ČSSD utekla z Babišovy druhé vlády. Proč?

valenčík radim 11
6.4.2018 09:23
ČSSD utekla z Babišovy druhé vlády. Proč? – Budou existovat různé spekulace. Jedna z nich – ČSSD chce donutit Zemana, aby pověřil sestavením vlády někoho jiného než Babiše. Ale koho?

Babiš ztratil svoji cenu v kauze SKRIPAL. Už nebude mít podporu veřejnosti.

Vypadá to spíš na nové volby.

V nich se tentokrát kůže Babiše dělit bude.

Tradiční strany ovšem zase přijdou zkrátka.

Z hlediska Babiše i ČSSD je to velmi rizikové, protože kauza SKRIPAL o sobě dá vědět mnohem víc, než se nyní domnívají:

http://radimvalencik.pise.cz/5601-zlom-v-kauze-skripal-prvni-statecni-vzdoruji-moci.html

K tomu: Babiš vysvětluje na tiskovce, že udělali dost vstřícných kroků k ČSSD... Má smůlu. Nemůže zlehčovat své trestní stíhání (které je patrně vykonstruované), kdy stejný postoj nezastával v kauze SKRIPAL. Tím a právě tím se stala jeho pozice neudržitelnou. Prozradil tím ovšem hlavní Hamáčkovu motivaci - převzít Chovancovu agendu.

Ještě jinak. V základech jakékoli úspěšné politiky nemůže být zřetelný logický rozpor. A ten si Babiš vyrobil:

Nelze současně tvrdit – kauza BABIŠ (Čapí hnízdo) byla vykonstruovaná, tak funguje současný svět, kauza SKRIPAL (novičok) nebyla vykonstruovaná, takovou konstrukce v našem světě není možná.

Nedovedu si představit, jak může tento problém řešit. A s kým...

A patrně významnou roli sehrála ještě jedna věc. Vedení KSČM seriózně zvážilo výzvu skupiny osobností, které požadují, aby po selhání Babiše v kauze SKRIPAL nepodpořili Babišovu vládu. ČSSD si uvědomilo, že vláda tak jak tak neprojde a vyskočili z pasti. 

 

 

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Babiš mohl v kauze Skripal zklamat jen v očích komunistů. Ty už ale, jak bylo vidět při posledních volbách, příliš lidí nevoli...

Jiří Volný st.

Pánové Hamáček se Zimolou odmítli velkorysou nabídku AB na pět ministerstev a prvního náměstka na Ministerstvu vnitra. Určitě jsou pod tlakem víkendového pokračovacího sněmu ČSSD. Ve straně se množily kritické názory na průběh vyjednávání a tvrdý postoj hnutí ANO, který by znemožňoval, aby si ČSSD zachovala tvář. AB se rozhodně neřídil zásadou, že kdo rychle dává, tak ten dvakrát dává. Pochopitelně se mohl obávat zvyšujících se požadavků ČSSD, podle pravidla podáš prst a schlamstnou ti celou ruku. Nevím, zda vyjednavači ČSSD dostatečně zvážili nebezpečí vzniku Babišovy vlády s podporou SPD.

1rytir

Silnými argumenty lze podpořit i domněnku, že krach jednání jde za ČSSD. Oba vyjednávači si uvědomili, že tu je dost veliké procento pravděpodobnosti, že v referendu by nemusely uspět. Co by to pro oba znamenalo, si dokázali spočítat. Také pan Hamáček asi prozřel a uvědomil si, že zatímco by byl dost možná "otloukánkem" v Babišové vládě a je jedno že třeba na postu ministra vnitra, tak by pan Zimola přestavoval stranu k obrazu svému a negativa, plynoucí z účasti ČSSD ve vládě, by snadno hodil na předsedu. Je nutné nezapomínat i na složení současného poslaneckého klubu sociální demokracie. Vyjednávači zdaleka nemohli garantovat, že Sobotkovy lidé v klubu budou za vládou stát a předčasné volby by vlastně napomohly jejich obměně. Zkrátka se mi zdá, že ne Babiš, ale Hamáček ze Zimolou včera večer věděli již dopředu, že to celé krachne...