ČSSD do voleb za rok se Zelenými?

Jiri-Paroubek-1403-05
16.12.2020 17:09
Myslím, že je to vcelku správná úvaha. Ještě lepší by ale bylo, kdyby se ČSSD ve svém novém programu inovativně chopila některých „zelených“ témat.

Nechci věci přehánět tak, jak to kdysi lapidárně vyjádřil brilantní filosof a břitký publicista Ivan Sviták. Ten svou úvahu ve věci  předvolebních aliancí vyjádřil zhruba takto: „Součet dvou nul je vždycky jen nula“. Samozřejmě, že to je příliš ostré zhodnocení dané situace. Sociální demokracie se ve většině průzkumů veřejného mínění pohybuje mezi 5 – 7% volebních preferencí. Pokud jde o Zelené, tak ti, pokud moje paměť sahá, se nikdy nedostali v žádném relevantním průzkumu volebních preferencí výše nežli na 2%. Spíše jde o to, že může nastat vážný problém, pokud by obě strany v předvolební alianci dlouhodobě nevykazovaly volební preference přesahující o nějaké dvě tři procenta desetiprocentní hranici. Ta je pro dvoučlennou volební koalici nezbytná, aby  její kandidáti byli zvoleni ve volbách členy poslanecké sněmovny. Pokud by ale volební preference tohoto uskupení oscilovaly jen někde mezi 8 – 10%, bylo by vymalováno. V médiích by se začaly objevovat sáhodlouhé úvahy o tom, jak sociální demokracie v koalici se Zelenými ve volbách propadne a že tedy hlas pro tuto koalici odevzdaný, je vlastně z okna vyhozený. A nastal by exodus voličů. Tedy ten konečný. To je potřeba brát jako realitu.

Jiná věc je programová spolupráce se Zelenými, akceptování jejich zajímavých a nosných témat do volebního programu sociální demokracie. A přijetí některých osobností z řad Zelených na kandidátky ČSSD.

Relativní úspěch společné kandidátky ČSSD a Zelených v Královéhradeckém a Zlínském kraji v krajských volbách byl způsoben spíše silou tamní ČSSD a její dlouhodobou solidní prací a nikoliv nějakým dramatickým přínosem ze strany Zelených. Kromě toho, ani v jednom z krajů volební výsledek ČSSD a Zelených nepřesáhl 10%. 

Ať tak či onak, nový střednědobý a tedy volební program ČSSD by měl výrazně „zezelenat“ a vypůjčit si řadu zajímavých bodů právě z programu Zelených či Pirátů.

V dnešním článku v Hospodářských novinách(16.12.), který se zabývá možným spojením obou stran před volbami, se vyjadřuje k této otázce známý Brouk Pytlík české politologie, Lukáš Jelínek. Podle Jelínka ČSSD na snahu spojovat se „rezignovala v době, kdy ji vedl Jiří Paroubek, jehož konfrontační politika umírněné partnery odradila“. Opět jedno moudré stanovisko našeho Brouka Pytlíka. ČSSD v projektu modernizace v letech 2007-2009 navázala celou řadu kontaktů s neziskovým sektorem. To, že přerušila předchozí kontakty se Zelenými,  není nic divného. Tehdejší ČSSD takovou posilu prostě nepotřebovala. Volební výsledky ČSSD se v době, kdy jsem tuto stranu vedl (2005 – 2010), pohybovaly mezi 22 – 35%. Ale  obnovení kontaktů ČSSD s neziskovým sektorem,  počínaje zahrádkáři, myslivci, přes spolky pro ochranu zvířat až po organizace chránící týrané ženy či organizace ekologů, to je správná úvaha a správná cesta.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Říká se, že tonoucí se i stébla chytá. Tak nějak vyznívá i úvaha když ne o propojení, tak alespoň o "vykrádání" "zelených témat" sociálními demokraty. A proč nejít rovnou do koalice s Piráty, vždyť oni jsou jen jakousi odnoží evropských Zelených? Prostě se Hamáček a spol již totálně zbláznili. Třeba včera. /Pokud je pravdivá prosáklá informace, že již mohlo dojít ke kompromisní dohodě mezi ANO a KSČM ohledně podpory rozpočtu, hodil do toho vidle právě Hamáček s tím, že pokud se armádě vezmě oněch 10 miliard, tak to bude ČSSD, kdo rozpočet nepodpoří. Pokud si mladý muž v čele sociální demokracie myslel, že tím zabodoval u opozice, tak snad možná. U voličů ovšem zase získal jen další černý puntík!

Pavel Franta

Koalice se Zelenými? To se někdo vážně zbláznil? To by byla hned ČSSD snadným cílem útoků, které by ji hned oznámkovaly jako novou levici, či neomarxisty, a bylo by těžké se tomu bránit.

To již má má mnohem větší šanci vyvolat u veřejnosti pozitivní odezvu společná kandidátka staré levice, tedy s KSČM, a další menší strana a nezávislé osobnosti.

A když už chce někdo spojení se ekologisty, tak by mnohem lepší volba byla Demokratická strana zelených. Ti v minulosti dokázali postavit na kandidátku zajímavé osobnosti, jako Jan Keller, či Daniel Solis, také jim můžeme poděkovat za potopení hrůzovlády Topola Stopeřeného v roce 2009.