David Rath: Boj o stát pokračuje

24.2.2015 12:02
Vím, že jsem pouhým sprostým obviněným, tedy už i obžalovaným a třeba budu i odporným odsouzeným. To vše v situaci, kdy jsem nikomu nezpůsobil byť nejmenší škodu. Veřejné zakázky byly realizovány za ceny obvyklé a nižší a veřejné soutěže probíhaly v souladu se zákonem a nikdo jimi nemanipuloval. To netvrdím jen já, co se prý mohu hájit i lží, ale to jsou závěry soudních znalců, auditorů povolaných EU, ministerských a krajských úředníků a hlavně to tvrdí i desítky již vyslechnutých svědků.

Člověk nezasažený českým represivním aparátem asi nepochopí, proč tedy jsem souzen a třeba budu i odsouzen. Prostě proto, že u nás platí anomální zákony umožňující široký a účelový výklad a tím pádem umožňující odsoudit kohokoli za cokoli, když je k tomu vůle. Zdravý rozum v tom nenajdete. 

Zůstaneme parlamentní demokracií?

Vedle sprostého obžalovaného jsem i politická mrtvola a vlastně tomuto jsem rád, protože současná politika mi připadá marná. Přesto mi to nedá mlčet k tomu, co se odehrává na ministerstvu spravedlnosti. Díky zkušenostem posledních let jsem přesvědčen, že se vede další kolo zápasu o budoucnost naší destruované parlamentní demokracie. Jde o takovou maličkost, v jakém systému budeme žít a kdo nám bude vládnout.

Baroni strachu.

Původní polistopadový koncept svobodné parlamentní demokracie je nahlodáván a postupně destruován. Samozřejmě pod líbivými hesly boje s tím či oním, v posledních letech je u nás nejoblíbenějším hitem boj s korupcí, ale své sehrává i boj s terorismem – tedy vnitřní i vnější nepřítel, před kterými nás musí ochraňovat. Ve skutečnosti jde o to, kdo zemi bude vládnout, tedy zda námi volení politici co musí skládat co čtyři roky účty a zodpovídat se lidem, nebo nikým nevolení a neodvolatelní baroni strachu.

Noví bohové.

Mám mnoho výhrad k současným i minulým politikům, přes to je méně nebezpečné, když vládnou oni, co mají časově omezený mandát a jsou sledováni médii, než když moc nad státem a nad lidmi převezmou struktury, které se nemusí nikomu z ničeho zpovídat, neskládají účty a nenesou za svá rozhodnutí žádnou odpovědnost. Denně slyšíme, co udělal či neudělal, nebo řekl premiér Sobotka, ministr Babiš či poslanec Kalousek. Víte co v té době dělá třeba taková paní Bradáčová a jí podobní v represivním aparátu? Víte koho nechávají stíhat, sledovat, tedy zlikvidovat, nebo o kom rozhodli, že ho naopak ochrání? Co za to mají a co tím sledují? Nejde přitom jen o jednu osobu, ale takovou moc najedete na každém okrese a kraji, kde se rozhoduje, kdo může dál podnikat a kdo nikoli, kdo bude dál v politice či skončí.

Výklad zákonů.

Žijeme v zemi, kde represivní složky rozhodují, kdo nebude premiérem, ministrem, soudcem či hejtmanem. Hlavním heslem dneška je nezávislost represivního aparátu. Co toto médii skloňované heslo ve skutečnosti znamená? Nezávislí byli císaři a králové. Nikomu se nezpovídali za své chyby, za omyly nenesli žádnou odpovědnost, byli tu na vždy. Takovou nezávislost požadují někteří členové represivního aparátu. Chtějí si dělat jen to, co oni sami uznají za vhodné, nikomu to nechtějí vysvětlovat a skládat ze své činnosti účty, natož nést za své chyby a omyly zodpovědnost. Chtějí návrat k totalitě, kdy vládne represe, která může vše a nemusí nic. Je naivní si myslet, že jsou vázáni zákony. Ty jsou často gumové, aby je mohli užít, jak potřebují a navíc jsou to oni, kdo mají tu moc je vykládat. To co je napsáno není podstatné, podstatné je, jak to oni vyloží.

Menší zlo.

Stokrát raději budu, když moc ve státě bude plně v rukou volených politiků, co nejpozději za 4 roky musí předstoupit před nás všechny, než moc v zemi předat nikým nevolenému a navždy jmenovanému prokurátorovi co zlikviduje každého, koho si umane a přes tuto moc může ovládnout vše. Média i veřejnost by měla začít uvažovat co je menší zlo a co je pro celou společnost méně nebezpečné. Obraz špinavé politiky a čisté nové justice není obrazem reality, jde o stále stejně myslící a konající lidi, kterým jde o vlastní moc a prospěch a bez trvalé kontroly a skládání účtů se zvrhnou jak v politice, tak v represivním aparátu. Tam možná ještě rychleji, neboť tam mají mimořádnou pravomoc nad životy a majetkem druhých lidí.

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.