Česká společnost stále rozdělena

Jiri-Paroubek-1403-05
23.4.2018 15:41
M. Zeman chtěl z řady důvodů, z jeho hlediska dobrých důvodů, navštívit sjezd KSČM. Prakticky v tom samém čase, v sobotu, probíhala ve Svatovítské katedrále, za účasti celé řady ústavních činitelů a prakticky celé české pravice, slavnostní mše na počest kardinála a bývalého arcibiskupa pražského, Josefa Berana.
Není pochyb o tom, že Josef Beran, projevil vůči komunistickému režimu velkou statečnost. Byl za svůj odpor k němu internován a vězněn. Prezidentovi jistě nešlo o to, zpochybnit Beranův statečný postoj, jeho boj proti komunistické ideologii. Když byl v 60. letech Josef Beran, kterému komunisté neumožňovali vykonávat úřad pražského arcibiskupa, jmenován papežem Pavlem VI. kardinálem, dostal od komunistů povolení vycestovat do Vatikánu. Ale komunisté mu už, takříkajíc, neumožnili koupit zpáteční jízdenku. Josef Beran v exilu zemřel.

Poslední rozloučení s ním se uskutečnilo za účasti kardinála a pražského arcibiskupa Duky, v sobotu, ale stejně tak se mohlo, při trochu velkorysém přístupu katolické církevní hierarchie uskutečnit v neděli tak, aby se prezident republiky mohl účastnit obou akcí. Tedy, jak sjezdu KSČM, tak rozloučení s Josefem Beranem. Úkolem prezidenta republiky je příkopy ve společnosti zasypávat, ne je vytvářet. Škoda jen, že tentokrát katolická církevní hierarchie v čele s arcibiskupem kardinálem Dukou toto prezidentovi neumožnilo. Není žádných důvodů pro to, aby skoro třicet let po pádu komunistického režimu a po obrovském oslabení komunistické strany ve volbách v říjnu 2017, ještě někdo vyvolával duchy minulosti.

Katolická církevní hierarchie ovšem dává okázale najevo nenávist k ateistickému komunistickému režimu a straší tu část veřejnosti, na kterou má snad ještě nějaký vliv. Je to škoda, že arcibiskup Duka nebyl schopen tentokrát sekundovat prezidentovi v okamžiku, kdy prezident vyzývá k národnímu usmíření.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Osobně se domnívám a jistě nejsem sám, že se pan prezident měl v pátek účastnit slavnostního uvítání rakve s ostatky kardinála Berana na kbelském letišti a následné mše v kostele sv.Vojtěcha. Jistě by byl stále pod palbou kritiky svých nepřátel, ale myslím si, že okolnosti, tradice a respekt si to žádaly.

1rytir

Souhlasím se čtenářem nejmenovaného dnešního deníku, který na toto téma trefn napsal, že jak prezident, tak kardinál se zachovali, jak měli. Církev se stará o duchovní svět, politik o světský. Takže vše v pořádku! Jo a ti zhusta nevěřící farizejové ze zdejší pravice se potřebovali jen ukázat davu a v podstatě zabírali místa opravdovým věřícím.