Další Babišova velká překážka

babiš 007
13.2.2018 16:22
Bratislavský krajský soud zamítl žalobu Andreje Babiše, týkající se jeho údajného působení coby agenta STB a z toho vyplývající údajně nezákonné registrace v STB. To je velmi závažná změna na politické šachovnici, neboť obecně se očekávalo, že po rozhodnutí slovenského Ústavního soudu může být odvolacím soudem Babišova žaloba akceptována. A. Babiš sice tvrdí, že podá další žalobu, ale to je ve svém důsledku jen mlžení. Připusťme, že u některého ze soudů muže být A. Babiš ve své věci úspěšný, ale pak se nejspíš odvolá pro změnu prokuratura a spor se jen dále povleče.

Stejně jako kauza Čapí hnízdo, která je t. č. v „péči“ orgánů činných v trestním řízení. A. Babiš v ní čelí obvinění ze zneužití evropských fondů. Co je pro něj ovšem krajně nepříjemné, je to, že obdobnému obvinění čelí, kromě předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO ve sněmovně Faltýnka, také Babišovi rodinní příslušníci.

Jít s obviněným politikem do vlády je samozřejmě politicky zničující pro každou politickou stranu, zejména pokud donedávna tvrdila pravý opak toho. Ale jít do vlády s člověkem, který nemá vyjasněnu svou minulost, coby údajný agent STB, do vlády, by bylo již příliš. Všechny politické strany se zatím angažmá člověka ve vládě s takovým problémem vyhýbaly. Prolomit tato dvě politická tabu by jistě nebylo moudré, nejen z hlediska morálky a principů uplatňovaných v této oblasti v Česku, ale také z mezinárodního hlediska. Prostě řečeno, naši partneři v rámci EU i v rámci NATO by těžko takovéto „nejasnosti“ v životopisu nového českého premiéra akceptovali. To by pro mediální obraz země ve spojenecké cizině bylo prakticky zničující, a to aniž bych věci přehnaně dramatizoval.

Osobně mně může být A. Babiše docela líto, neboť investoval do svého premiérství ohromnou dávku energie a také peněz a jeho osobní zájem bude jen těžko naplněn. Nebo možná, že naplněn bude, ale za vysokou cenu pro Českou republiku, které podle svých slov chce prospět.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.