EET je cesta správným směrem

eet pokladna
19.3.2017 12:40
Každý stát musí pro své občany zajišťovat řadu funkcí, od obrany území a vnitřní bezpečnosti, přes zdravotnictví, školství, kulturu a další…životní potřeby, a k tomu samozřejmě potřebuje peníze……………hodně peněz, jejichž hlavním zdrojem jsou daně vybírané od občanů a firem.

Mnozí občané, ale i mnozí podnikatelé, sice od státu vyžadují perfektní servis ve všech oblastech života, ale řada z nich daně platit nechce, resp. se je snaží různými podvody a triky obcházet či snižovat, a bohužel to nedělají jen ti, kteří nevydělávají moc a jejichž daňová povinnost není vysoká, ale i ti, kteří vydělávají obrovské sumy, ale čím víc vydělávají, tím chtějí platit méně. Mnohé pravicové vlády, protože se v případě velkých kolosů, vesměs jednalo o jejich voliče a hlavně sponzory, na tuto hru přistoupily a v poměru k výši výdělku pak takové kolosy platily na daních podstatně méně než běžní občané a řada z nich platila daně dokonce v tzv. daňových rájích a naše státní pokladna od takovýchto vychytralců nedostala ani korunu.

Řada našich občanů i podnikatelů platí daně správně, tj. platí je v České republice, a v souladu se zákonem, a nemají s tím problém. Jsou však i občané, kteří jsou bez práce, práci nehledají či ji ani hledat nechtějí, berou od státu podporu, a přitom si nelegálně přivydělávají různými pomocnými pracemi, službami či dokonce výrobou určitého zboží, ale zisky z této činnosti nedaní vůbec. Mnozí „podnikatelé“, kteří obchodují s čímkoliv, popř. poskytují různé služby, se velmi často dotazují svých zákazníků, zda na to které zboží či službu potřebují doklad, nabízejí zboží levněji, když ho zákazník odebere bez dokladu a zcela samozřejmě tyto akce nezahrnují do objemu výdělků, z nichž jsou pak povinni platit daně a mají takto získané peníze navíc, jen pro sebe.

Pravicové vlády podnikatelům umožnily značnou benevolenci i v tom, že si může takový „podnikatel“ v podstatě ke svému podnikání zakoupit jakékoliv motorové vozidlo, včetně nejdražších vozů na trhu, a i když jde o jedince, tj. podnikající fyzickou osobu, i několik takovýchto vozidel i přesto, že je zcela jasné, že je ke své činnosti vůbec nepotřebuje, čímž takovýto „podnikatel“, místo, aby tyto peníze zaplatil na daních státu, zakoupí za ně vozidla pro sebe, pro svoji manželku, dceru, syna, milenku, další milenku……..atpod., ale do státní pokladny nezaplatí ani korunu. Navíc stát těmto „také podnikatelům“ umožňuje všechna tato vozidla používat i pro soukromé účely, není dnes vyžadována ani žádná evidence pro firmu ujetých kilometrů, atd., atpod., takže se i zaměstnanec s firemním vozidlem, kterých jsou mimochodem tisíce, vozí i za zábavou svojí a své rodiny, a vlastně to spolufinancuje stát, pročež se nemůžeme divit, že státní pokladna i tímto přihlouplým opatřením přichází o obrovské sumy peněz.

Zvláštní kategorií podvodníků v oblasti daňové povinnosti jsou pak tzv. „trhovci“ s čímkoliv, kteří tady v rámci rozvoje podnikání, vydělávají již 25 let denně desítky tisíc korun, zásadně nevydávají žádné účtenky, a to ani na vyžádání, pro státní a daňové orgány jsou neustále „ve ztrátě“ a daně neplatí vůbec. Mezi nimi pak zvláště „vynikají“ Vietnamci, kteří celou porevoluční dobu padělají značky, uvádějí zákazníky v omyl, že jde o zboží pravé, účtenky vůbec neznají a obrovské zisky ukládají nikoliv v České republice, ale zásadně v zahraničí, či je vozí přímo do Vietnamu. Abychom si mohli uvědomit, jaké zisky to jsou, uvedu jeden jediný příklad. Totiž, že košili, kterou lze u vietnamských obchodníků zakoupit za cenu v rozmezí od 150,-- Kč. do 350,-- Kč., tento vietnamský „obchodník“ sám zakoupí za 5,-- Kč (slovy pět korun českých) od čínských pašeráků, a když si uvědomíme, že v České republice, která byla kdysi velmocí ve výrobě zboží tohoto druhu za tuto cenu nepořídíme ani nitě, kterými je tato košile sešita, natož pak knoflíky a látku, je třeba se nad tím velmi vážně zamyslet, neboť i toto výrazně přispívá k likvidaci našich domácích firem, které mají tradici a vyrábí kvalitní zboží, neboť se právě toto zboží vedle vietnamských „šuntů“ stává neprodejným a naše české firmy krachují, propouštějí naše švadleny a šičky a vrhají je do řad nezaměstnaných.

Mohl bych zde, se znalostí věci, popisovat i další formy obcházení našich zákonů i nadále, ale domnívám se, že pro ilustraci situace to zcela postačuje, a ač tomu doposud nikdo nevěnoval pozornost, je třeba zcela otevřeně prohlásit, že zavedení EET, tj. elektronické evidence tržeb, bylo zcela nutné a je potřeba ho zavést na veškeré druhy podnikání bez výjimky, ať si tady protestuje kdokoliv ... a pokud to nehodlá někdo respektovat, ať nepodniká, neboť platit daně do státní pokladny je prvořadou povinností úplně všech, a nutno říci, že do nedávna platili daně poctivě pouze státní zaměstnanci, kterým jsou daně sraženy přímo zaměstnavatelem. Takže EET bylo nutné zavést, ale zásadně pro všechny, a za současného zvýšení kontrolní činnosti všech zainteresovaných subjektů!

Doc. JUDr. Miroslav NĚMEC, Ph.D.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Cesta nastoupená sice správným směrem, ale probíhající pochybnými agroferentními způsoby,  vede nakonec stejně přímo do horoucích pekel.

Lubodoc

A je tady další aspekt věci.To jak stát s těmi penězi zachází.Cpe je do pochybných projektů jako HATE FREE,které vyvolalo opačný efekt,než očekávaný,do různých neziskovek typu evropské hodnoty,do různých začleňovacích agentur,které nikoho nikdy nezačlenily a pod.Nemyslím neziskovky,které opravdu pomáhají (nemyslím imigrantům,kteří nejsou přínos,ale problém).Na sociálním pojištění,které platí každý,kdo pracuje se dobře živí notoričtí flákači,kteří nikdy do systému nevložili ani haléř.

 

k_vasicek

EET by se měla týkat těch, kteří mají provozovnu a živí se podnikáním na plný úvazek. Nebo by se podle Vás měla týkat nějakých studentů kteří někoho doučují matematiku. Dělají to bez živnostenského listu, na rozdíl ode mě, mají si podle Vás pořídit přenosnou EET pokladnu za pouhých 10 tis. Kč?

Druhou kategorii,která šidí stát, jsou geniální podnikatelé z řad řemeslníků. Od instalatéra nebo malíře pokojů či elektrikáře účtenku nevidíte.

Sociální demokracie hlasovala proti tomu, aby se EET netýkala malých živnostníků a e-shopů. Internetové obchody přijmají většinu plateb na účet. Sobotka evidentně chce, aby ho drobní živnostníci nevolili. Pan docent autor evidentně nezobchodoval ani toaletní papír, nebo patřil k těm právníkům, kteří klientům "poradili". Za dvě věty si řekli o pár stovek a účenku jste nedostali ani  náhodou

antoninsebek

Nebudu článek komentovat. Zaměřím se pouze na zřetelnou chybu, která tam je. Týká se to pochopitelně předposledního odstavce, kde tvrdíte, že "Vietnamec" nakoupí od "Číňana" košili za 5 (pět) Kč. Ten omyl vyplývá z toho, že "Vietnamec" deklaruje nákup za 5 Kč PRO ÚČELY CLA a následného DPH. Tohle je tady už dávno, celníci mlčí, mlčeli a nevím zda mlčeti na věky k tomuto nesmyslu budou. Třeba mají pro to nějaký důvod.  Nejde pochopitelně pouze o košile. Tečka a konec mého komentáře.

Následné překopírování části oné Vaší sporné věty jsem si sem dovolil po zkušenosti s jedním diskutujícím pánem na těchto stránkách. Upozornil jsem jej na určité jeho (dejme tomu) velmi nesprávné tvrzení. A on mi další den odpověděl ve smyslu, že toto se v jeho článku nenachází. Využil možnosti a spornou část prostě odstranil. Takže:

"..... tento vietnamský „obchodník“ sám zakoupí za 5,-- Kč (slovy pět korun českých) od čínských pašeráků, a když si uvědomíme, že v České republice, která byla kdysi velmocí ve výrobě zboží tohoto druhu za tuto cenu nepořídíme ani nitě, kterými je tato košile sešita, natož pak knoflíky a látku, je třeba se nad tím velmi vážně zamyslet, ......" 

schlimbach

Společnost spravovaná dle www.ekonomickareforma.cz  by byla svobodá a suverenní společnost, protože by byl svobodný a suverenní i občan. Občané bez ohledu na to, zda je někdo podnikatel nebo zaměstnanec by měli společné zájmy. Trestná činnost v oblasti ekonomiky by byla zcela nemožná, nevýběr daní by nikdio nemusel sledovat a buzerovat v tomto duchu občany atd.

Bohužel žijeme ve společnosri navázané na globální mafiánské praktiky, ve společnosti otroků a zotročených, řízené užitečnými idioty na různých úrovních řízení. Ano, v takové společnosti je EET správným směrem - k utužení otroctví, utáhnutí popruhů atd.

V mnou navrhované spollečnosti by takovéto praktiky byly zcela nemožné a navíc i nesmyslné.

Volme stávající partaje, volme ANO - bude líp - ano, bude líp utáhnutá ohlávka, pevněji nám bude sedět chomout. Hlavně, když bude o čem psát, aniž by bylo lze dohlédnout podstaty problému a na chvíli se zamyslet :-(