David Rath: Změna nebo smrt

david rath 2
23.10.2017 07:36
Co řada z nás předvídala se teď i stalo. Andrej Babiš s Tomiem Okamurou sebrali takřka všechny voliče sociálním demokratům a podstatnou část i komunistům.

Prostě v politice dochází občas k paradoxům, že tvrdý byznysmen prosazující zájmy velkokapitálu stáhne na svou stranu levicové voliče. Jde o důsledek volby motivované emocemi.

Rozhodují emoce

Emoce jsou v politice naprosto rozhodující. Jede o do jisté míry obdobu volby životního partnera. Toho si většina z nás také vybrala na základě silné emoce. Zatímco v lásce roli emocí vidíme všichni, v politickém rozhodování podléháme často iluzi, že rozhoduje rozum a racionální argumenty.

Nepřitažlivost

Současná sociální demokracie nedokáže ve svých potenciálních voličích vyvolat pozitivní emoce. Suchopárně omílala, že zvyšuje důchody, stoupla minimální mzda, roste ekonomika, je u nás bezpečno... a nic. Nejde o projev nevděčnosti voličů, ale o naprostou nepřitažlivost.

Nebezpečná síla

Kdo chce získat voliče, musí umět pracovat s emocemi. Emoce jsou současně velmi nebezpečnou výbušnou směsí a nechcete– li společnost zničit, musí se dávkovat takřka na lékárnických váhách. Emoce puštěné ze řetězu zničily francouzskou revoluci, vyvolaly světové války, teror komunismu. Mezi mocné emoce politické hybatelky patří strach, závist, frustrace...

Nic nového pod sluncem

Dnes se většinou zjednodušuje, že nástup nacismu byl způsoben rasismem, což zdaleka není celá pravda. Adolf Hitler a jeho parta využili především závist a frustraci velké části Němců. Závist zahalenou do antisemitismu. Chudá většina postižená krizí špatně snášela fakt, že významné procento Židů byli živnostníci, obchodníci, bankéři, advokáti, lékaři. Prostě vrstvy, které tolik nestrádaly nebo dokonce na krizi vydělávaly. Nacisti se stavěli do role bojovníků proti zkorumpovaným politikům Výmarské republiky. Ověřte si fakt, že Adolf Hitler byl jedním z nejtvrdších bojovníků proti korupci. O tom dnes není moderní hovořit. Byl proti systému „těch zkorumpovaných tradičních stran“

Změna nebo smrt

Sociální demokracie má jedinou šanci – sehnat pro své voliče přitažlivého lídra. Zdá se, že novým zázračným talentem teď nedisponuje, tudíž rozum velí se vrátit k těm, co se v minulosti osvědčili. Nepůjde o dlouhodobé řešení, ale o záchranu před úplnou katastrofou politické smrti. Nový nebo teď asi staronový výrazný lídr bude mít zásadní úkol. Najít do vedení zajímavé lidi, kteří umí sdílet s voliči jejich emoce. 

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

martin j.j

Milý pane, velmi často obdivuji Vaší drzost. Myslel jsem,že Vaše kabaretní výstupy v PS byly vrcholem Vaší otravné politické kariéry, ale vy prostě nedáte pokoj. Slušný člověk, pane Ráthe prostě nekrade, Vás chytili za ruku, takže co ?

Jiří Volný st.

Adolf Hitler měl výsledky, odstranil nezaměstnanost a bojoval proti nespravedlnostem, které lidé v Německu po první světové válce cítili. Vliv závisti bych nepřeceňoval. Je všeobecně známo, že i židé si uvědomovali svůj podíl na tehdejší zoufalé situaci. Na závěr musím pochopitelně napsat, že neschvaluji ani koncentráky, ani jiná zvěrstva. Ale nelíbí se mi příliš silný vliv židovských lobby a jejich spojenců na náš veřejný život.

klokan

   Och ty paradoxy. Dle upřesňujícího starozákonně chronologického výpočtu asi z poloviny 17. století n.l. biskupem Johnem Lightfootem, právě dnes o deváté hodině ranní mělo uplynout 6021 let od stvoření světa. Nová doba nám tedy poněkud pokročila.

   Při sledování volebních výsledků na ČT 24, neunikla pozornosti ani vysílaná politická reklama na činnost centra jediných správných názorů pro občany pod patronací jakéhosi pododdělení MV ČR. Tato reklama taktéž ironizovala názory konspiračních teoretiků na různé záležitosti tohoto světa, kupříkladu též na okolnost placatosti naší zeměkoule. Konec předmětného šotu, se dokonce i občany ,kteří budou zastávat jiný světový názor než bude oficiálně povolený, pokoušel zastrašovat. Kombinace šoků ze špatných volebních výsledků pro levici a takového nehorázného šotu, jednoho pochopitelně znehybněla, aby si si stačil zaznamenat internetovou adresu na takové centrum jediné pravdy. Takový vskutku vydařená reklama vypovídající o ubohosti současných nám vládnoucích elit a jejich slouhů, však budou naši,, veřejnoprávnící“ určitě opakovat. 

     Ve své výstižné úvaze autor alarmujícího článku samozřejmě neopomenul ani nebezpečí postupné fašizace naší společnosti. Například bylo lze zaslechnout, že v době předvolební šlo  na vlastní oči spatřit, mimo jiné též akční výprodej kolikátého již vlastně vydání Mein Kampfu u stánku v obchodním centru. Kromě příznaku upadající jednoty levice, vzrůstajícího zastrašování obyvatelstva, pocity znepokojení vzbuzují i  neustále snahy na sjednocování názorů obyvatelstva.