Dobrý krok Pirátů

obrazek
7.11.2017 20:36
Dnes se v Poslanecké sněmovně z iniciativy Pirátské strany uskuteční schůzka všech sněmovních stran s výjimkou hnutí ANO. Při tomto jednání u kulatého stolu chtějí Piráti mluvit o obsazení sněmovních výborů a o preferencích jednotlivých stran v tomto směru.

Piráti chtějí diskutovat významný problém, který vidí v tom, že hnutí ANO hodlá mít mimo jiné také předsedu mandátového a imunitního výboru, tedy toho výboru, který bude připravovat pro sněmovnu návrh na vydání dvou nejvyšších představitelů hnutí ANO, A. Babiše a J. Faltýnka, k trestnímu stíhání kvůli podezření ze spáchání dotačního podvodu. O tom již předchozí Sněmovna sice rozhodla, ale oba poslanci jsou poslanci i v nově zvolené  Sněmovně a proto musí policie o vydání obou požádat znovu.

 

A žádost by ještě  před plénem Poslanecké sněmovny měl opět pochopitelně projednávat mandátový a imunitní výbor. Piráti se domnívají, že by bylo vhodnější, aby předsedou tohoto výboru byl někdo z řad opozice. Diskutovat u kulatého stolu se bude také o volbě předsedy Sněmovny.

 

ODS hledá spojence pro zvolení svého předsedy Fialy do čela Poslanecké sněmovny. Předseda Sněmovny je důležitá figura na politické šachovnici mimo jiné také proto, že má ve svých rukou případný třetí pokus pověření k sestavení nové vlády.

 

Je zřejmé, pokud bude do čela  Sněmovny  zvolen kandidát hnutí ANO Vondráček, bude mít A. Babiš k dispozici k sestavení vlády de facto tři pokusy.

 

Zatím to vypadá, že kandidáta hnutí ANO jsou kromě vlastní strany ochotni podpořit také Piráti, ale i Okamurova SPD a zřejmě i komunisté. Tím se ovšem zužuje prostor pro budoucí opoziční práci v Poslanecké sněmovně.

 

Správný je názor ČSSD, která chce, aby do této funkce v Poslanecké sněmovně, vlastně klíčové sněmovní  funkce, byl zvolen kompromisní kandidát z jiné politické strany nežli z hnutí ANO či ODS.

V každém případě je iniciativa Pirátů správná a ukazuje se, že Piráti nechtějí v nové Sněmovně sehrávat naprosto vedlejší roli.

 

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Schůzka Pirátů se zprofanovanými a prokorupčními stranami typu ODS a TOP-09 nic nevyřešila. Pouze si Piráti začínají špinit svůj doposud čistý štít.