Divadélko jménem ODS

logo ods
14.3.2019 19:22
Je pravda, že Václav Klaus ml. neměl v úterý právě šťastný den. U nesporně inteligentního muže jako je on, přirovnání, které použil ve sněmovně, pokud jde o schvalování předpisů EU, k rozhodování o složení židovských transportů do nacistických koncentračních táborů, bylo hloupé a nepochopitelné.

Václav Klaus ml. však irituje šéfy ODS svým jednáním dlouhodobě. Je vždy originální, často se vyjadřuje velmi nekonformně a také nekorektně. Nepřekvapuje proto, že měl ve volbách do sněmovny vysokou osobní podporu vyjádřenou preferenčními hlasy. ODS se v poslední době pohybuje se svými volebními preference někde mezi 13 – 15% hlasů voličů. To není sice tak příšerné, jako byl výsledek této strany ve sněmovních volbách v roce 2013. Ale je to stále podstatně méně, než kolik ODS dosahovala v éře svých silných předsedů Václava Klause st. a Mirka Topolánka. Vyhodit z poslaneckého klubu strany svého, pro veřejnost nejzajímavějšího poslance dva měsíce před volbami do Evropského parlamentu, je politicky nesebezáchovný čin. Ne snad, že by to bylo přímo politicky sebevražedné, ale chytré to není. Předseda ODS Fiala se mohl přeci od slov Václava Klause ml. okamžitě distancovat, říct, co si myslí a tím by celou záležitost ukončil. Nepochybuji o tom, že by třeba už za týden byl s poslancem Klausem nějaký další problém. Ale taková je politika. Solitérní lidé a solitérní politici si prostě zasluhují určitý prostor, větší, než šedivé myši. Prostě Václav Klaus ml. se chová dlouhodobě jako primadona. A předsedovi ODS Fialovi se nepodařilo jeho nesporný politický talent a intelekt zapojit plně do služeb občanských demokratů.

Reakce Václava Klause st., který bouřlivě vystoupil na podporu svého syna, a vyzval k vytvoření nové ODS, byla ale trochu přehnaná. Nechci schopnosti a možnosti obou Klausů podceňovat, ale myslím si, že zde neexistuje v tuto chvíli společenská poptávka po vzniku další pravostředové strany, byť by byla vedena představiteli rodiny Klausů. Česká pravice si v tuto chvíli stále ještě odpykává chyby, kterých se dopustila v dobách svého vládnutí v letech 2006 – 2013. Kromě toho na české pravici dnes probíhá proces jakési koncentrace hlasů voličů kolem nejsilnějšího politického subjektu a tím je právě ODS. Hlasy, které ubývají dalším pravicovým stranám – tedy STAN, TOP 09 i lidovcům – směřují povětšinou právě k ODS. Pokud se v dalších volbách některé z těchto stran již nedostanou do sněmovny, proces koncentrace se urychlí, bude doprovázen přelivem dalších voličů k ODS. V tuto chvíli ale ODS zřejmě narazila na meze svých možností dalšího růstu. Prostě ODS musí mít při svém růstu trpělivost a měla by se umět vyrovnat v rámci své organizace s politickými solitéry typu Klause ml. Vznik další politické strany na pravici by vedl jen k dalšímu rozostření politického spektra.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Uplynul den a Václav Klaus mladší byl vyloučen z ODS. Neuvěřitelná hloupost.

Zřejmě mají ódésáci voličů nazdbyt {#emotions_dlg.foot_in_mouth}  a všichni budou věřit, že to "D" ve zkratce ODS je opravdu spojeno s demokracií a ne s něčím jiným...

Že má V.K.ml. jiný názor například na EU, na naše hlídače základny v Kábulu a podobně? Tedy jiný názor než je PŘÍSNÁ STRANICKÁ NORMA? Tak ono se v ODS už nesmí mít jiný názor?

Souhlasím velmi s následující větou autora článku: "Předsedovi ODS Fialovi se nepodařilo nesporný politický talent a intelekt Václava Klause mladšího zapojit plně do služeb občanských demokratů."

Je to jedna z celé řady vážných chyb předsedy ODS a jeho nohsledů.

Já bych však pana Václava Klause mladšího za onen výrok o okolnostech transportu Židů do koncentráků nekritizoval. Mám pro to celou řadu důvodů. Všechno špatné je k něčemu dobré. Například:

Díky tomu se velké množství občanů dozvědělo o oné zmiňované situaci uvnitř židovské komunity za války. Vy jste o tom věděli? Já ne.  Divím se, že o této okolnosti dosud nebyl natočen film, napsána kniha nebo divadelní hra. Je to motiv, který by neváhal zpracovat samotný Shakespeare. Umíte si vůbec představit tu situaci?  Neuvěřitelná lidská dramata se vším všudy přináší život ...

Ale abych to přece jenom trochu odlehčil: Přísahám na své zdraví a na vše, co je mi blízké, že mám dlouhodobého známého, který dvě volební období zastával dost vysokou funkci v ODS, díky které jej zná většina z Vás. Dobrovolně a s jemu vlastním klidem pak v té roli nepokračoval.  Jsme tři desetiletí kamarády, dovolím si to říci.

Sám od sebe mi objasnil opakovanou situaci v jedné z krajských organizací ODS: "Nejaktivnější jsou ambiciózní funkcionáři ODS V DOBĚ PŘED VOLBAMI. Jak se blíží, tak na schůzích se donekonečna projednává především toto téma: Na jakém pořadí volební kandidátky bude ten či onen  funkcionář a  nebo "náš společný kamarád."

 Cituji klasika: "To je, oč tu běží".

 

 

Jiří Volný st.

Nikdo nemá rád, pokud je do něčeho tlačen. Suverenní parlament by už dávno jednal o rezoluci, která by deklarovala naprostou nezávislost na bruselských výmyslech a termínech. Každý obeznámený člověk ví, že politici používají rádi nadsázku. Například pojmy jako genocida důchodců nebo Topolánkova mobilizace už zde také byly. Umírněný a slušný politik, pokud nemá nadstandardní vztahy s médii, nikoho neupoutá. Doplním, že Václav Klaus mladší získal v posledních parlamentních volbách 22635hlasů, což znamenalo, že každý čtvrtý pražský volič ODS dal jmenovanému svůj přednostní hlas. 3652hlasů, což je 14%, získala velká a účelová mravokárkyně Němcová Miroslava. 13035hlasů, což je skoro 19%, získal předseda Fiala. Navíc za V.Klausem ml. stojí jeho i celopražská organizace ODS. Zdá se, že svými výroky by mohl získat velkou podporu pro příští prezidentské volby.