Daně předmětem sporu ANO a ČSSD

penize cz
22.3.2018 11:02
V současné době probíhají exkluzivní jednání o sestavě menšinové koaliční vlády a jejím programu mezi hnutím ANO a ČSSD. Zdá se, že největší spor mezi oběma stranami je logicky o daně.

Sociální demokracie chce zavést progresivní zdanění a sektorovou daň například pro banky. Překvapivě se ale vůbec nemluví o zavedení stoprocentního odpisu investice modernizačního charakteru, což by vedlo k razantnímu zvýšení technologické úrovně výrobních kapacit v Česku. Právě cesta zrychleného odpisování investic při jejich uvádění do provozu by mohla být tou správnou cestou k urychlení technologické revoluce, robotizace a digitalizace české ekonomiky.

Máme v tomto směru co dohánět, česká ekonomika stále zaostává úrovní produktivity práce (a mezd) za západoevropskými partnery a konkurenty. ČSSD by si měla osvojit tento požadavek na 100% odpisování modernizačních investic uplatňovaný pak v nejbližších několika letech, což by bylo důležitým prvkem urychlení rozvoje české ekonomiky i české společnosti jako celku.

Pokud jde o sektorovou daň, spíše bych mluvil o druhé sazbě daně z příjmu právnických osob a považuji to za zcela spravedlivý požadavek. Pokud platí férové daně zaměstnanci a nyní již i malí a střední podnikatelé – živnostníci, měly by je platit také největší české firmy. Není přeci dlouhodobě možné, aby z naší země odcházelo v dividendách každoročně téměř 300 mld. Kč na účty mateřských společností českých firem tak, jako tomu bylo posledních dvou letech.

Každoročně by bylo dobré aktivizovat ve prospěch státního rozpočtu alespoň 50 – 60 mld. Kč z těchto penez, což je zhruba pětina částky, která odchází bezúčelné ze země. Na tento naprosto správný požadavek ČSSD nevystačí ministryně financí Schillerová s konstatování, že na zvyšování daní hnutí ANO nikdy nepřistoupí. Bylo to především hnutí ANO, které iniciativně přistoupilo ke zvýšení daní OSVČ zavedením EET.

Byl to správný krok směrem k dosažení tohoto férovosti daní, protože do té doby férové daně platili jen zaměstnanci. Ale teď by to chtělo v logice předchozích daňových iniciativ hnutí ANO pokračovat. Získané příjmy s uplatněním druhé sazby korporátní daně může státní rozpočet využít na růst důchodů, na růst mezd, například pracovníků v sociálních službách, kteří jsou tradičně nejmizerněji placení ze všech veřejných zaměstnanců, na modernizační investice v dopravě a obecné infrastruktuře atd..

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.