ČSSD a hnutí ANO budou opět jednat o vládě

obrazek
13.4.2018 12:40
Čtvrteční sezení špiček hnutí ANO došlo k závěru, že vyjednavači hnutí mají obnovit jednání s ČSSD o vytvoření společné vlády. Jednání o koaliční vládě před svým sjezdem přerušila ČSSD na základě vyjádření A. Babiše, že nehodlá sociálním demokratům v příští vládě dát křeslo ministra vnitra. Oba lídři ČSSD Hamáček a Zimola celkem správně reagovali s tím, že čekají na vymezení podmínek pro jednání o vládě ze strany hnutí ANO. V každém případě je to pozitivní vývoj jak pro ČSSD, tak pro hnutí ANO a zejména pro Českou republiku.

Pokud se za této situace vstřícnosti většinové části vedení hnutí ANO vůči ČSSD nepodaří dospět k vytvoření společné vlády hnutí ANO a ČSSD, získá tím Andrej Babiš bianco šek k vytvoření minoritní vlády hnutí ANO s podporou Okamurovy SPD a komunistů. V každém případě jednání o vytvoření koaliční vlády na základě výsledků říjnových voleb vyžadují mimořádnou trpělivost a vláda s důvěrou, pokud vznikne, bude zřejmě raritním úkazem. Raritním, a to nejen pokud jde o délku jednání o sestavě nové vlády.

Je potřeba vidět jako jeden z pozitivních momentů, že vedení ČSSD při sestavě vlády má nyní vetší klid, neboť „nehrozí“ pokračování sjezdu, který z hlediska emocí by mohl sestavení vlády zkomplikovat, úplně uzavřítž. Nicméně je potřeba vidět, že předsednictvo ČSSD, které bude schvalovat případné podmínky spolupráce pro koalici s ANO, má stále ještě silnou většinu jeho členů spjatých s bývalým premiérem Sobotkou. Totéž ovšem platí i pro Ústřední výkonný výbor ČSSD.

Pokud ovšem nebude možné vytvořit koalici ČSSD s hnutím ANO ani tentokrát, vynaloží A. Babiš jistě veškeré své úsilí a marketingový um svého zázemí, aby přesvědčil českou veřejnost, kdo je za to odpovědný a kdo jej „donutil“ jít do menšinové vlády s podporou extrémistů.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: ANO, ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

V neděli jsem sledoval na ČT24 pořad Týden v politice a zdá se mi, že jsem pochopil, na základě poměrně obsáhlého rozhovoru s A.Babišem, taktiku následujících rozhovorů s ČSSD. Hnutí ANO chce navázat na svou nabídku pěti ministerských postů, tedy zahraničí, obrany, spravedlnosti, práce a sociálních věcí a zemědělství. Na vnitro má usednout osobnost, která je přijatelná pro obě strany a spekuluje se o Jeronýmu Tejcovi. V případě, že ČSSD do konce týdne nebude souhlasit s pokračováním procesu sestavování vlády na zmíněných obrysech, pak má AB a jeho vyjedávací tým mandát od svého ústředního výboru jednat o podpoře vlády ze strany KSČM a toleranci, tedy odchodu ze sněmovny poslanců hnutí SPD. Taková pozice je pro AB přijatelná, neboť není odkázán pouze na milost a nemilost ze strany ČSSD, ale má také bič, kterým může donutit Sociální demokracii k větší povolnosti.

1rytir

Pane Volný, pochopil jste to naprosto přesně. Souhlasím s vámi a dodám, že vůbec netuším, kde chce ona vládní koalice sebrat vládní podporu, zvláště poté, co se pánové Stropnický a Babiš tak zjevně "odkopali" {#emotions_dlg.smile} A i kdyby komunisté v zájmu bůhví čeho podporu slíbili, potom stejně není jasné, zda celý poslanecký klub ČSSD bude pro. K napsanému snad ještě tolik, že pokud vládu ANO s ČSSD podrží komunisté, potom extrémisty nejsou, v případě, že tak spolu s SPD učiní při jednobarevné vládě ANO extrémisty budou. Ach ten dvojí metr...{#emotions_dlg.smile}

Jiří Volný st.

Pochopil jsem to tak, že vyjednávači ČSSD pánové Hamáček a Zimola ukončili jednání s hnutím ANO. Navíc sjezd ČSSD tento postup jednomyslně schválil. Andreji Babišovi hrozilo, že se mu poslanecký klub rozpadne, proto ze sebe udělal blázna a hodlá znovu škemrat o podporu u sociálních demokratů. S případnou vládou koalice ANO-ČSSD vyvstává řada otázek, které se týkají budoucí stability takové vlády, možnosti přehlasování ČSSD na jednání vlády, možnosti přehlasování koaličních partnerů v parlamentu, odmítnutí podpory ze strany KSČM ve vztahu k zahraničním misím, výsledku vntrostranického referenda atd. Jediný klad pro hnutí ANO tkví v tom, že pravděpodobně získalo několik dalších týdnů pro vládu v demisi.