožňoval české veřejnosti, aby se seznamovala s Babišovými osobními rozhovory, nebyl nikdo jiný, nežli právě  pracovníci civilní rozvědky. Pokud by k tomu snad opravdu došlo, bylo by to nejen porušení zákona, ale zřejmě také protiústavní postup. Civilní rozvědka na území České republiky prostě operovat nesmí. Lze očekávat, že pokud policie rozkrývá tyto případy a má v nich dnes jasněji, během několika měsíců může rozkrýt i související záležitosti. Právě onoho tzv. Šumana, ale také třeba funkci pana Růžičky z firmy Bison & Rose, který po celou dobu Chovancova ministrování působil jako jeho poradce na MV. Můžeme říci jako jeho intimus. 

Myslím, že to je jeden z důvodů velkého Chovancova odporu k účasti ČSSD ve vládě vedené A. Babišem. Chovanec by ze sebe rád zřejmě v určité fázi tohoto vyšetřování udělal politickou oběť. Je potřeba na toto nebezpečí ovšem od začátku upozorňovat. Kdo seje vítr, sklidí bouři.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.